Aparat słuchowy kojarzy się ze sprzętem przeznaczonym wyłącznie dla osób starszych. Z tego typu urządzeń korzystają jednak osoby w każdym wieku, zarówno starsi, jak i młodsi pacjenci. Największą zaletą aparatu słuchowego jest przywrócenie lub podniesienie komfortu życia. Problemy ze słuchem powodują trudności z codzienną komunikacją, poruszaniem się i ogólnym funkcjonowaniem w życiu. Niestety, okazuje się, że niektórzy pacjenci celowo unikają noszenia aparatu słuchowego i tym samym skazują się na utrudnioną komunikację z otoczeniem. Kiedy powinno się zacząć nosić aparat słuchowy? Ile kosztuje aparat słuchowy.
Z artykułu dowiesz się:
W jaki sposób działa aparat słuchowy
Jakie są rodzaje aparatów słuchowych
Kiedy aparat słuchowy jest potrzebny
Jak wybrać dobry aparat słuchowy
Ile kosztuje aparat słuchowy
Czy na aparat słuchowy można otrzymać refundację z NFZ
W jaki sposób działa aparat słuchowy?
spis treści:
Aparaty cyfrowe wykorzystują w swoim działaniu nowoczesne technologie cyfrowe. Zastosowane rozwiązania pozwalają na dopasowanie urządzenia do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Dobór aparatu słuchowego powinny poprzedzać specjalistyczne badania, tylko wtedy możliwe będzie idealne dopasowanie urządzenia do potrzeb pacjenta.
Współczesne aparaty słuchowe dostosowują się do każdej sytuacji akustycznej. Osoba korzystająca z tego typu urządzenia może cieszyć się wyraźniejszym dźwiękiem. Zazwyczaj jest on cyfrowo poprawiany, a hałasy z otoczenia są wychwytywane i tłumione. Nowoczesne aparaty słuchowe są nie tylko wygodniejsze w użyciu, ale przede wszystkim mniejsze i tym samym dyskretniejsze.
Z czego składa się aparat słuchowy?
Aparat słuchowy składa się z trzech podstawowych części. Są to:
mikrofon – odpowiedzialny za odbieranie sygnałów akustycznych z otoczenia i przekazanie ich do procesora
procesor – wzmacnia dźwięk i przekształca go w sygnały elektryczne
głośnik, nazywany słuchawką – przekazuje przekształcone sygnały do ucha użytkownika, w wyniku czego słyszy on właściwy dźwięk
Rodzaje aparatów słuchowych
Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje aparatów słuchowych.
Są to aparaty słuchowe:
wewnątrzuszne – ten rodzaj urządzenia przeznaczony jest dla osób z niewielkim niedosłuchem
zauszne – polecane osobom, które mają duże ubytki słuchu, jak również osobom z wysiękiem z ucha i wąskimi kanalikami słuchowymi
Aparat słuchowy – kiedy jest potrzebny?
Zazwyczaj słuch pogarsza się stopniowo. Wyjątkiem są wypadki, w których narząd słuchu uszkodzony jest nagle. Zaniepokoić powinna nas sytuacja, gdy zauważamy pogarszający się stan naszego słuchu. Dostrzegając takie zmiany, powinniśmy odpowiednio zareagować. Czasami możliwe jest uniknięcie noszenia aparatu słuchowego, w innych przypadkach jest to jedyne wyjście, aby dobrze słyszeć i uniknąć całkowitej głuchoty.
Jakie są oznaki tego, że ze słuchem dzieje się coś niepokojącego?
Są to m.in. następujące problemy:
ze skupieniem się na dłuższej rozmowie z inną osobą – skupienie uwagi na rozmowie wymaga bowiem odpowiedniej kondycji słuchu
trudności ze słuchem podczas rozmów telefonicznych – częste niedosłyszenie tego, co mówi rozmówca
ze skupieniem się w pomieszczeniach, w których panuje gwar – skupienie uwagi jest utrudnione ze względu na wysoki poziom dźwięków otoczenia, których ucho nie przetwarza odpowiednio
Problemy ze słuchem mogą również pojawić się po przebytej chorobie, np. zapaleniu ucha.
Pożyczkę na dowolny cel do można otrzymać jeszcze tego samego dnia, w którym zostanie złożony wniosek. Przewaga tego produktu finansowego nad tradycyjnym kredytem bankowym polega na tym, że pożyczkobiorca nie musi określać celu, na jaki mają zostać przeznaczone pieniądze. Jak wziąć pożyczkę na już? O czym należy pamiętać przy zaciąganiu zobowiązań finansowych?
/ 5.
Dobry aparat słuchowy – czyli jaki?
Producenci oferują coraz nowocześniejsze i lepsze aparaty słuchowe. Aby urządzenie odpowiednio spełniało swoje funkcje, powinno:
określać odpowiedni poziom głośności
wzmacniać częstotliwości, których pacjent nie słyszy dobrze
filtrować i wyciszać niepożądane hałasy
pozwalać na dostosowanie programów słuchowych do różnych sytuacji, np. rozmów, spacerów, wyjść do lokalów, słuchania muzyki
Niektóre aparaty słuchowe wykorzystują nowoczesne technologie, które mają moduł Bluetooth, umożliwiający odbieranie dźwięków z innych źródeł. Istnieją również modele, które można połączyć z aplikacjami mobilnymi dostępnymi na smartfony. To pozwala m.in. na dopasowanie ustawień aparatów słuchowych do aktualnych warunków dźwiękowych.
Czy aparat słuchowy jest potrzebny dla obu uszu?
Aparat słuchowy powinien być zastosowany w obu uszach, jeżeli w obu narządach słuchu występują problemy z prawidłowym słyszeniem. Tylko wtedy mózg będzie w stanie wychwytywać każdy dźwięk, co zapewni komfort funkcjonowania w codziennym życiu oraz prawidłowe słyszenie.
Jeżeli niedosłuch występuje w jednym uchu, wówczas wystarczy jeden aparat słuchowy.
Jak właściwie dobrać aparat słuchowy?
Wybór aparatu słuchowego powinny poprzedzać specjalistyczne badania, które umożliwią dopasowanie urządzenia do indywidualnych potrzeb pacjenta.
Cały proces rozpoczyna się od wywiadu medycznego. Lekarz z pewnością zapyta o wszelkie aktualne lub przebyte choroby uszu, m.in.: wycieki z uszu, bóle, szumy, nadmierne wydzielane woskowiny usznej, jak również o przebyte operacje. Ponadto wywiad powinien być uzupełniony o informacje o innych chorobach, przyjmowanych lekach i ogólnej sprawności fizycznej.
Następnym krokiem jest ustalenie tzw. profilu słuchowego pacjenta. Wówczas lekarz określa rodzaj problemów ze słuchem przy uwzględnieniu środowiska, w których dana osoba przebywa najwięcej czasu.
Kolejnym etapem jest otoskopia. Otoskopia polega na sprawdzeniu ogólnego stanu ucha zewnętrznego. W tym celu wykorzystuje się latarkę wraz ze szkłem powiększającym. Lekarz sprawdza, czy w kanale słuchowym nie zalega woskowina lub ciała obce. Ocenia także stan błony bębenkowej i zewnętrznej części małżowiny usznej.
Następnie przychodzi pora na badania słuchu. Zazwyczaj przeprowadza się następujące badania.
Audiometria tonalna, inaczej badanie progu słyszalności – badanie pomaga określić, jakie najcichsze dźwięki słyszy pacjent. Badanie powinno być przeprowadzone na drodze powietrznej – dźwięk generowany do ucha przez słuchawki oraz drodze kostnej – dźwięk generowany za przez wibracje za pomocą specjalnej słuchawki kostnej
Audiometria mowy – badanie polega na określeniu zdolności słuchowych pacjenta. Dzięki temu możliwe jest sprawdzenie, czy aparat słuchowy jest potrzebny na jedno, czy na oboje uszu
Tympanometria – inaczej badanie diagnostyczne ucha środkowego. Lekarz mierzy odbicie fali dźwiękowej od błony bębenkowej podczas zmiany ciśnienia w kanale słuchowym
Badanie progu dyskomfortu (UCL) – badanie pozwala określić próg głośności dźwięku, który jest dla pacjenta uciążliwy, nie do wytrzymania
Ile kosztuje aparat słuchowy?
Cena aparatu słuchowego zależy od kilku czynników. Największy wpływ na koszt urządzenia mają:
oferowana jakość odbioru dźwięku
stopień redukcji szumów oraz poziom automatyzacji tego procesu
zastosowane materiały
wbudowany moduł łączności bezprzewodowej
Ceny aparatów słuchowych są zróżnicowane.
W zależności od stopnia technologicznego zaawansowania może to być przedział od 1000 do 8000 złotych.
Aparat słuchowy specjalista dobiera indywidualnie dla każdego pacjenta, dlatego też trudno jednoznacznie wskazać, ile będzie kosztował konkretny model. Konieczna jest wizyta u lekarza oraz wykonanie badań słuchu, aby określić, który z modeli sprawdzi się najlepiej w danym przypadku.
Aparat słuchowy a refundacja NFZ
W niektórych przypadkach można starać się o uzyskanie refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia na zakup aparatu słuchowego. Dzieci oraz osoby poniżej 26. roku życia mogą liczyć na wsparcie raz na trzy lata, natomiast osoby powyżej 26. roku życia – raz na pięć lat.
Urządzenia wspomagające słyszenie, np. system FM refundowane są zaś raz na pięć lat – wyłącznie dla osób, które nie ukończyły 26. roku życia.
Aby aparaty słuchowe były refundowane, wartość utraty słuchu powinna przekraczać:
30 dB HL – u dzieci i osób do 26. roku życia
40 dB HL – u osób powyżej 26. roku życia
Wysokość refundacji zależy od konkretnych przypadków i kształtuje się następująco:
dzieci i osoby do 26. roku życia – 2000 złotych na zakup aparatu słuchowego oraz 60 złotych na wkładkę uszną
osoby powyżej 26. roku życia – 700 złotych na zakup aparatu słuchowego oraz 50 złotych na wkładkę uszną
inwalidzi wojenni i osoby represjonowane – 1000 złotych na zakup aparatu słuchowego i 50 złotych na wkładkę uszną
aparaty stosowane na przewodnictwo kostne – 1800 złotych na zakup aparatu dla dzieci i osób poniżej 26. roku życia oraz 1260 złotych dla osób powyżej 26. roku życia
systemy wspomagające słyszenie – 2750 złotych dla osób poniżej 26. roku życia
Osoby, które posiadają grupę inwalidzką lub orzeczenie o niepełnosprawności, mogą ubiegać się o refundację aparatów słuchowych ze środków PFRON – Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Wysokość dofinansowania zależy od miejsca zamieszkania pacjenta oraz okresu, w którym ubiega się on o wsparcie.
Nawet niewielkich problemów ze słuchem nie powinno się lekceważyć. Mogą one prowadzić do całkowitej utraty słuchu. Co zrobić w przypadku zauważenia u siebie lub osoby bliskiej trudności z właściwym odbiorem dźwięku? Niepokojące objawy należy sprawdzić. Warto udać do lekarza i wykonać odpowiednie badania.