Piękny uśmiech to marzenie wielu osób. Zdrowe, równe i białe zęby to komfort i niewątpliwa ozdoba, niezależnie od płci i wieku. Niestety natura nie każdego wyposażyła w taki wymarzony uśmiech i bardzo często trzeba skorzystać z osiągnięć współczesnej stomatologii estetycznej czy ortodoncji, aby zęby nie tylko pięknie wyglądały, ale przede wszystkim były zdrowe i służyły jak najdłużej.
Aparat ortodontyczny to inwestycja, która zapewni nie tylko atrakcyjny wygląd, ale także pozwoli zadbać o prawidłowy zgryz. Dentyści przekonują, że dużo łatwiej jest dbać o higienę prostych zębów i właściwie ustawionego zgryzu, co pozwala uchronić się m.in. przed ubytkami, pęknięciami, nadmiernym ścieraniem zębów oraz chorobami dziąseł w przyszłości.
Ile kosztuje aparat ortodontyczny i cały proces leczenia ortodontycznego?
Zanim założymy aparat ortodontyczny – wstępne przygotowania do leczenia i koszty z tym związane
spis treści:
Przed założeniem aparatu ortodontycznego konieczna jest konsultacja lekarska specjalisty ortodonty. Ortodonta dokona wizualnej oceny zgryzu oraz skieruje na niezbędne badania tj. wykonanie zdjęć RTG zębów (m.in.: pantomogram oraz zdjęcie zgryzowo-skrzydłowe), może także wykonać gipsowe modele szczęki.
Na kolejnej wizycie lekarz przedstawi pacjentowi plan leczenia. Omówione zostaną także koszty leczenia oraz dobór odpowiedniego aparatu ortodontycznego. Wówczas pacjent podejmuje decyzję, czy chce podjąć się leczenia u danego specjalisty.
Należy mieć na uwadze fakt, że nasze wyobrażenie leczenia może znacząco odbiegać od wizji ortodonty. Z pozoru proste zęby i niewielka wada mogą okazać się bardziej skomplikowanym przypadkiem, wymagającym zastosowania dodatkowych rozwiązań.
Niektórzy pacjenci są przekonani, że wystarczy założyć jeden łuk aparatu na górę lub na dół. Często jednak konieczne jest założenie obu łuków, aby odpowiednio ustawić zgryz. W niektórych przypadkach niezbędne może okazać się zastosowanie aparatów pomocniczych lub nawet usunięcie zdrowych zębów, aby zrobić miejsce w łuku. Każdy przypadek jest indywidualny i to specjalista powinien decydować o przebiegu leczenia.
Ortodonci wymagają, aby przed założeniem aparatu ortodontycznego wszystkie zęby były zdrowe, ubytki usunięte, a stany zapalne wyleczone. Konieczne jest także wymienienie nieszczelnych plomb na nowe. W przypadku martwych zębów, które poddane były leczeniu kanałowemu, należy sprawdzić ich stan u dentysty, by w razie potrzeby przeprowadzić powtórne leczenie kanałowe.
Zanim ortodonta założy aparat ortodontyczny, może zlecić usunięcie osadu nazębnego oraz kamienia. W niektórych sytuacjach wskazana może okazać się także fluoryzacja, ponieważ dbanie o higienę zębów podczas leczenia ortodontycznego może być utrudnione.
Szacunkowe koszty wstępnego przygotowania do leczenia ortodontycznego:
konsultacja u ortodonty – od 50 do 200 złotych
wykonanie zdjęć RTG – od 100 do 200 złotych
wykonanie gipsowego modelu szczęki – od 50 do 150 złotych
opracowanie planu leczenia – 150 złotych
piaskowanie – 150 złotych
fluoryzacja – 100 złotych
ponowne kanałowe leczenie zęba – od 500 złotych wzwyż
usunięcie zęba – od 100 złotych
usunięcie ósemki – od 200 złotych
Aparat ortodontyczny stały – rodzaje oraz koszty leczenia
Stałe aparaty ortodontyczne nakleja się za pomocą specjalnego kleju do zębów. Jest on na tyle silny, że wytrzymuje na zębach cały okres leczenia. Standardowy czas leczenia wady zgryzu to dwa lata. W niektórych przypadkach konieczne jest jednak wydłużenie go o kolejne dwa lub nawet trzy lata. Po zakończeniu terapii niezbędne jest noszenie tzw. aparatu retencyjnego, którego zadaniem jest zapobiegnięcie powrotowi wady.
Na rynku dostępne są różne modele aparatów stałych. Poniżej kilka słów o każdym z nich.
Standardowy aparat ortodontyczny metalowy – to najczęściej stosowany model w leczeniu ortodontycznym osób dorosłych. Jest także najtańszym rozwiązaniem spośród stałych aparatów ortodontycznych. Pomimo niższej ceny świetnie sprawdza się w leczeniu wszelkich wad zgryzu oraz przy prostowaniu zębów. Aparat ortodontyczny metalowy zawiera w sobie nikiel. Osoby uczulone na ten pierwiastek muszą dodatkowo dopłacić około 500 złotych za wersję antyalergiczną.
Aparat ortodontyczny estetyczny – nazywany także kosmetycznym. Zamki takiego aparatu ortodontycznego są praktycznie niewidoczne za zębach, ponieważ są przeźroczyste. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które z jakichś względów nie chcą lub nie mogą założyć metalowego aparatu. Aparat ortodontyczny estetyczny może występować w wersji porcelanowej lub kryształowej.
Aparat ortodontyczny porcelanowy – nazywany także ceramicznym. Materiał, z którego wykonany jest ten model, umożliwia dopasowanie barwy zamków do naturalnego koloru zębów. Rozwiązanie to jest zdecydowanie droższe niż standardowy aparat ortodontyczny metalowy.
Aparat ortodontyczny kryształowy – nazywany także szafirowym. Zamki tego modelu wykonuje się z przezroczystego szafiru. Praktycznie nie widać ich za zębach. Aparat kryształowy może być nawet dwukrotnie droższy niż aparat ortodontyczny metalowy.
Aparat ortodontyczny bezligaturowy – nazywany samoligaturującym. W przypadku tego typu aparatu drut łuku przymocowywany jest do zamka za pomocą specjalnej klapki, a nie gumowych ligatur. Niektórzy uważają, że leczenie za pomocą tego aparatu jest szybsze oraz mniej bolesne.
Aparat ortodontyczny lingwalny – zamki aparatu lingwalnego naklejane są na zębach od wewnętrznej strony jamy ustnej. Dzięki temu model ten jest niewidoczny. Metoda leczenia za pomocą aparatu lingwalnego jest rzadziej spotykana. Najprawdopodobniej ze względu na wysokie koszty aparatu.
Szacunkowe koszty leczenia ortodontycznego za pomocą aparatu stałego:
wizyty kontrolne (raz w miesiącu) – od 50 złotych wzwyż
standardowy aparat metalowy – od 1300 złotych za jeden łuk
aparat porcelanowy – od 2000 złotych za jeden łuk
aparat kryształowy – od 2500 złotych za jeden łuk
aparat bezligaturowy – od 2700 złotych za jeden łuk
aparat lingwalny – od 5000 złotych za jeden łuk
Aparat ortodontyczny dla dzieci
Rodzaje aparatów ortodontycznych dzielone są na dwie podstawowe kategorie: ruchome oraz stałe. Aparaty ruchome wykorzystywane są najczęściej w leczeniu dzieci do 12. roku życia, niemniej jednak niektóre wady umożliwiają zastosowanie tego typu aparatu również u młodzieży oraz dorosłych. Aparaty ortodontyczne stałe z reguły zakładane są u osób powyżej 12. roku życia.
Kiedy dziecko ma 7-8 lat rodzice powinni udać się na wizytę do ortodonty w celu oceny stanu jego zgryzu. Jeżeli okaże się, że dziecko ma wadę zgryzu, konieczne będzie podjęcie leczenia za pomocą aparatu ruchomego. Im wcześniej wdrożymy leczenie, tym większa szansa na całkowite wyleczenie i zdrowy, piękny uśmiech pociechy w przyszłości.
Ruchomy aparat ortodontyczny wykorzystuje naturalny wzrost kości i noszony regularnie efektywnie i szybko koryguje wady. Warto podkreślić, że w porównaniu do aparatów stałych, model ruchomy jest dużo tańszy. Wiele osób, które systematycznie nosiły aparat ruchomy w okresie dziecięcym, nie musiało później zakładać aparatu stałego.
Szacunkowe koszty leczenia ortodontycznego u dzieci:
aparat ruchomy – od 300 złotych wzwyż
aktywator ortodontyczny – od 500 złotych wzwyż
trainer – 400 złotych
naprawa aparatu – od 100 złotych wzwyż
wizyta kontrolna (raz w miesiącu) – od 70 do 150 złotych
Niektóre gabinety ortodontyczne mają podpisaną umowę z NFZ i świadczą usługi w ramach refundacji. Leczenie ortodontyczne jest refundowane tylko dla dzieci do 12 oku życia. W przypadku starszych dzieci konieczne jest płacenie za aparat ortodontyczny oraz wizyty zgodnie z cennikiem danej placówki.
Zakończenie leczenia, czyli aparat ortodontyczny retencyjny
Po zakończeniu leczenia za pomocą stałego aparatu ortodontycznego konieczne jest noszenie modelu retencyjnego. Leczenie aparatem retencyjnym zapobiega nawrotowi wady i krzywieniu się zębów. Czas noszenia aparatu retencyjnego jest indywidualnie dobierany i w przypadku osób dorosłych zwykle trwa nie dłużej niż pięć lat.
Aparat ortodontyczny retencyjny zazwyczaj występuje w formie cienkiego drucika naklejanego od wewnętrznej strony jamy ustnej na przednich zębach oraz przezroczystych nakładek.
Szacunkowe koszty po zakończeniu leczenia ortodontycznego:
zdjęcie aparatu – od 150 złotych wzwyż
aparat retencyjny – od 400 złotych za jeden łuk
Aparat ortodontyczny to wydatek rzędu minimum kilku tysięcy złotych. Do tego dochodzą wizyty kontrolne z reguły co 4 – 6 tygodni. O ile same wizyty kontrolne nie stanowią bardzo dużego obciążenia dla budżetu domowego, o tyle koszt zakupu samego aparatu już tak.
W takim przypadku warto rozważyć zaciągnięcie pożyczki na zakup aparatu ortodontycznego i w ten sposób wydatek rozłożyć na raty, bo choć koszty leczenia ortodontycznego są wysokie, to efekt i przede wszystkim korzyści dla zdrowia nieocenione.