Pomimo faktu, że smartfony coraz częściej wyposażane są w wysokiej klasy aparaty fotograficzne, wiele osób wciąż sięga po aparaty cyfrowe. Nawet niedrogie urządzenie może zaoferować użytkownikowi dużo możliwości. Za pomocą aparatów cyfrowych można wykonać wysokiej jakości zdjęcia. Ich zaletą jest także to, że baterie nie rozładowują się tak szybko, jak w przypadku smartfonów.
Po aparaty cyfrowe sięgają nie tylko profesjonaliści. Stały się one ogólnodostępne i korzystają z nich również amatorzy fotografii. Jaki model aparatu wybrać rozpoczynając swoją przygodę ze światem zdjęć? Na co zwrócić uwagę?
Początek przygody z fotografią – od czego zacząć?
Fotograf Wojciech Walczuk zapytany o to, czy fotografii trzeba się uczyć, odpowiedział: Fotografowanie stało się tak powszechne, że mogłoby się wydawać, że to rzecz tak prosta, jak np. mówienie. Niby każdy umie mówić, ale przecież od dzieciństwa uczymy się prawidłowego posługiwania się językiem: znaczenia słów, zasad budowania zdań, reguł gramatycznych i ortograficznych. Bez tego język nie będzie bogaty, piękny czy choćby zrozumiały. Podobnie jest z fotografią: każdy może „pstrykać” zdjęcia, ale wszyscy chcą, by fotografie były interesujące, ciekawe, fascynujące, a nawet porywające. Żeby tak było – trzeba nauczyć się sztuki fotografowania (źródło cytatu: “Każdy może pstrykać zdjęcia, ale fotografia to co innego”. Rozmowa z Wojciechem Walczukiem, dziecisawazne.pl).
Większość osób rozpoczyna swoją przygodę z fotografowaniem od wykonywania zdjęć przy pomocy smartfona. Pierwsze kadry, ciekawe ujęcia, obróbka fotografii – wszystko to sprawia, że wielu użytkowników zastanawia się nad zakupem aparatu cyfrowego. Odpowiedni sprzęt to jednak nie wszystko. Ważna jest także wiedza oraz praktyka. Przed zakupem aparatu cyfrowego warto poszukać informacji na forach tematycznych, a także zapoznać się z opiniami innych użytkowników. W Internecie dostępnych jest mnóstwo poradników dla fotografów-amatorów. Warto zgłębiać swoją wiedzę, aby wiedzieć, w jaki sposób uchwycić najlepsze momenty.
Fotograf Tomasz Lazar zapytany o to, jakich wskazówek udzieliłby osobom rozpoczynającym swoją przygodę z fotografią, odpowiedział: Aparat musi dobrze leżeć w ręce. Jeśli współpraca z aparatem nie będzie wygodna, to nie zachęci to nikogo do robienia zdjęć. Trzeba by też kogoś takiego mocno wypytać o to, jak bardzo przyszłościowo myśli o fotografii. Czy wystarczyłby jakiś kompakt, czy lepiej kupić bezlusterkowca (źródło cytatu: Jak i czym fotografować ulice? Wywiad z Tomaszem Lazarem, blog.cyfrowe.pl).
Aparat kompaktowy, bezlusterkowy czy lustrzanka?
Podczas wyboru pierwszego aparatu zazwyczaj pojawia się dylemat: wybrać aparat kompaktowy, bezlusterkowy czy lustrzankę? Na które urządzenie zdecydować się? Poniżej krótkie porównanie zalet i wad kompaktu, bezlusterkowca oraz lustrzanki.
Zalety i wady aparatów kompaktowych
ZALETY
niewielkie, poręczne modele – można je mieć zawsze przy sobie, nie wymagają noszenia dodatkowej torby
intuicyjna obsługa
atrakcyjna cena
ciekawy, stylowy design
idealne do okazjonalnego wykonywania zdjęć
niektóre modele są wodoodporne i pyłoszczelne
WADY
zazwyczaj nie oferują użytkownikowi zaawansowanych ustawień
niewielkie matryce
mniejsza precyzja wykonywania zdjęć
większość modeli nie ma wymiennej optyki (to jednak wiąże się z pewną korzyścią – matryca jest odporniejsza na uszkodzenia, np. zarysowania, zabrudzenia)
nie wszystkie modele umożliwiają zapisanie zdjęcia w formacie RAW
wolniejszy autofocus
Zalety i wady aparatów bezlusterkowych
ZALETY
niewielkie gabaryty w porównaniu do lustrzanek
świetnie sprawdzi się również do nagrywania filmów
większe możliwości zmian parametrów niż w przypadku aparatów kompaktowych
szybkie wyostrzanie fotografowanych elementów
możliwość wymiany obiektywów
WADY
nieco wolniejszy autofocus w porównaniu do lustrzanek
krótszy czas pracy na baterii w porównaniu do lustrzanek
wyższa cena
brak wizjera, który zwiększa komfort pracy w trudnych warunkach, np. w słońcu
Zalety i wady lustrzanek
ZALETY
możliwość wymiany obiektywów
wysokiej jakości matryce
duża różnorodność dostępnych akcesoriów, np. lampy, statywy
zaawansowana optyka
możliwość zapisu plików w formacie RAW
zastosowane rozwiązania technologiczne pozwalają na fotografowanie w trudnych warunkach, np. przy słabym świetle
WADY
wyższa cena
wymaga czyszczenia matrycy z kurzu
modele większe, mniej poręczne od kompaktów
aby móc w pełni wykorzystać ich możliwości, należy mieć odpowiednią wiedzę
Jak więc można zauważyć, każdy rodzaj aparatu ma swoje zalety oraz wady. Ostateczny wybór odpowiedniego modelu zależy od wielu czynników, w tym indywidualnych preferencji użytkownika oraz oczekiwań co do wykonywanych zdjęć. Ważną rolę podczas zakupu aparatu odgrywa także kryterium cenowe.
Czy smartfon może zastąpić aparat cyfrowy?
Współcześnie większość fotografii publikowanych m.in. w sieciach społecznościowych jest wykonywana za pomocą smartfona. Rodzi to pytanie, czy telefon może w pełni zastąpić aparat cyfrowy?
Dobry aparat w smartfonie z pewnością wystarczy początkującym miłośnikom fotografii oraz osobom, które wykonują zdjęcia okazjonalnie, np. podczas spotkań ze znajomymi, na wakacjach. Użytkownicy, którzy oczekują wyższej jakości fotografii oraz poświęcają czas na edycję zdjęć, powinni rozważyć zainwestowanie w odpowiedni sprzęt. Większość modeli aparatów cyfrowych oferuje szereg funkcjonalności, których może zabraknąć w smartfonach.
Telefon służy przede wszystkim do wykonywania połączeń oraz wysyłania wiadomości tekstowych SMS. Jego wadą z pewnością jest krótki czas pracy baterii. Osoby, które chcą uniknąć sytuacji, podczas której nie mogą wykonać zdjęcia ze względu na wyczerpaną baterię w smartfonie, powinni rozważyć zakup aparatu cyfrowego.
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru pierwszego aparatu?
Wybór pierwszego aparatu to nie lada wyzwanie. Łatwo zgubić się w gąszczu danych technicznych. Na co zwrócić uwagę, poszukując odpowiedniego modelu aparatu?
Matryca – do okazjonalnego wykonywania zdjęć wystarczy matryca o rozdzielczości ok. 10 – 15 megapikseli. Osoby, które myślą na poważnie o fotografii, powinny zdecydować się na wyższe parametry.
Poręczność i waga – aparat powinien odpowiednio „leżeć” w dłoni i nie wyślizgiwać się podczas wykonywania zdjęć. Dodatkową zaletą jest intuicyjny dostęp do wszystkich przycisków oraz pokręteł.
Stabilizacja obrazu – eliminuje drżenia i szumy podczas wykonywania zdjęć. Fotografie są wyraźniejsze, co przekłada się na ich wyższą jakość.
Liczba klatek na sekundę – im wyższa wartość, tym lepiej.
Szybkość migawki – im szybsza migawka, tym wyższej jakości zdjęcia dynamiczne.
Szybkość włączania aparatu – aparat powinien szybko się uruchamiać, jeżeli zależy nam na uchwyceniu szybkich scen.
Format zapisu zdjęć – osoby, które chcą edytować grafikę, powinny rozważyć zakup aparatu zapisującego zdjęcia w formacie RAW.
Ogniskowa obiektywu – określa m.in. kąt widzenia obiektywu. Zaleca się, aby minimalna wartość ogniskowej wynosiła 24 mm.
Przysłona (światłosiła) – im niższa wartość, tym lepiej. Gdy parametr ten ma niższą wartość, do aparatu wpada mniej światła, co pozwala na wykonywanie m.in. lepszych zdjęć w słabszych warunkach oświetleniowych.
Zoom optyczny – wystarczy, aby wartość ta miała 10x. Umożliwi to wykonanie zdjęć w przybliżeniu. Większy zoom optyczny na ogół wymaga zastosowania statywu, aby fotografie nie były rozmazane.
Zoom cyfrowy – jego zadaniem jest przybliżenie zdjęcia oraz wycięcie fragmentu fotografii. Warto mieć na uwadze fakt, że taki zabieg powoduje utratę jakości zdjęcia. Uzyskany obraz ma niższą rozdzielczość.
Nagrywanie wideo – nie wszystkie modele wyposażone są w tę funkcję. Jeżeli zależy nam, aby móc nagrywać filmy aparatem, koniecznie zwróćmy uwagę na to, czy dany model nam to umożliwia.
Lampa błyskowa – warto sprawdzić, czy aparat ma wbudowaną lampę błyskową. Jeżeli nie, to czy możliwe jest wyposażenie w go zewnętrzną lampę.
Zasilanie – producenci z reguły podają, ile zdjęć można wykonać na jednym ładowaniu. Zaleca się, aby zakupić aparat z dedykowanym, wymiennym akumulatorem. Baterie typu AA lub AAA są mniej wydajnym rozwiązaniem.
Połączenie bezprzewodowe – współczesne modele najczęściej wyposażone są w moduły Wi-Fi, NFC oraz Bluetooth, które zwiększają funkcjonalność aparatu. Zdjęcia mogą być szybko przesyłane na komputer lub nawet umieszczane bezpośrednio na portalach społecznościowych.
Zakres ISO – w przypadku wyboru pierwszego aparatu czynnik ten nie ma istotnego znaczenia.
Geolokalizacja – jeżeli aparat będzie wyposażony w moduł GPS, użytkownik będzie mógł odtworzyć dokładną lokalizację wykonania poszczególnych zdjęć.
Pierwszy aparat – ile kosztuje?
Czy fotografowanie jest drogim hobby? Ile pieniędzy należy przeznaczyć na zakup pierwszego aparatu fotograficznego? Oto zestawienie kilku popularnych urządzeń, po które chętnie sięgają początkujący fotografowie-amatorzy.
Aparaty kompaktowe:
Canon PowerShot G9X – wyposażony w dotykowy ekran oraz moduły łączności Wi-Fi i NFC. Jego zaletą jest optyczny stabilizator obrazu oraz możliwość nagrywania filmów w jakości Full HD. Rozdzielczość matrycy wynosi 20,1 MPix. Cena: ok. 1700 złotych.
Nikon Coolpix A900 – aparat o rozdzielczości 20,3 MPix. Został wyposażony m.in. w obiektyw NIKKOR, technologię redukcji drgań (VR) oraz technologię Nikon Snap Bridge. Ten model umożliwia nagrywanie filmów w jakości 4K UHD. Cena: ok. 1500 złotych.
Panasonic Lumix DMC-TZ60 – został wyposażony w czytelny wyświetlacz, 30-krotny zoom optyczny oraz możliwość zdalnego wykonywania zdjęć. Wbudowany moduł łączności Wi-Fi, NFC oraz GPS zwiększają jego funkcjonalność. Rozdzielczość matrycy wynosi 18,1 MPix. Użytkownik może nagrywać filmy w jakości Full HD. Cena: ok. 1200 złotych.
Aparaty bezlusterkowe:
Fujifilm X-T20 – rozdzielczość matrycy wynosi 24,3 MPix. Model został wyposażony w dotykowy ekran LCD, cyfrowy wizjer oraz moduł Wi-Fi. Użytkownik może nagrywać filmy w jakości Full HD oraz 4K. Wszystko zostało zamknięte w kompaktowej obudowie. Cena ok. 5200 złotych.
Lustrzanki:
Nikon D5300 – matryca o rozdzielczości 24,2 MPix. Aparat został wyposażony w moduł Wi-Fi, GPS oraz ruchomy wyświetlacz. W trybie zdjęć seryjnych fotografie wykonywane są z szybkością 5 klatek na sekundę. Cena: ok. 3000 złotych.
Canon EOS 750D – rozdzielczość matrycy wynosi 24,2 MPix. Aparat został wyposażony w dotykowy ekran LCD, moduł Wi-Fi, NFC oraz funkcję zdalnego sterowania za pomocą smartfona lub tabletu. W tym przypadku fotografie również mogą być wykonywane z szybkością 5 klatek na sekundę. Cena: ok. 2600 złotych.