Ile wydamy na Wielkanoc 2019?
W 2018 roku przeciętna polska rodzina wydała na Wielkanoc niespełna 550 złotych. Specjaliści spekulują, że w tym roku wydatki świąteczne mogą być nieco wyższe, głównie ze względu na wzrost cen produktów spożywczych. Co dziesiąty Polak uważa, że święta wielkanocne są dużym obciążeniem dla domowego budżetu, a ich organizacja – zaraz po świętach Bożego Narodzenia – jest jednym z większych wydatków w całym roku.
Według raportu Świąteczne wydatki Polaków przygotowanego przez SW Research na zlecenie Grupy KRUK w 2017 roku:
- 30% respondentów planowało przeznaczyć na organizację Wielkanocy od 100 do 300 złotych
- 36% – od 300 do 500 złotych
- 20% – od 500 do 800 złotych
- 7% – od 800 do 1000 złotych
- 5% – ponad 1000 złotych
Agnieszka Salach z Grupy KRUK zauważa: Wielkanoc, podobnie jak Boże Narodzenie, to szczególny czas. Wtedy też jesteśmy skłonni wydawać więcej niż zwykle. Jednak nie da się ukryć, że są to zapewne mniejsze wydatki, niż na Boże Narodzenie. Pomimo tego, że większość z nas pokryje wydatki z bieżących dochodów, to są też osoby, które zamierzają wziąć niewielki kredyt lub pożyczkę.
Agnieszka Salach przekonuje również, że pożyczać należy rozważnie: Szczególnie nasi ankietowani w wieku 50+ planują wziąć pożyczkę w wysokości od 300 do 500 zł (prawie 66 proc.). Podobnie odpowiedzieli respondenci w wieku pomiędzy 35 a 49 lat (niemal 39 proc.). Młodsze osoby zamierzają zadłużyć się bardziej. Nasi ankietowani pomiędzy 25 a 34 rokiem życia zadeklarowali, że chcą skorzystać z pożyczki w wysokości od 500 do 800 zł (ponad 36 proc). Trzeba pamiętać, że w ciągu kolejnych miesięcy trzeba będzie te pieniądze spłacić. Dlatego warto zrobić to z rozwagą i dokładnie zaplanować swój domowy budżet (źródło cytatu: Wielkanocne wydatki Polaków; www.biznestuba.pl)
Wydatki na święta wielkanocne – planowanie to podstawa
Wydatki związane ze świętami wielkanocnymi warto zaplanować wcześniej. Wówczas będzie istniało mniejsze ryzyko, że coś nas zaskoczy. Odpowiednie zaplanowanie świątecznych wydatków to klucz do ograniczenia zbędnych kosztów. Wiele osób daje się ponieść przedświątecznej gorączce. Kolorowe witryny sklepów, krzykliwe reklamy czy opowieści znajomych – wszystko to sprawia, że możemy wydać więcej, niż początkowo zamierzaliśmy.

Lista gości na Wielkanoc
Planowanie świątecznych wydatków należy rozpocząć od sporządzenia listy gości. To w głównej mierze od tego zależy, ile produktów spożywczych będzie potrzebne do przygotowania świątecznych potraw.
Lista zakupów na Wielkanoc
Kolejnym krokiem w zaplanowaniu Wielkanocy jest zrobienie listy zakupów. Kiedy znamy przybliżone ceny produktów, możemy wstępnie oszacować, ile pieniędzy wydamy na zakupy. Jeżeli święta urządzane są w większym gronie, zawsze można podzielić się obowiązkami. Wystarczy poprosić, aby każdy z gości przygotował jakieś konkretne świąteczne danie. Taki zabieg z pewnością spowoduje, że w naszym portfelu zostanie więcej gotówki.
Po wykonaniu listy zakupów należy ją ponownie przeanalizować. Być może z niektórych produktów można zrezygnować lub ograniczyć ich ilość. Dobrze jest kupić część rzeczy – zwłaszcza tych z dłuższym terminem ważności – nieco wcześniej. Wówczas unikniemy gorączki zakupów i związanego z tym stresu oraz kupowania pod wpływem impulsu. Niektóre produkty spożywcze można kupić w tańszych sklepach, np. dyskontach lub skorzystać z promocji oferowanych przez niektóre markety. Warto śledzić gazetki reklamowe lokalnych sklepów.
Prezenty na zajączka
W niektórych polskich domach przyjęła się tradycja tzw. zajączka. Podobnie jak Święty Mikołaj w Boże Narodzenie, zajączek przynosi prezenty na Wielkanoc. Koszty związane z zakupem upominków również należy uwzględnić w świątecznym budżecie.

Wydatki związane z zakupem wielkanocnych upominków
Najczęściej kupowanymi upominkami z okazji Wielkanocy są prezenty dla dzieci. Z reguły najmłodsi otrzymują słodycze i zabawki. W przypadku dorosłych są to kosmetyki, książki i płyty CD. W znakomitej większości to drobiazgi, z tego też względu przeznaczamy zdecydowanie mniejsze kwoty na prezenty wielkanocne niż na bożonarodzeniowe. O ile w ogóle praktykujemy ten zwyczaj.
Agnieszka Pająk z Ceneo.pl podkreśla: Dość łatwo zauważyć, że zwyczaj dawania prezentów na zajączka nie przyjął się jeszcze tak mocno w Polce, jak chociażby dawanie prezentów z okazji Gwiazdki. Wręczane prezenty są znacznie skromniejsze i mają raczej znaczenie symboliczne. Na przykład wszelkie słodycze w limitowanej wersji wielkanocnej podkreślają radosny charakter świąt (źródło cytatu: Ile Polacy wydadzą na Wielkanoc?; www.bankier.pl)
W okresie przedświątecznym w sklepach dostępne są limitowane zestawy słodyczy w formie czekoladowych zajączków, jajek oraz kurczaków. Dodatkowo czas wielkanocnych przygotowań może okazać się idealnym pretekstem do zakupów przez Internet, często można kupić tam nieco taniej np. zestawy kosmetyków czy książki.
Zapoznaj się również z artykułem: Prezent dla dziecka – 25 pomysłów dla dzieci w różnym wieku
Jak tanio zorganizować święta wielkanocne 2019 – praktyczne porady
Jak już wcześniej wspominaliśmy, podstawą przygotowania tańszych świąt wielkanocnych jest zrobienie listy zakupów oraz podzielenie obowiązków związanych z przygotowaniem świątecznych potraw. Oto pozostałe sprawdzone sposoby na obniżenie kosztów organizacji świąt wielkanocnych:
1.Samodzielne wykonaj świąteczne dekoracje.
Najczęściej na wielkanocnym stole pojawia się baranek w towarzystwie pisanek oraz rzeżuchy. Większość osób kupuje gotowe ozdoby. Można je jednak wykonać samodzielnie w domu, i w ten sposób ograniczyć koszty. Rzeżuchę należy zasiać około 7 dni przed świętami, aby wyrosła zielona i gęsta. Przygotowanie pisanek można zlecić najmłodszym członkom rodziny, dla których będzie to wspaniała zabawa. Natomiast baranka można kupić drewnianego zamiast lukrowego. Wówczas posłuży nam przez kilka lat i będzie stanowił tradycyjną, rodzinną ozdobę stołu.
2.Wyślij życzenia SMS-em lub przez Internet.
Jeżeli wysyłamy tradycyjne kartki świąteczne do co najmniej kilkunastu osób, zawsze możemy wysłać świąteczne życzenia SMS-em lub przez Internet. Cena samej kartki to ok. 3 – 5 złotych. Należy również doliczyć koszt wysyłki. Większość z nas ma natomiast w swoim abonamencie pakiet darmowych SMS-ów.
3.Zastanów się przed zakupem gotowych potraw.
Większość gotowych potraw i ciast jest dużo droższa niż wykonanie ich samodzielnie od podstaw. Warto o tym pamiętać podczas planowania wielkanocnego menu.
4.Jeśli wyjeżdżasz na Wielkanoc zakręć kaloryfery i odłącz urządzenia elektryczne od prądu.
Osoby, które wyjeżdżają na święta z domu, powinny przykręcić termostaty kaloryferów oraz odłączyć niepotrzebne urządzenia elektryczne od prądu. Pozwoli to nieco zaoszczędzić na rachunkach, gdy w domu nikogo nie będzie.
5.Nie wyrzucaj świątecznych potraw.
Niektóre z produktów, które zostaną po świętach, można z powodzeniem zamrozić i zjeść po świętach. Sprawdzi się to w przypadku nie tylko ciast, ale także mięsa, wędlin, ryb i barszczu. Pamiętajmy jednak, że nie wolno mrozić jajek.

Pożyczka na organizację świąt wielkanocnych – kiedy to dobry pomysł?
Okazuje się, że Polacy chętnie korzystają z pożyczek wielkanocnych. W tym czasie liczba nowych klientów firm pożyczkowych wzrasta średnio o 17%. Pomimo oszczędzania oraz staranniejszego gospodarowania domowymi finansami, nie zawsze jesteśmy w stanie odłożyć odpowiednią ilość gotówki na organizację Wielkanocy. Jest to szczególnie trudne, gdy na swojej drodze napotkamy także inne, niespodziewane wydatki. Średnia wysokość pożyczki w okresie przed świętami wielkanocnymi wynosi 900 złotych.
Według statystyki w okresie wielkanocnym 53% klientów firm pożyczkowych stanowią kobiety. To w głównej mierze na nich spoczywa obowiązek przygotowania świąt i zgrywanie budżetu. Jak zauważa jednak ekspert pozyczkaportal.pl Tymon Zastrzeżyński: Budżet jest istotną kwestią dla każdej rodziny, dlatego wszelkie ustalenia dotyczące finansów nie powinny należeć do jednej osoby. Ważne jest również, aby przy pożyczaniu nie kierować się emocjami – bierzmy kwoty, które faktycznie będziemy w stanie spłacić. Zanim podpiszemy umowę, dokonajmy starannych wyliczeń naszych finansów. Dzięki temu dowiemy się, jaką część comiesięcznej wypłaty możemy przeznaczyć na regulowanie płatności wynikających z zaciągniętego przez nas zobowiązania (źródło cytatu: Pożyczki wielkanocne sposobem na udane święta; www.pozyczkaportal.pl)
Kiedy pożyczka na organizację świąt wielkanocnych jest dobrym rozwiązaniem? Tylko wtedy, gdy sytuacja finansowa rodziny jest stabilna. Życie „od pożyczki do pożyczki” nie jest rozsądnym rozwiązaniem. Każde zobowiązanie z czasem trzeba spłacić, aby nie wpaść w spiralę zadłużenia i uniknąć spotkania z komornikiem.
Pożyczka wielkanocna sprawdzi się w przypadku osób, które mogą sobie pozwolić na obciążenie domowego budżetu cotygodniową lub comiesięczną ratą zobowiązania. To także rozwiązanie dla tych, którzy wiedzą, że po świętach mogą dodatkowo zarobić, ponieważ mają np. perspektywę nadprogramowej pracy czy zlecenia.
Wielkanoc to święta, które podobnie jak w trakcie Bożego Narodzenia związane są z konsumpcją i sporą ilością czasu spędzoną przy stole z najbliższymi. Chociaż może się wydawać, że wielkanocne prezenty nie ekscytują Polaków tak bardzo, również i to się Święto staje się z roku na rok coraz bardziej komercyjne, a w związku z tym rosną wydatki z nimi związane – podsumowuje Agnieszka Pająk.