Co prawda, na najwyższe zarobki mogą liczyć osoby, które biegle władają językiem obcym oraz mają wysokie kwalifikacje. Jednak nawet mniej płatne zajęcia są szansą na zarobienie większej ilości pieniędzy niż w Polsce za wykonywanie takich samych lub podobnych zajęć.
Jak zdobyć pracę za granicą bez znajomości języka obcego? Na co zwrócić uwagę podczas poszukiwań? Z czyjej pomocy można skorzystać? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.
Czy praca za granicą bez języka jest możliwa?
Jakie prace najczęściej wykonują Polacy za granicą?
Do pracy za granicą wyjeżdżają Polacy, którzy szukają zatrudnienia w wielu różnych sektorach. Przede wszystkim jako budowlańcy, kelnerzy, sprzątaczki, pielęgniarki, opiekunowie osób starszych czy kierowcy. Często nasi rodacy podejmują się prac sezonowych na przykład przy zbiorze owoców i warzyw. W każdej grupie zawodowej są ludzie o różnym poziomie kwalifikacji, w różnym wieku i z różną znajomością języka lub jej brakiem.
Czy znajomość języków obcych jest niezbędna do podjęcia pracy za granicą?
Duża część Polaków, która wyjeżdża za granicę do pracy, myśli o swym wyjeździe w kategorii krótkoterminowej. To znaczy zakładają, że wyjadą na kilka miesięcy, rok czy maksimum dwa lata. Wówczas znajomość języka wydaje się im – i często słusznie – niepotrzebna. Dla takich osób praca za granicą bez języka jest bardzo dobrą opcją. Podstawowych zwrotów, które będą konieczne do porozumienia się z przełożonym innej narodowości czy też zrobienia zakupów w sklepie, można nauczyć się na miejscu. O pomoc w załatwieniu niektórych spraw, np. w urzędach zawsze można poprosić osobę, która doskonale zna język.
Jak można zauważyć, znajomość obcego słownictwa wcale nie musi być konieczna, aby móc wyjechać do pracy za granicą.
Popularne stają się także wyjazdy zagraniczne w systemie przemiennym. To znaczy wyjazd na kilka tygodni do pracy, następnie powrót do Polski, odpoczynek po pracy, spędzenie czasu z rodziną i kolejny wyjazd w celach zarobkowych.

Czy wyjazdy do pracy za granicą są opłacalne?
Podjęcie pracy w niektórych krajach daje możliwość otrzymania dużo wyższych zarobków niż na tym samym stanowisku w Polsce. Wybór więc dla wielu osób jest oczywisty. Do pracy za granicę wyjeżdżają nie tylko młodzi ludzie, których nic w Polsce „nie trzyma”, ale również osoby ustatkowane i starsze, które upatrują w takim wyjeździe szansy na poprawę swojego życia oraz dobrobytu finansowego.
Praca za granicą bez języka czyli w jakich zawodach można pracować za granicą bez znajomości języka?
Najwięcej ofert pracy za granicą dla obcokrajowców można znaleźć w budownictwie, rolnictwie oraz produkcji przemysłowej. Polacy najczęściej znajdują zatrudnienie jako monterzy linii produkcyjnej, zbrojarze, murarze, hydraulicy, magazynierzy w hurtowniach, pakowacze w magazynach, malarze, tapicerze, pracownicy sortowni kurierskich, zbieracze zamówień, sprzątaczki oraz przy zbieraniu owoców i warzyw.
W większości jest to praca, która nie wymaga biegłej znajomości języka obcego, a wyłącznie zaangażowania i sumienności. Kobiety również są chętnie zatrudniane jako pomoc domowa lub nianie dla dzieci w domach Polaków żyjących na emigracji. Takim rodzinom często zależy na tym, aby ich pociechy miały kontakt z polskim językiem oraz tradycjami.
Zapoznaj się również z artykułem: Praca sezonowa w Niemczech
Jak znaleźć pracę za granicą bez znajomości języka?
Ogłoszenia praca za granicą bez języka w Internecie
W Internecie można znaleźć wiele ogłoszeń o pracy za granicą. Często przy ogłoszeniach można znaleźć dopisek „bez znajomości języka”. Najwięcej ofert można znaleźć na wiosnę i jest to głównie związane ze wzrostem zapotrzebowania na pracowników sezonowych. Wyższe zarobki oraz brak konieczności znajomości języka sprawiają, że wiele osób decyduje się na wyjazd do obcego kraju.
Sprawdź wiarygodność ogłoszeniodawcy
Dobrze jest odwiedzić fora internetowe oraz grupy tematyczne na portalach społecznościowych. To właśnie tam ludzie najczęściej dzielą się swoimi doświadczeniami związanymi z konkretnym pracodawcą oraz ostrzegają przed nieuczciwymi szefami.
Jeżeli w Internecie znajdziemy stronę firmy, a nie będzie ona zawierała podstawowych informacji takich jak na przykład NIP, numer telefonu, adres siedziby, podejdźmy do takiej oferty z dystansem.
Jak wyjaśnia Prezes Zarządu Personnel Service i ekspert rynku pracy Krzysztof Inglot:
Przed wyjazdem warto dokładnie sprawdzić firmę, w której planujemy rozpocząć pracę oraz agencję zatrudnienia, jeśli korzystamy z jej usług. Najlepiej zrobić to na ogólnodostępnych stronach administracji danego kraju. Sygnały ostrzegawcze to przede wszystkim utrudniony kontakt z firmą, minimalny kapitał zakładowy, brak strony internetowej czy stacjonarnego numeru telefonu. Dobrze jest również dowiedzieć się, czy agencja zatrudnienia nie ściąga dodatkowych opłat od pracowników – te o ugruntowanej pozycji zwykle pobierają je od pracodawców. Na polskich i zagranicznych stronach internetowych czy w mediach społecznościowych znajduje się wiele opinii, które danej firmie wystawili jej obecni lub byli pracownicy – porządne przeszukanie Internetu może pomóc uniknąć niepotrzebnych problemów. Źródło cytatu: Szukasz pracy za granicą? Zobacz, co sprawdzić, aby nie dać się oszukać; strefabiznesu.pl
Praca za granicą bez języka przez agencję pośrednictwa pracy
Warto w tym momencie zaznaczyć, że agencje zatrudnienia mają prawo do pobierania opłat od pracowników. Jednak mogą to być jedynie opłaty związane z kosztami poniesionymi w związku ze skierowaniem danej osoby do pracy za granicą.
Opłaty, które pobiera agencja, muszą być wyszczególnione w podpisywanej umowie, którą należy dokładnie przeczytać przed podpisaniem.
Za samą usługę pośrednictwa pracy agencje mogą pobierać opłaty od pracodawcy.
W przypadku pracownika mogą być naliczone koszty związane z:
- dojazdem i powrotem do kraju
- wydaniem wizy
- przetłumaczeniem dokumentów
- wykonaniem koniecznych badań lekarskich
Agencje nie mogą natomiast pobierać opłat za m.in. proces rekrutacji, wynajem lokalu, wyszukanie pracodawcy czy też reklamę.

Sprawdź czy agencja pośrednictwa praca za granicą bez języka ma licencję
Podczas poszukiwań pracy za pośrednictwem agencji zatrudnienia, koniecznie sprawdźmy jej licencję. Wszystkie tego typu firmy działające na terytorium Polski i prowadzące legalną działalność można znaleźć w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia (KRAZ).
Wiarygodność firmy pośredniczącej w zatrudnieniu zwiększa przynależność do organizacji branżowych, np. Ogólnopolskiego Konwentu Agencji Pracy (OKAP) lub Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia (SAZ).
Dowiedz się czy pracodawca zatrudnia innych Polaków
Gdy wybierzemy już konkretną agencję zatrudnienia, koniecznie zapytajmy jej pracownika o to, czy dany pracodawca zatrudnia cudzoziemców z różnych krajów, czy może dba o to, aby rodacy pracowali w jednym miejscu. Praca w towarzystwie Polaków z pewnością będzie przebiegała w lepszej atmosferze, chociażby ze względu na to, że możliwe będzie bezproblemowe porozumiewanie się pomiędzy sobą w języku ojczystym.
Podawaj prawdziwe informacje o swoich kwalifikacjach i znajomości języka
Należy pamiętać o tym, aby podczas rozmowy w agencji zatrudnienia, szczerze określić swój poziom znajomości języka obcego. Brak znajomości języka nie skreśla kandydata, pozwala jedynie znaleźć pracę na stanowisku, na którym taka umiejętność nie jest konieczna. Ponadto pracownik agencji może szybko zweryfikować podaną informację, przeprowadzając rozmowę w języku obcym. Jeżeli więc nie znamy języka, szczerze się do tego przyznajmy.
Agencje zatrudnienia zawsze informują w ogłoszeniu, jakiego poziomu znajomości języka wymaga pracodawca. Fakt, że kandydat zna go w stopniu podstawowym, wcale nie przekreśla jego szans na zdobycie pracy. Najczęściej, dopiero w przypadku stanowisk średniego i wyższego szczebla wymagana jest bardzo dobra lub biegła znajomość języka – wyjaśnia Agnieszka Nocuń. Źródło cytatu: Praca za granicą, jak się do niej przygotować?; gazetapraca.pl

Korzyści związane ze skorzystania z usług agencji pośrednictwa
Dzięki skorzystaniu z usług certyfikowanej agencji zatrudnienia nie musimy martwić się o zakwaterowanie oraz konieczność dopełniania formalności na miejscu.
Rzetelne firmy świadczące usługi w tym zakresie wspierają kandydata na każdym etapie – podczas rekrutacji, po wyjeździe zagranicę oraz po podjęciu pracy. Tego typu wyjazdy są w pełni legalne, a wynagrodzenie za wykonaną pracę zostaje wypłacone na czas.
Większość agencji zatrudnienia wspiera również pracowników w sprawach urzędowych oraz w rozwiązywaniu ewentualnych problemach, które pojawią się po przekroczeniu granicy.
Key Account Manager w CPC Consulting Agnieszka Nocuń podkreśla:
Polacy mają opinię pracowitych i zaangażowanych pracowników, w związku z czym są chętnie zatrudniani przez firmy za granicą. Podczas poszukiwań kandydatów za granicą pracodawcy w Niemczech, Austrii czy Norwegii często korzystają ze wsparcia wyspecjalizowanych, certyfikowanych agencji zatrudnienia, które biorą odpowiedzialność za proces rekrutacji kandydatów dopasowanych do potrzeb klienta, delegowanie transgraniczne, jak również za legalność ich zatrudnienia oraz prawidłowość późniejszych rozliczeń.
Zapoznaj się również z artykułem: Praca sezonowa w Holandii
Wyjazd do pracy za granicą – jakie przysługują nam prawa?
Bez względu na to, na jakim poziomie jest nasza znajomość języka obcego, podejmując pracę za granicą, mamy pewne prawa. Warto mieć podstawową wiedzę dotycząca przepisów obowiązujących w danym kraju i dotyczących m.in. zasiłków dla pracowników, przepisów BHP czy prawa do urlopu. Wówczas unikniemy nieuczciwych praktyk i wyzysku pracowników.
Przed wyjazdem do pracy konieczne jest podpisanie umowy. Dokument powinien być zrozumiały, jeżeli został stworzony w języku obcym, warto poprosić o jego przetłumaczenie. W biurze tłumaczeń cena takiego tłumaczenia z najpopularniejszych języków obcych na polski nie powinna przekraczać 20 – 50 złotych za stronę.
Jak zauważa Krzysztof Inglot: W prawidłowo przygotowanej umowie powinny być zapisane dokładne obowiązki i rodzaj stanowiska. Umowa musi także określać formę oraz czas trwania zatrudnienia. Jeśli umowa jest nam przedstawiana w obcym języku, którego nie znamy lub znamy słabo, należy poprosić o tłumaczenie lub przynajmniej doprecyzowanie niezrozumiałych fragmentów. Jeśli czegoś brakuje lub któryś z zapisów w umowie jest niejasny, trzeba koniecznie doprecyzować i dopytać, by mieć pewność, że finalna wersja zawiera dokładnie te warunki, na których nam zależy.
Szczególną uwagę należy również zwrócić na:
- sposób wypłaty pensji – coraz częściej jest to wyłącznie przelew bankowy
- wysokość wynagrodzenia
- minimalna oraz maksymalna liczba godzin pracy
- zapisy dotyczące urlopu wypoczynkowego – wymiar, termin przeznaczony na jego wykorzystanie
- kto pokrywa koszty związane z zakwaterowaniem i transportem wraz z ich wysokością
Praca za granicą bez języka – do jakich krajów można wyjechać za pracą bez znajomości języka?
Wśród krajów, do których wyjeżdżają nasi rodacy bez znajomości języka obcego, najczęściej wymienia się: Niemcy, Holandię, Wielką Brytanię, Norwegię oraz Szwecję. W większości tych krajów bez problemu można znaleźć zatrudnienie, bez znajomości języka.
Dla wielu osób praca za granicą to niezapomniana przygoda życia, sposób na poprawę swojego bytu oraz początek pozytywnych zmian. Nawet czasowe zamieszkanie w obcym kraju to nowe doświadczenia, które mogą okazać się przydatne po powrocie do Polski. Aby mieć pewność, że wyjazd do innego kraju to dobra decyzja, a wybrany pracodawca będzie rzetelnym szefem, działajmy z rozwagą – nie podejmujmy pochopnych decyzji.