W 2011 roku rynek pracy w Niemczech został otwarty na pracowników z naszego kraju. Polacy chętnie zaczęli korzystać z tej możliwości i szukać zatrudnienia u zachodnich sąsiadów. Choć minęło już trochę czasu nasi rodacy nadal wyjeżdżają za Odrę w poszukiwaniu lepszych zarobków i sposobu na poprawę swojego bytu materialnego. Jak się okazuje, wśród Polaków dużym zainteresowaniem cieszą się nie tylko oferty pracy stałej, ale także sezonowej. Praca sezonowa w Niemczech to bardzo popularny sposób na podreperowanie domowego budżetu. Większość ofert tego typu pojawia się tuż przed okresem letnim i zimowym.
Prace sezonowe skierowane są nie tylko do uczniów i studentów, którzy w czasie wolnym od nauki chcą zarobić pieniądze. Z takiego rozwiązania korzysta wiele osób, również ci, którzy na co dzień pracują w Polsce. Wizja kilkukrotnie wyższych zarobków sprawia, że decydują się skorzystać z możliwości bezpłatnego urlopu, by w tym czasie pojechać do pracy za granicę.
Największe zapotrzebowanie na pracowników sezonowych w Niemczech odnotowuje się m.in. w rolnictwie i budownictwie. Co warto wiedzieć o pracy u naszych zachodnich sąsiadów?
Praca sezonowa w Niemczech – w jakich sektorach gospodarki?
spis treści:
Polacy chętnie podejmują się prac sezonowych w Niemczech. W zależności od kwalifikacji i znajomości języka mogą zostać zatrudnieni na różnych stanowiskach. Najwięcej ofert pracy za Odrą dotyczy następujących sektorów:
rolnictwo – zbieranie owoców i warzyw, pomoc w gospodarstwach rolnych
sadownictwo – zbieranie owoców
budownictwo – wykończenia i remonty
opieka nad osobami starszymi lub dziećmi
produkcja przemysłowa
sprzątanie
ścinanie kwiatów w szklarniach
handel
gastronomia
hotelarstwo
Niemcy od kilku lat pozostają jednym z najpopularniejszych kierunków wyjazdowych w odniesieniu do pracy sezonowej. Jak wyjaśnia Dyrektor Zarządzająca Work Service Express Karina Tokarska: Czasowa praca za Odrą to najlepsza dostępna alternatywa, zapewniająca największą liczbę miejsc pracy w Europie, która w połączeniu z bliskością geograficzną i wysokimi stawkami nawet za najprostsze prace, staję się coraz bardziej atrakcyjna na rynku kandydata. Aktualnie najwięcej ofert pracy dla obcokrajowców doświadczamy w gałęziach związanych między innymi z produkcją i logistyką. Stawki w tych sektorach zaczynają się od poziomu 9,5 euro brutto za godzinę pracy, a dochodzą nawet do 12 euro brutto w zależności od długości zatrudnienia. Źródło cytatu: Praca sezonowa w Niemczech – czy to się jeszcze opłaca; polskiobserwator.de
Praca sezonowa w Niemczech – jak ją znaleźć?
Polacy decydują się na wyjazd do pracy sezonowej do Niemiec przede wszystkim ze względu kilkukrotnie wyższe zarobki. W niektórych przypadkach pracownicy po kilku miesiącach u naszych zachodnich sąsiadów są w stanie utrzymać się w Polsce przez kilka, a nawet kilkanaście miesięcy.
W jaki sposób można znaleźć pracę sezonową w Niemczech:
poprzez urzędy pracy
z pomocą agencji pośrednictwa pracy
samodzielnie w Internecie lub z polecenia znajomych
Praca sezonowa w Niemczech – urzędy pracy
Niektóre wojewódzkie i powiatowe urzędy pracy mają w swoich zasobach oferty pracy za granicą, w tym do Niemiec. Instytucje te otrzymują informacje o zapotrzebowaniu na pracowników sezonowych od swoich odpowiedników po niemieckiej stronie granicy. Niektóre oferty pracy dostępne są również w sieci Europejskich Służb Zatrudnienia EURES.
Poszukiwania pracy sezonowej za granicą najlepiej rozpocząć kilka miesięcy przed sezonem. Dzięki temu będziemy w stanie wybrać ofertę, która będzie odpowiednia pod względem naszych kwalifikacji oraz wymagań dotyczących wynagrodzenia. Wyjazd „w ciemno” może spowodować, że zamiast znaleźć pracę, będziemy zmuszeni wrócić do Polski. Wówczas nie tylko nic nie zarobimy, ale również wydamy pieniądze na przejazd, zakwaterowanie i wyżywienie.
Praca sezonowa w Niemczech – agencje pośrednictwa pracy
Podczas poszukiwań pracy sezonowej w Niemczech, można również skorzystać z licencjonowanych agencji pośrednictwa pracy. Zanim jednak zdecydujemy się skorzystać z usług takiej firmy, koniecznie sprawdźmy jej wiarygodność. Jeżeli jej działalność jest w pełni legalna, powinniśmy znaleźć informacje o niej w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia (KRAZ). Wiarygodność agencji zwiększa także przynależność do organizacji branżowych, m.in. Ogólnopolskiego Konwentu Agencji Pracy (OKAP) lub Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia (SAZ).
Umowa, którą podpisujemy z agencją zatrudnienia, powinna zawierać szereg unormowań.
W dokumencie muszą znaleźć się zapisy dotyczące:
okresu zatrudnienia
dokładnych danych niemieckiego pracodawcy
ogólnych warunków umowy
warunków ubezpieczenia
wysokości wynagrodzenia
Ponadto umowa powinna zawierać informacje o obowiązkach i prawach pracownika. Przed jej podpisaniem należy dokładnie zapoznać się ze wszystkimi punktami.
Z usług agencji pośrednictwa pracy warto skorzystać, gdy nasza znajomość języka obcego jest niewielka lub w przypadku braku znajomości języka. Rzetelne firmy zapewniają wsparcie tłumacza, co ułatwia nawiązanie współpracy oraz rozwiązywanie ewentualnych problemów, zarówno przed wyjazdem, jak i w jego trakcie.
Praca sezonowa w Niemczech – poszukiwania na własną rękę
Innym sposobem na szukanie pracy sezonowej w Niemczech jest samodzielne wyszukiwanie ofert. Z tego rozwiązania najczęściej korzystają osoby, które dobrze znają język niemiecki i są w stanie zrozumieć wszystkie informacje zawarte w ogłoszeniach. W tym przypadku dobrze jest jednak posiadać choćby podstawową znajomość prawa dotyczącego sezonowego zatrudnienia w Niemczech.
Podczas samodzielnego poszukiwania pracy należy dokładnie przeanalizować wszystkie oferty.
Co powinno wzmóc naszą czujność kiedy na własną rękę szukamy praca sezonowa w Niemczech?
niewiarygodnie wysokie wynagrodzenie
brak podstawowych danych o pracodawcy
brak danych kontaktowych
pobieżny opis stanowiska pracy
Dla własnego bezpieczeństwa lepiej unikać takich ofert.
Praca sezonowa w Niemczech a stałe zatrudnienie w Niemczech
Bez względu na charakter pracy – sezonowa czy stała – wato znaleźć legalne zatrudnienie
Kiedy zdecydujemy się na wyjazd do pracy sezonowej do Niemiec, warto znaleźć legalne zatrudnienie. Wówczas w razie jakichkolwiek problemów, będziemy mogli dochodzić swoich praw.
Dla przykładu niemieccy pracodawcy legalnie zatrudniający Polaków są zobligowani do wypłacenia im minimalnej stawki godzinowej za wykonaną pracę. W przypadku zatrudnienia „na czarno” z wypłacaniem i wysokością wynagrodzeń może być różnie.
Praca sezonowa w Niemczech jako źródło dochodu
Jak się okazuje, naszym rodakom często zależy na dobrych zarobkach, jednak nie chcą opuszczać kraju ojczystego na stałe. Dlatego też decydują się na podjęcie pracy sezonowej w Niemczech. Nie bez znaczenia jest fakt, że Niemcy to nasz najbliższy sąsiad, a więc dzieli nas stosunkowo niewielka odległość. Tym samym ewentualnie mamy możliwość szybkiego, bezproblemowego powrotu do domu.
Praca sezonowa w Niemczech może być traktowana jako źródło stałego dochodu. Coraz częściej można zauważyć dwa modele zatrudnienia za granicą:
kilka miesięcy pracy za Odrą, powrót na kolejne kilka miesięcy do kraju i brak konieczności podejmowania pracy w Polsce w tym czasie
zmiana jednej pracy sezonowej na kolejną – okres na prace sezonowe w różnych krajach przypadać może w innym czasie, co pozwala na podróżowanie co kilka miesięcy do innego kraju, np. Niemiec, Holandii, Wielkiej Brytanii
Z reguły dochód z pracy sezonowej uzyskany w Niemczech pozwala na bezproblemowe utrzymanie się w Polsce nawet przez kilka miesięcy. Z tego też względu odpowiednia organizacja, oszczędność i gospodarność w zarządzaniu gotówką, może sprawić, że praca sezonowa w Niemczech, będzie szansą na coroczny stały dochód. Wiele osób decyduje się na jednokrotny wyjazd zagranicę. Ich celem jest zwykle podreperowanie domowego budżetu lub zarobienie pieniędzy na realizację swoich marzeń.
Praca sezonowa w Niemczech – ile można zarobić?
Niemiecki pracodawca, który zatrudnia Polaków, jest zobowiązany do wypłacenia im płacy minimalnej (Mindestolhn). Bez względu na to, na jakim stanowisku będziemy zatrudnieni, należy nam się wypłata minimalnego wynagrodzenia. Kwestie te regulowane są zapisami niemieckiej ustawy Mindestlohngesetz (MiLoG).
Wysokość płacy minimalnej w przypadku pracowników tymczasowych w 2019 roku wynosi 9,49 euro za godzinę. Już za 8 godzin pracy dziennie możemy zarobić co najmniej 75,92 euro. Ostateczna wysokość naszego wynagrodzenia za pracę sezonową w Niemczech jest więc uzależniona od ilości przepracowanych dni.
Warto zaznaczyć, że nie może to być jednak czas dłuższy niż 4 miesiące – jest to maksymalny okres pracy sezonowej w Niemczech w ciągu roku.
Praca sezonowa w Niemczech – co jeszcze warto wiedzieć?
Wyjazd do pracy do obcego kraju wiąże się z pewnymi obawami – czy sobie poradzimy, czy praca nie będzie zbyt trudna, jakie warunki zastaniemy na miejscu itp. Oto kilka praktycznych informacji dotyczących wyjazdu po pracy sezonowej do Niemiec:
prawo do swobodnego przepływu na terenie Unii Europejskiej daje Polakom, którzy pracują w Niemczech takie same prawa, jak obywatelom tego państwa
tygodniowy wymiar pracy to 40 godzin, maksymalnie można pracować 48 godzin – za nadgodziny pracodawca musi wypłacić wynagrodzenie
praca w niepełnym wymiarze tzw. minijob przewiduje etat 15 godzin w tygodniu
obowiązującą formą umowy jest umowa o pracę, czasami w pierwszym miesiącu może mieć ona charakter ustny
pracodawca powinien ubezpieczyć pracownika od nieszczęśliwych wypadków na okres zatrudnienia – warto sprawdzić, czy taki zapis znalazł się w umowie
osoby młodociane mogą podpisać Lehrvertrag – jest to umowa zawierana na czas nauki zawodu
przejazdy do Niemiec, ze względu na dużą popularność tego kierunku, organizowane są z różnych miast w Polsce – najczęściej wybieraną formą transportu jest podróż autokarem lub busem
na start warto wziąć ze sobą nieco gotówki w euro, aby móc utrzymać się w Niemczech do pierwszej wypłaty. Ceny niektórych produktów w sklepach oraz usług mogą być nawet kilkukrotnie wyższe niż w Polsce. Wydatki uzależnione są od tego, czy pracodawca zapewnia nam wyżywienie i zakwaterowanie
Pożyczka na wyjazd do pracy sezonowej do Niemiec
Czasami przed wyjazdem do pracy sezonowej do Niemiec wstrzymuje nas brak funduszy. Koszty związane z podróżą, zakwaterowaniem oraz wyżywieniem do pierwszej wypłaty mogą skutecznie zniechęcić. Jeżeli jednak mamy możliwość wyjazdu i zarobienia pieniędzy, warto rozważyć rozwiązanie alternatywne. Koszty związane z podjęciem pracy można sfinansować z pożyczki pozabankowej, którą – dzięki odpowiedniemu okresowi spłaty – będziemy mogli spłacić już z zarobionych pieniędzy. Skorzystanie z takiej formy pomocy może okazać się jedyną okazją do tego, by móc wyjechać do Niemiec i zarobić kilkukrotnie więcej niż w Polsce. Zarobione pieniądze pozwolą nie tylko spłacić pożyczkę, ale również poczynić pewne oszczędności lub inwestycje.