W jakich branżach można znaleźć pracę sezonową w Holandii? Ile można zarobić? Co warto wiedzieć przed wyjazdem do pracy za granicę?
Praca sezonowa w Holandii – w jakich branżach można znaleźć zatrudnienie?
Najwięcej ofert pracy sezonowej w Holandii jest w rolnictwie oraz w ogrodnictwie – przy kwiatach. Warto mieć jednak na uwadze, że praca w tych sektorach jest ciężka i odbywa się w różnych warunkach pogodowych.
Inną popularną opcją jest zatrudnienie w magazynach na przykład przy sortowaniu paczek lub kompletowaniu zamówień, a także w zakładach produkcyjnych, budownictwie, gastronomii, hotelarstwie oraz gospodarstwach florystycznych.

Praca sezonowa w Holandii jesienią
Holandia słynie między innymi z wysoko rozwiniętego rolnictwa. Stosowane przez Holendrów technologie pozwalają na zbiory warzyw, owoców i kwiatów w szklarniach w tych porach roku, które naturalnie nie sprzyjają wzrostowi roślin. Jesienią w Holandii można znaleźć pracę sezonową w szklarniach między innymi przy uprawie i pielęgnacji kwiatów oraz roślin: pomidorów, truskawek czy pieczarek.
W tym okresie poszukiwani są również magazynierzy, operatorzy wózków widłowych oraz pracownicy produkcyjni.
Praca sezonowa w Holandii bez języka
Niektóre osoby obawiają się wyjechać do pracy sezonowej do Holandii ze względu na brak znajomości języka obcego. Językiem urzędowym w Holandii jest holenderski, jednak zdecydowana większość Holendrów – na poziomie aż dziewięćdziesięciu procent – posługuje się językiem angielskim. Ponadto z obywatelami tego kraju często można porozumieć się także w języku francuskim oraz niemieckim.
W większości prac sezonowych znajomość języka obcego nie jest wymagana.
Brak znajomości języka może sprawić problemy przy załatwianiu formalności związanymi z zakwaterowaniem oraz innymi kwestiami organizacyjnymi czy prawnymi. W takich przypadkach najbezpieczniej jest skorzystać z usług agencji pracy tymczasowej. Dzięki usługom takich agencji można szybko znaleźć pracę wraz z zakwaterowaniem, a czasami i wyżywieniem. Oferty rzetelnych pośredników są weryfikowane, więc osoba zainteresowana wyjazdem do Holandii ma pewność, że na miejscu czeka ją sprawdzone miejsce zatrudnienia.
Firmy, które zajmują się pośrednictwem pracy w Holandii nie pobierają opłat od pracowników. Zaletą takiego rozwiązania jest również opieka polskojęzycznego koordynatora, do którego można zgłosić się w razie jakichkolwiek problemów.

„Wiekówka” w Holandii – co to jest?
W Holandii obowiązuje tzw. wiekówka. Polega ona na tym, że wraz z wiekiem pracownika rośnie minimalna stawka za przepracowane godziny. Innymi słowy, im jesteś starszy, tym masz wyższą stawkę za godzinę. Wprowadzenie takiego rozwiązania miało na celu zachęcenie młodzieży do dalszej nauki, a nie podejmowania pracy fizycznej od razu po ukończeniu szkoły.
W Holandii nagradzana finansowo jest także długoletnia współpraca z jednym pracodawcą. Praca w jednej firmie powoduje, że pracownicy lepiej poznają specyfikę danego pracodawcy, nabierają niezbędnego doświadczenia i podnoszą swoje kwalifikacje w tej konkretnej branży. Ponadto starsi pracownicy są w jakimś stopniu odpowiedzialni za młodszych kolegów oraz służą im radą i pomocą.
Korzyści płynące z pracy w jednej firmie dotyczą także pracy sezonowej. Wiele osób przez kilka, a nawet kilkanaście lat powraca do tego samego pracodawcy, aby podjąć się pracy sezonowej. Zazwyczaj jest tak, że każdy kolejny wyjazd to wyższe zarobki.
Z drugiej strony istnieje spora grupa osób, która uważa „wiekówkę” za rozwiązanie bardzo krzywdzące. Osoby, które wykonują taką samą pracę, a są w różnym wieku, otrzymują zupełnie inną pensję. System płac zależny od wieku obowiązuje także obywateli Polski, którzy decydują się na pracę sezonową na terenie Holandii.
Zapoznaj się również z artykułem: Praca sezonowa w Niemczech
Praca sezonowa w Holandii – ile można zarobić?
W Holandii, jak w większości krajów, obowiązują stawki minimalne. W styczniu 2019 roku dokonano kolejnej rewaloryzacji, po której kształtowały się one następująco:
- 15 lat – minimalna stawka dzienna: 22,37 euro, minimalna stawka miesięczna: 484,75 euro
- 16 lat – minimalna stawka dzienna: 25,73 euro, minimalna stawka miesięczna: 557,45 euro
- 17 lat – minimalna stawka dzienna: 29,46 euro, minimalna stawka miesięczna: 638,25 euro
- 18 lat – minimalna stawka dzienna: 35,43 euro, minimalna stawka miesięczna: 767,50 euro
- 19 lat – minimalna stawka dzienna: 41,02 euro, minimalna stawka miesięczna: 888,70 euro
- 20 lat – minimalna stawka dzienna: 52,21 euro, minimalna stawka miesięczna: 1131,05 euro
- 21 lat – minimalna stawka dzienna: 63,39 euro, minimalna stawka miesięczna: 1373,45 euro
- 22 lata i więcej – minimalna stawka dzienna: 74,58 euro, minimalna stawka miesięczna: 1615,80 euro
Osobom zatrudnionym w Holandii przysługują również dodatki do pensji. Wysokość premii uzależniona jest od konkretnego pracodawcy, jednak zazwyczaj wygląda ona następująco:
- 125% stawki dziennej – praca powyżej 8 godzin dziennie – za 8 godzin pracownik otrzymuje podstawowe wynagrodzenie, dopiero za nadgodziny może liczyć na dodatkowe 25%
- 125% stawki dziennej – praca na nocną zmianę oraz w sobotę
- 150% stawki dziennej – praca w niedzielę
- 200% stawki dziennej – praca w święta
Jeżeli uda nam się znaleźć dobrą pracę, możemy przywieźć z Holandii naprawdę sporą sumę gotówki. Średnio na tygodniowe utrzymanie się wystarczy około 100 euro, tj. 450 złotych. Resztę pieniędzy można zaoszczędzić.
Jeżeli zdecydujemy się na nadgodziny, możemy miesięcznie odłożyć „na czysto” co najmniej 6 000 złotych.

Czas pracy oraz prawo do odpoczynku w Holandii
W Holandii pełnym wymiarem pracy jest 36 – 40 godzin tygodniowo. Czas przepracowany ponad tę normę to nadgodziny. Nie wolno jednak pracować dłużej niż 60 godzin tygodniowo, łącznie z nadgodzinami. Ponadto nie wolno podejmować pracy w maksymalnym wymiarze godzin w każdym tygodniu.
Między poszczególnymi zmianami pracownik ma prawo do 11-godzinnego odpoczynku. Raz w tygodniu może on zostać zmniejszony do 8 godzin.
Poza tym raz w tygodniu przysługuje prawo do ciągłego 36-godzinnego odpoczynku, najczęściej jest to weekend czyli sobota i niedziela.
Osoby pracujące na nocną zmianę mają prawo do nieco dłuższego odpoczynku – w wymiarze 14 godzin.
Obowiązkiem jest także codzienne spisywanie liczby przepracowanych godzin i kontrola wymiaru czasu pracy.
Praca sezonowa w Holandii – gdzie zgłosić ewentualne nieprawidłowości?
W przypadku, gdy pracodawca na przykład nie chce wypłacić wynagrodzenia za nadgodziny lub odmawia prawa do odpoczynku, można to zgłosić do:
- lokalnej inspekcji pracy (SZW)
- fundacji pomagającej imigrantom
Jeżeli taka sytuacja będzie miała miejsce, najlepiej nie czekać i możliwie jak najszybciej znaleźć innego pracodawcę, gdzie prawa pracownika będą respektowane.
Jeżeli zatrudnienie odbyło się za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej, należy niezwłocznie poinformować koordynatora o zaistniałych nieprawidłowościach. Najprawdopodobniej agencja będzie starała się problem rozwiązać bądź zaproponuje inna pracę.
Zapoznaj się również z artykułem: Praca za granicą bez języka. Jak ją zdobyć? Na co zwrócić uwagę?
Holenderskie agencje pracy tymczasowej – na co należy uważać?
W Holandii rynek pracy zdominowany jest głównie przez agencje pracy. W przeciwieństwie do Polski właściciel holenderskiego biura pośrednictwa nie ma obowiązku posiadania stosownego państwowego certyfikatu potwierdzającego jego rzetelność.
Nic więc dziwnego, że wielu pracowników nie tylko sezonowych obawia się podejmować pracę za pośrednictwem takich agencji. Według danych zgromadzonych przez Parlament Królestwa Niderlandów nawet 50-60 procent pośredników popełnia różnego typu nadużycia. Dane dość zatrważające.
Rzetelność holenderskich agencji pracy można sprawdzić m.in. na stronie internetowej polskiego Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Znajdują się tam linki stron pośredników, którzy są sprawdzeni i wiarygodni.
Przed podpisaniem umowy z konkretnym przedsiębiorcą, warto skorzystać z zawartych na stronie ministerstwa informacji. Dobrze jest zweryfikować, czy agencja pracy znajduje się w rejestrze prowadzonym przez Izbę Przemysłowo-Handlową oraz wśród pośredników, którzy poddali się dobrowolnej certyfikacji.
Warto także sprawdzić, czy dana firma nie została ukarana z powództwa stowarzyszenia, które zajmuje się przestrzeganiem układu zbiorowego pracy dla pracowników tymczasowych w Holandii.
Praca sezonowa w Holandii – pożyczka na wyjazd
Nie tylko brak znajomości języka obcego może skutecznie zniechęcić do wyjazdu do pracy sezonowej do Holandii. Często wyjazd do pracy sezonowej uniemożliwia brak środków finansowych, które są niezbędne na m.in. opłacenie transportu, noclegu czy wyżywienia w pierwszym okresie po przyjeździe.
Osoby, które mają możliwość wyjazdu i zarobienia gotówki, a nie mają skąd wziąć pieniędzy na pierwsze kroki związane z pracą za granicą, powinny rozważyć pozyskanie finansowania z zewnętrznego źródła. Rozwiązaniem może być na przykład pożyczka pozabankowa, którą można rozłożyć na dogodne raty. Wystarczy ustalić odpowiedni okres spłaty zobowiązania, aby móc regulować płatności już z zarabianych za granicą pieniędzy.
W takim przypadku pożyczkę pozabankową można potraktować jako swoistą inwestycję, która umożliwi wyjazd w celach zarobkowych do Holandii. Z pozyskanego wynagrodzenia bez problemu spłacimy zobowiązanie, a także zaoszczędzimy pieniądze na realizację innych planów.