
Dlaczego popadamy w długi?
Statystki z 2018 roku wskazują, że łączne zadłużenie Polaków wynosi blisko 70 miliardów złotych. W porównaniu do PKB (produkt krajowy brutto) jest to około 9% tego wskaźnika, a więc bardzo dużo. Polska znajduje się wysoko w rankingu zadłużonych państw Unii Europejskiej.
Życie na kredyt oraz brak odpowiedniej poduszki finansowej w postaci oszczędności lub innych zabezpieczeń, to codzienność wielu polskich rodzin. Najczęściej popadamy w zadłużenie w efekcie niekorzystnych zdarzeń losowych, np. utraty pracy, nagłej choroby lub innych nieoczekiwanych wydatków, które przerastają bieżące możliwości finansowe. Średnio jedenastu na stu kredytobiorców ma problem z terminową spłatą zaciągniętego zobowiązania.
Dane statystyczne Krajowego Rejestru Długów mówią, że najczęściej zadłużają się mieszkańcy mniejszych miast. Odsetek osób zadłużonych w ogólnej liczbie mieszkańców w mniejszych miastach wynosi 11%; w dużych miastach – 6%, na wsiach zaś – 3%. Największa liczba dłużników mieszka w województwie dolnośląskim oraz wielkopolskim. Po zewnętrzne źródła finansowania częściej sięgają mężczyźni niż kobiety. Największą liczbę zobowiązań do spłaty posiadają osoby w wieku od 36 do 59 lat.
Nawarstwienie wszystkich tych czynników powoduje, że Polacy coraz częściej tracą zdolność kredytową. Banki odmawiają im przyznania tradycyjnych kredytów. W większości przypadków jedynym wyjściem może okazać się pożyczka pozabankowa dla zadłużonych.
Zapoznaj się również z artykułem: Pożyczka na dowolny cel – co należy o niej wiedzieć?
Sposoby na to, jak wyjść z długów?
Co zrobić, gdy wpadniemy w długi? Przede wszystkim należy zachować spokój oraz przemyśleć, jak z wyjść z tej trudnej sytuacji. Poniżej kilka sposobów, które mogą pomóc w zażegnaniu kryzysu finansowego gospodarstwa domowego.
- Negocjowanie warunków spłaty zadłużenia – wierzyciele często chętnie przystają na korzystne dla pożyczkobiorcy warunki spłaty zobowiązania, w większości przypadków zadłużenie można rozłożyć na dogodne raty.
- Rozważenie zaciągnięcia pożyczki lub kredytu konsolidacyjnego – wówczas kilka rat pożyczek lub kredytów zostanie zastąpionych jedną ratą o niższej wysokości.
- Znalezienie dodatkowego źródła dochodów, które umożliwi szybszą spłatę zadłużenia – może to być roznoszenie ulotek, weekendowe rozwożenie pizzy czy inne prace dorywcze. Wyjściem może być także podniesie swoich kwalifikacji w celu znalezienia lepiej płatnej pracy.
- Oszczędzanie – czasami wystarczy zastąpić droższe produkty tańszymi odpowiednikami lub zrezygnować z zakupy zbędnych rzeczy, aby zyskać dość pokaźną sumę, którą można przeznaczyć na spłatę zadłużenia.
- Ogłoszenie upadłości konsumenckiej – osoby, które wpadły w tak dużą spiralę długów, że nie ma żadnych realnych szans na ich spłatę, mogą rozważyć możliwość złożenia wniosku do Sądu o upadłość konsumencką. Wniosek o postępowanie upadłościowe powinien być jednak ostatecznością, ponieważ wiąże m.in. z likwidacją całego lub znacznej części majątku konsumenta.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe, art. 4911-23
Po spłaceniu zadłużenia warto poszukać sposobów na to, aby ponownie nie mieć problemów finansowych. Najlepiej jest regularnie oszczędzać pewną, nawet niewielką kwotę pieniędzy, która w przyszłości będzie stanowiła poduszkę finansową na tzw. czarną godzinę. W doborze metody skutecznego oszczędzania może pomóc rozmowa np. z doradcą finansowym.

Zalety chwilówek – kto najchętniej korzysta z pożyczek pozabankowych?
Pożyczki pozabankowe oferowane przez firmy pożyczkowe są alternatywą dla tradycyjnych kredytów udzielanych przez banki. Według ekspertów na dynamiczny rozwój sektora pożyczek pozabankowych wpłynął m.in. globalny kryzys finansowy. Konsumenci utracili zdolność kredytową, co skutkowało poszukiwaniem innych źródeł finansowania. Pojawienie się pożyczek pozabankowych pozwoliło wielu osobom na pozyskanie dodatkowych środków pieniężnych na realizację różnych celów.
Pożyczki pozabankowe oferowane przez rzetelne podmioty stały się więc atrakcyjną alternatywą dla kredytów bankowych. Co więcej, ich przyznanie nie wymaga spełnienia szeregu różnych warunków, a pieniądze można otrzymać na konto nawet w kilkanaście minut po złożeniu wniosku. Wniosek zaś można złożyć bez wychodzenia z domu – szybko i wygodnie przez Internet. Wiele firm pożyczkowych oferuje usługę tzw. door-to-door, czyli dostarczenie pieniędzy przez przedstawiciela bezpośrednio do domu pożyczkodawcy.
Większość pożyczkodawców nie wymaga żadnego zaświadczenia o dochodach, a jedynie skanu dowodu i przelewu symbolicznego 1 grosza lub 1 złotówki w celu potwierdzenia tożsamości osoby wnioskującej o kredyt.
Środki pozyskane z pożyczek pozabankowych dla zadłużonych często przeznaczane są na spłacenie innych zobowiązań. W wielu przypadkach pożyczki pozabankowe dla zadłużonych to ostatnia deska ratunku, która może uchronić przed dotkliwymi skutkami nadmiernego zadłużenia.
Pożyczki pozabankowe dla zadłużonych – co to takiego?
Pożyczki pozabankowe cieszą się coraz większą popularnością. Już co czwarte zobowiązanie finansowe to zobowiązanie zaciągnięte w pozabankowych firmach pożyczkowych. Zadłużenie to nie tylko niespłacone raty kredytu czy pożyczki, ale także zaprzestanie opłat za zakup sprzętu na raty, abonamentu za telewizję, telefon czy usługi internetowe, a także rachunków za prąd, wodę i gaz.
Pożyczki pozabankowe dla osób zadłużonych to produkt finansowy, który powstał dla osób:
- mających trudności w spłacie bieżących zobowiązań
- mających negatywną historię kredytową w BIK oraz BIG
- mających zobowiązania, których egzekwowaniem zajmuje się komornik
Osoby, które mają zadłużenie, mogą mieć duże problemy z otrzymaniem kredytu w banku. Negatywna historia kredytowa przekreśla szanse na otrzymanie tego rodzaju wsparcia finansowego. Pewnym wyjściem z sytuacji może być kredyt konsolidacyjny, łączący kilka zobowiązań w jedno. Banki jednak nie zawsze umożliwiają rozwiązanie problemów w ten sposób. W takich przypadkach jedynym wyjściem z sytuacji wydaje się pożyczka pozabankowa dla zadłużonych.
Podstawą do udzielenia pożyczki pozabankowej dla zadłużonych są wpływy na konto potencjalnego pożyczkobiorcy. Brak umowy o pracę nie przekreśla więc możliwości otrzymania wsparcia finansowego. Firmy pożyczkowe uwzględniają różne źródła dochodów – od emerytur, przez świadczenia rodzinne (np. świadczenie 500+), po alimenty. Pożyczkodawcy najczęściej nie wymagają żadnych zaświadczeń o dochodach. Zazwyczaj wystarcza wyciąg z osobistego rachunku bankowego oraz skan dowodu tożsamości. Dzięki temu procedura otrzymania pieniędzy znacznie się skraca.
Pożyczki pozabankowe dla zadłużonych występują także w formie pożyczek pozabankowych z komornikiem. Osoby, którym komornik zajął konto bankowe, mogą w ten sposób spłacić zaległe zobowiązanie. Należy jednak liczyć się z tym, że środki pieniężne, które wpłyną na konto bankowe, zostaną natychmiast zajęte przez komornika na poczet długu. Pożyczkobiorcy, którym zależy na otrzymaniu gotówki do rąk własnych, mogą skorzystać z usług firm pożyczkowych wypłacających pożyczki za pomocą czeku GIRO – w placówce pocztowej.