Pożyczka w domu klienta – co to jest?
Pożyczki z obsługą domową pojawiły się na polskim rynku finansowym w latach 90. XX wieku i szybko zyskały rzeszę zwolenników. Najważniejszym wyróżnikiem pożyczki prosto do domu jest możliwość zaciągnięcia zobowiązania, a potem spłacanie go w formie rat w domu klienta. Wystarczy umówić się na wizytę z przedstawicielem pożyczkodawcy, aby ten przyjechał pod wskazany adres i pomógł w dopełnieniu wszelkich formalności. Po podpisaniu umowy, przedstawiciel wręcza klientowi określoną kwotę w formie gotówki.
Pożyczka w domu klienta to alternatywa dla produktów finansowych udzielanych stacjonarnie w siedzibie pożyczkodawcy lub przez Internet.
Zalety pożyczki w domu klienta
Pożyczka w domu klienta to wygodny sposób zaciągania kredytu, z którego wciąż korzysta wiele osób. Pomimo intensywnego rozwoju usług pożyczkowych w Internecie istnieje duża grupa klientów, która preferuje osobisty kontakt z przedstawicielem firmy pożyczkowej. W takich przypadkach świetnym rozwiązaniem jest właśnie pożyczka w domu klienta.
Najważniejsze zalety pożyczki w domu klienta
- Pożyczkę można zaciągnąć bez konieczności posiadania konta bankowego – to eliminuje konieczność wykonywania przelewu weryfikacyjnego; gotówka trafia wprost do rąk klienta
- Wygodne rozwiązanie dla osób starszych – większość pożyczkodawców świadczy usługi za pośrednictwem Internetu, a starsze osoby nie zawsze wystarczająco orientują się w tych kwestiach. Preferują spotkanie „twarzą w twarz” z konsultantem
- Brak konieczności wychodzenia z domu – aby otrzymać pieniądze, nie trzeba wychodzić z domu. Ma to istotne znaczenie w przypadku osób, które na przykład mają trudności z poruszaniem się lub wypełniają obowiązki, które wymagają ich stałej obecności w domu
- Brak obowiązku dokonywania regularnych przelewów bankowych – przedstawiciel firmy pożyczkowej systematycznie przyjeżdża po gotówkę do domu klienta. Dzięki temu nie trzeba pamiętać o konieczności wykonania przelewu
- Możliwość dopasowania terminu wizyty przedstawiciela pożyczkodawcy – klienci mają możliwość dostosowania terminu wizyty przedstawiciela firmy pożyczkowej do innych zajęć – godzin pracy, wyjść z domu, wyjazdów itp.
- Szybkie wyjaśnienie ewentualnych wątpliwości – jeżeli podczas podpisywania umowy pojawią się jakiekolwiek wątpliwości i niejasności, klient może poprosić pracownika firmy pożyczkowej o ich wyjaśnienie
- Pożyczka na dowolny cel – niewymagane jest podawanie celu, na jaki mają zostać przeznaczone środki finansowe

Jak skorzystać z pożyczki z obsługą domową?
Istnieje kilka sposobów na otrzymanie pożyczki z obsługą domową.
1. Wykonanie telefonu do Biura Obsługi Klienta, na wskazany przez firmę pożyczkową numer
2. Wysłanie SMS do Biura Obsługi Klienta na podany przez firmę pożyczkową numer
Konsultant firmy pożyczkowej skontaktuje się z nami w celu omówienia szczegółów oraz terminu wizyty.
3. Skorzystanie z formularza znajdującego się na stronie internetowej firmy pożyczkowej. Należy określić liczbę rat oraz interesującą nas kwotę pożyczki. Konieczne jest także podanie podstawowych danych osobowych w celu weryfikacji pożyczkobiorcy.
Przyznanie pożyczki pozabankowej uzależnione jest od pozytywnej oceny zdolności kredytowej klienta.

Kto może skorzystać z pożyczki w domu klienta?
Klientami firm świadczących pożyczki z obsługą domową są głównie osoby, które nie mogą lub z jakichś względów nie chcą skorzystać z kredytów bankowych oraz pożyczek internetowych. Często jest to podyktowane brakiem konta bankowego, negatywną decyzją kredytową w banku czy też brakiem możliwości opuszczenia domu.
Pożyczkę pozabankową w domu klienta mogą otrzymać osoby, które:
- ukończyły 18 lat
- mieszkają w Polsce i mają stały adres zamieszkania
- są obywatelami RP
- mają dowód osobisty
- mają numer telefonu komórkowego
- nie figurują w rejestrach jako dłużnicy nieregulujących swoich zobowiązań, m.in. w BIK, BIG InfoMonitor, KRD, ERIF
- mają pełną zdolność do czynności prawnych
- wypełnią wniosek lub skontaktują się z Biurem Obsługi Klienta firmy pożyczkowej
- otrzymają pozytywną decyzję kredytową po złożeniu wniosku o pożyczkę
- zaakceptują warunki świadczenia usług poprzez podpisanie umowy pożyczki
Zapoznaj się również z artykułem: Umowa pożyczki – co powinna zawierać i na co zwrócić uwagę?
Jak zwrócić pieniądze w pożyczce z obsługą domową?
Podczas podpisania umowy klient otrzymuje harmonogram spłaty zobowiązania. Powinien się z nim dokładnie zapoznać. W przypadku pożyczek z obsługą domową raty najczęściej odbierane są co tydzień, a nie co miesiąc jak w przypadku innych typów pożyczek. Gdy nadejdzie dzień spłaty raty zobowiązania, należy mieć przy sobie wyznaczoną kwotę pieniędzy. Do domu klienta przyjedzie przedstawiciel firmy pożyczkowej, który odbierze gotówkę. Po zainkasowaniu raty pożyczki konsultant powinien zostawić potwierdzenie otrzymania pieniędzy. Dla klienta to ważny dokument, zaświadczenie, że dokonał spłaty raty zobowiązania.
Czasami istnieje również możliwość opłacenia zobowiązania przelewem na konto, na przykład gdy wyjeżdżamy na dłuższe wakacje lub zmieniamy miejsce zamieszkania. Dzięki temu fakt, że zaciągnęliśmy pożyczkę, nie będzie negatywnie wpływał na nasze inne plany.
Jeżeli kiedykolwiek wystąpią problemy ze spłatą raty zobowiązania w terminie, koniecznie powinniśmy skontaktować się z przedstawicielem firmy pożyczkowej. Po wyjaśnieniu, że nie dysponujemy odpowiednią ilością środków finansowych, konsultant zazwyczaj stara się znaleźć jakieś rozwiązanie i w ten sposób pomóc. Firmy pozabankowe dysponują różnymi instrumentami, które pomagają w spłacie zobowiązania, na przykład odroczenie terminu płatności.
Jak wysoka może być pożyczka w domu klienta?
Wysokość pożyczki bez wychodzenia z domu może opiewać na kwotę nawet 15 000 złotych, wszystko zależy od oferty danej firmy pożyczkowej. Zobowiązanie to może być rozłożone na okres minimum dziesięć tygodni. Maksymalny czas spłaty pożyczki wynosi natomiast 104 tygodnie. Dzięki temu klient może dopasować wysokość raty zobowiązania do swoich możliwości finansowych.
Bez względu na to, na jaką kwotę pożyczki i jak długi okres spłaty się zdecydujemy, przed podpisaniem umowy konieczne jest zapoznanie się ze wszystkimi zapisami dokumentu. Świadome pożyczanie pieniędzy pozwala na wygospodarowanie w domowym budżecie odpowiedniej kwoty na spłatę kolejnych rat, a tym samym uniknięcie nadmiernego zadłużenia.