Smartfony szturmem zawojowały światowy rynek telefonii komórkowej. Sięgają po nie zarówno osoby młodsze, jak i starsze. To doskonała alternatywa dla tradycyjnych telefonów z klawiszami. Oczywiście istnieje pewna grupa osób – zwłaszcza w podeszłym wieku – która pozostaje przy tradycyjnych modelach. Jednak znakomita większość użytkowników telefonów komórkowych posiada właśnie smartfony. Ogromna popularność i dostępność smartfonów nie przyczyniła się jak dotąd do istotnego spadku ich cen. Wręcz przeciwnie, nowości, które pojawiają się na rynku kosztują nawet kilka tysięcy złotych. W jaki sposób można sfinansować zakup telefonu komórkowego? Czy pożyczka na zakup telefonu komórkowego jest dobrym rozwiązaniem?
W jaki sposób można kupić nowy telefon komórkowy?
spis treści:
Nowoczesny telefon komórkowy z wyższej półki to marzenie niejednej osoby. Miłośnicy najnowszych technologii zrobią wiele, aby stać się posiadaczami nowych modeli. Coraz lepszy aparat, zaawansowane funkcje, dłuższa żywotność baterii oraz szereg innych możliwości, które czekają na użytkowników nowych smartfonów, skutecznie zachęcają do ich zakupu.
W jaki sposób można zakupić nowy model telefonu komórkowego?
Zazwyczaj użytkownicy decydują się na:
umowę z operatorem komórkowym
zakup na raty
pożyczkę pozabankową
pożyczkę od rodziny lub znajomych
Zakup nowego modelu telefonu w zależności od marki oraz zastosowanych rozwiązań to koszt około 1000 – 6000 złotych.
Umowa z operatorem komórkowym
Jednym z najprostszych i tym samym najpopularniejszych sposobów na zakup nowego smartfona jest podpisanie umowy z operatorem komórkowym. Taka możliwość towarzyszy abonamentowi, usłudze typu mix oraz na kartę. Kiedyś telefon można było nabyć, po jednorazowym opłaceniu pewnej kwoty. Aktualnie jednak operatorzy odeszli od tego rozwiązania na rzecz „rat za sprzęt”.
Co to znaczy?
Co miesiąc do rachunku doliczana jest określona kwota. Zakup smartfona rozłożony jest więc na cały okres obowiązywania umowy z operatorem komórkowym, np. na 12, 24, 36 czy też 48 miesięcy. Niejednokrotnie jednak zdarza się, że po podliczeniu kosztów zakupu telefonu na podstawie umowy z operatorem komórkowym, łączny koszt smartfona jest wyższy niż aktualna wartość rynkowa urządzenia.
Zakup telefonu komórkowego na raty
Niektóre sklepy zarówno stacjonarne, jak i internetowe, oferują możliwość rozłożenia zakupu telefonu komórkowego na raty – bardzo często w formie promocji tzw. 0%. Jest to swoistego typu forma kredytu o uproszczonych formalnościach.
Niestety nie każdy użytkownik może skorzystać z takiego rozwiązania. Zazwyczaj partnerem sklepu jest bank, który dokładnie sprawdza potencjalnych klientów – ich historię kredytową, zdolność finansową, źródło utrzymania itp. Niektórzy użytkownicy mogą więc spotkać się z odmową udzielenia kredytu, a tym samym nie będą mogli zakupić smartfona na raty.
Największe ograniczenia dotyczą osób młodych, zatrudnionych na umowę o dzieło, umowę zlecenie czy też studentów lub licealistów, którzy nie mają stałego źródła dochodów.
Coraz popularniejszym rozwiązaniem wybieranym przez klientów jest zakup telefonu komórkowego z wykorzystaniem pożyczki pozabankowej. Produktami finansowymi tego typu interesuje się wiele osób. Jest to spowodowane dużą dostępnością oraz minimum formalności. Z pożyczek pozabankowych chętnie korzystają osoby, które z jakichś względów nie mogą sobie pozwolić na zaciągnięcie kredytu w banku.
Pożyczka pozabankowa charakteryzuje się mniejszą liczbą formalności, których należy dopełnić. Firmy pożyczkowe nie podchodzą tak restrykcyjnie do niektórych kwestii, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych banków. Na przykład akceptowane są i brane pod uwagę dochody z różnych źródeł, a nie tylko te, które osiągane są na podstawie umowy o pracę, ale także renty, emerytury czy nawet alimenty i pomoc socjalna.
To, o czym należy pamiętać to regularna, terminowa spłata zobowiązania. Pożyczka pozabankowa na zakup telefonu komórkowego dodatkowo pomaga budować pozytywną historię kredytową. Może mieć to duże znaczenie w przyszłości, na przykład podczas starania się o przyznanie innej pożyczki lub kredytu.
Pożyczka na telefon komórkowy od rodziny lub znajomych
Rzadziej praktykowanym rozwiązaniem jest pożyczka od rodziny lub znajomych na zakup telefonu komórkowego. Zazwyczaj zawierana jest ona w formie ustnej, jednak według obowiązującego prawa, strony umowy powinny zawrzeć wszystkie ustalenia na piśmie. Dzięki takiej umowie w przypadku jakichkolwiek problemów łatwiej jest je rozwiązać. Należy pamiętać, że niektóre pożyczki od rodziny lub znajomych wymagają zgłoszenia do urzędu skarbowego. Wyższe kwoty wiążą się z koniecznością uiszczenia podatku.
Pożyczka na telefon komórkowy – tańsza niż zakup u operatora
Ze względu na dużą konkurencję na rynku telekomunikacyjnym koszty rozmów przez telefon komórkowy, wysyłania wiadomości tekstowych oraz mobilnego Internetu mocno spadły. Niski poziom cen usług powoduje jednak, że operatorzy mają ograniczone możliwości w finansowaniu oferowanych przez siebie urządzeń. Zazwyczaj sieci komórkowe oczekują, że za nowsze typy smartfonów wiodących marek należy zapłacić około 1000 złotych przy podpisywaniu umowy, a resztę wartości można spłacić w formie rat doliczonych do abonamentu.
Czy zakup telefonu u operatora opłaca się?
Warto dobrze zastanowić się nad takim rozwiązaniem. Bardzo często okazuje się bowiem, że cena danego modelu telefonu komórkowego jest niższa w sklepach niż u operatora.
Jak zauważa Witold Tomaszewski z portalu Telepolis.pl, operatorzy sieci komórkowych: Mimo niskich marży ciągle zarabiają na samym udziale w dystrybucji urządzeń. Jednak istotniejsze jest to, że klienci decydujący się na zakup smartfonów z dużym ekranem i wieloma funkcjami zużywają więcej Internetu i instalują więcej aplikacji, za które płacą operatorom (źródło cytatu: Smartfon na kredyt dużo tańszy niż u operatora.html, serwisy.gazetaprawna.pl).
Duża konkurencja na rynku spowodowała, że wybór nawet najtańszego abonamentu umożliwia korzystanie z rozmów oraz SMS-ów praktycznie bez limitu. Operatorzy komórkowi szukają więc innych sposobów na to, aby zarobić. Starają się więc przekonać klientów do tego, aby kupowali telefony komórkowe w ich sieci. Jeżeli użytkownicy nie dysponują odpowiednią ilością gotówki, sieć komórkowa oferuje rozłożenie kosztów zakupu urządzenia na raty. Jak się okazuje, niejednokrotnie jest to najdroższe z możliwych rozwiązań.
Dlaczego pożyczka na zakup telefonu?
Bardziej opłacalne jest sfinansowanie zakupu smartfona ze środków finansowych uzyskanych z pożyczki pozabankowej. Niektóre z firm pożyczkowych oferują niższe oprocentowanie, co automatycznie pozwala uzyskać niższe koszty niż w przypadku rozłożenia zakupu urządzenia na raty u operatora komórkowego. Pożyczka pozabankowa nie wymaga też dopełnienia wielu formalności – wniosek można złożyć online lub przez telefon.
Co prawda zakup urządzenia na raty bezpośrednio u operatora komórkowego nie wymaga podjęcia żadnych dodatkowych działań, jednak wówczas należy liczyć się z wyższym kosztem zakupu telefonu.
Niektóre sieci komórkowe, aby zachęcić do skorzystania ze swoich usług, oferują także usługi bankowe wraz z odnawialnym limitem na koncie lub pożyczką. W takim przypadku należy jednak dokładnie przekalkulować koszty i sprawdzić, czy oferta jest tak korzystna, jak deklaruje operator.
Pożyczka na zakup telefonu komórkowego – podsumowanie
Aby otrzymać pożyczkę pozabankową na dowolny cel, w tym zakup nowego modelu telefonu, wystarczy złożyć wniosek przez Internet lub telefon. Konieczne jest podanie podstawowych danych, takich jak informacje z dowodu osobistego, adres zamieszkania oraz wysokość dochodów. Ograniczenie formalności do minimum sprawia, że pieniądze można otrzymać jeszcze tego samego dnia. Wszystko odbywa się z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.
Jeżeli stary telefon zaczyna sprawiać problemy, system działa za wolno, a aparat nie wyostrza zdjęć, warto zastanowić się nad zakupem nowego modelu. Rozłożenie takiego wydatku na raty spowoduje, że nasz domowy budżet nie ucierpi na tym zbyt mocno.