Z artykułu dowiesz się:
- Pożyczka dla małej firmy – o jaki rodzaj kredytu możesz się ubiegać
- Jaki kredyt dla małych firm wybrać
- Czy warto skorzystać z usług doradcy finansowego
- Jakie dokumenty będą wymagane do wzięcia pożyczki
- O jakie zabezpieczenia może poprosić bank
- Czy warto wziąć pożyczkę na rozwój firmy
O jaki rodzaj pożyczki może ubiegać się mała firma?
Małe firmy mają możliwość ubiegania się o różne formy finansowania. Najpopularniejsze są kredyty na nowe inwestycje oraz bieżącą działalność. Dokonując wyboru, należy dokładnie przyjrzeć się każdej opcji, aby wybrać najodpowiedniejszą oraz najkorzystniejszą drogę dla swojej firmy.
Aktualnie najpopularniejszymi formami wspierania finansowego przedsiębiorców są kredyty.
Jest to kredyt:
- inwestycyjny
- obrotowy
- w rachunku bieżącym
a także
- otwarta linia kredytowa
Mali przedsiębiorcy mogą również skorzystać z kredytu gotówkowego lub karty kredytowej, kredytu hipotecznego, a także kredytu na zakup pojazdu. Dodatkowo wśród ofert bankowych warto szukać i starać się o kredyty preferencyjne oraz współfinansowane przez Unię Europejską. Kredyty te znacznie odciążają niewielkie przedsiębiorstwa.
Zapoznaj się również z artykułem:


Pożyczka w domu klienta – jak to działa?
Czasami można spotkać się z opinią, że w dobie Internetu pożyczki w domu klienta to dinozaury na rynku kredytów pozabankowych. Nic bardziej mylnego. Pożyczka w domu klienta to bardzo wygodna, bezpieczna i wciąż niezwykle popularna forma zaciągania zobowiązań finansowych. Na czym polega pożyczka w domu klienta? Jakie są zalety pożyczki z obsługą domową? Jak z niej skorzystać?
Pożyczka dla małych przedsiębiorców – co wybrać?
Mikro przedsiębiorcy, którzy prowadzą firmę jednoosobową lub zatrudniają do czterech osób mogą liczyć na oferty banków skierowane do małych przedsiębiorstw. Propozycje dla małych firm mają także firmy pożyczkowe.
Przedsiębiorstwa, które prowadzą uproszczoną lub pełną księgowość mogą ubiegać się o kredyt obrotowy w rachunku bieżącym albo rachunku kredytowym. Fundusze tego rodzaju przeznaczone są na bieżącą działalność firmy, a ich głównym celem jest zachowanie płynności finansowej.
Jeśli w małej firmie zajdzie potrzeba sfinansowania nowej inwestycji, na przykład zakupu nowej maszyny lub samochodu, warto skorzystać z oferty kredytu inwestycyjnego. Zarówno bank, jak i firma pożyczkowa może mieć do zaoferowania różne warunki kredytowania oraz okres, na jaki udzielany jest kredyt. Czas spłacania pożyczki może być krótki, a więc do 3 lat, jak i długi – powyżej 3 lat.
Pożyczka dla małej firmy – czy warto skorzystać z usług doradcy finansowego?
Decyzja o potrzebie wzięcia pożyczki przez małego przedsiębiorcę wiąże się z koniecznością przejrzenia wielu ofert. Poza tym trzeba przygotować m.in. stosowne dokumenty firmy. Jeśli planujemy zaciągnięcie kredytu na firmę mamy dwie opcje. Samodzielne zapoznanie się z propozycjami banków i firm pożyczkowych oraz przygotowanie dokumentacji. Możemy też skorzystać z usług doświadczonego doradcy finansowego.
Samodzielny przegląd ofert ma swoje wady i zalety. Z jednej strony nie płacimy za usługi doradcy, co stanowi oszczędność dla budżetu firmy. Z drugiej strony musimy być przygotowani na poświęcenie czasu, co może być kłopotliwe, kiedy prowadzimy własną firmę. Dodatkowo trzeba liczyć się z tym, że nie zawsze uda nam się dotrzeć do najkorzystniejszych ofert. Wybór najlepszej opcji dla naszej firmy wymaga doświadczenia oraz wiedzy.
Pożyczka dla małej firmy – korzyści związane z zatrudnieniem doradcy
W przypadku powierzenia kwestii pożyczki dla małej firmy profesjonalnemu doradcy finansowemu mamy szansę skorzystać z możliwie najatrakcyjniejszej oferty rynkowej. Dzięki temu koszty związane z zatrudnieniem specjalisty szybko się zwrócą.
Poza tym skorzystanie z usług doradcy finansowego to również duża oszczędność czasu dla przedsiębiorcy, który może zająć się zarządzaniem firmą. Doradca nie tylko wybierze dla nas najkorzystniejszą ofertę pożyczki, ale również pomoże w przygotowaniu stosownej dokumentacji dla banku czy instytucji finansowej. Ponadto być może wynegocjuje możliwie najkorzystniejsze oprocentowanie kredytu.
Pożyczka dla małej firmy – jaką dokumentację należy przygotować przed wzięciem kredytu?
Osoby prowadzące małe przedsiębiorstwo przed uzyskaniem pożyczki będą zobowiązane do przygotowania niezbędnych dokumentów. To właśnie na ich podstawie bank lub firma pożyczkowa wykonuje analizę zdolności oraz sytuacji finansowej firmy i decyduje o finalnym przyznaniu kredytu lub oddaleniu wniosku.
Zakres niezbędnej dokumentacji dla małych firm nie jest zbyt obszerny. Należy przygotować następujące dokumenty:
- wniosek kredytowy
- aktualny odpis z Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) lub też inne dokumenty poświadczające założenie działalności, np. wyciąg z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) lub umowa założenia spółki cywilnej, czy też jawnej
- ostatnia deklaracja PIT z potwierdzeniem złożenia w Urzędzie Skarbowym
- dowód opłacenia podatku lub opcjonalnie zaświadczenie o braku zaległości w Urzędzie Skarbowym oraz Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych
- w zależności od rodzaju prowadzonej księgowości – podsumowanie księgi przychodów i rozchodów lub wyciąg z księgi głównej
- prognozy finansowe na cały okres kredytowania
Zapoznaj się również z artykułem:


Szybka pożyczka. Dziesięć najczęściej zadawanych pytań
Wielu pożyczkobiorców zanim zdecyduje się na zaciągnięcie pożyczki, ma pewne wątpliwości odnośnie kwestii formalnych. Poniżej znajduje się dziesięć najczęściej zadawanych pytań dotyczących szybkich pożyczek wraz z odpowiedziami.
Pożyczka dla małej firmy – jakich zabezpieczeń może wymagać bank lub instytucja udzielająca kredytu?
Bank udzielający nam pożyczki, zobowiązany jest również do uzyskania od nas stosownego zabezpieczenia spłaty kredytu.
Zabezpieczenie może przyjmować różne formy, a najpopularniejsze są zabezpieczenia o charakterze rzeczowym lub osobowym.
Zabezpieczenia o charakterze rzeczowym mogą obejmować hipotekę, obciążającą dłużnika prawem do dochodzenia spłaty przez wpis do ksiąg wieczystych. Banki przyjmują także zestawy rejestrowe lub zestawy na prawach, a także kaucję w postaci środków pieniężnych oraz książeczek lub bonów oszczędnościowych.
Nieco inną formą zabezpieczenia dla banku jest możliwość blokady środków na rachunku bankowym lub przejęcie ruchomych przedmiotów, na przykład pojazdów lub maszyn na pokrycie zobowiązania.
Zabezpieczenie o charakterze osobowym może stanowić gwarancja bankowa lub ubezpieczeniowa, kiedy to bank lub firma ubezpieczająca zobowiązuje się do opłacenia zaległości w spłacie kredytu, łącznie z odsetkami i kosztami postępowania.
Inną metodą jest poręczenie według prawa cywilnego lub poręczenie wekslowe, które zobowiązuje poręczyciela do spłaty kredytu w przypadku zalegania wobec banku.
Cesja wierzytelności to natomiast zabezpieczenie kredytu w formie umowy z bankiem udzielającym kredytu, zgodnie z którą przedsiębiorca przenosi na bank prawo do otrzymania środków pieniężnych za sprzedane usługi lub towary.
Jeszcze innym rozwiązaniem jest przystąpienie do długu kredytowego, kiedy do dłużnika przystępuje osoba trzecia, zobowiązująca się solidarnie spłacać zaległość. Zarówno kredytobiorca, jak i wspomniana osoba trzecia może udzielić bankowi pełnomocnictwa do dysponowania środkami pieniężnymi na rachunku bankowym firmy.

Czy warto wziąć pożyczkę na rozwój małej firmy?
Wielu właścicieli małych przedsiębiorstw bardzo ostrożnie podchodzi do inwestowania. Na wykładanie dodatkowych pieniędzy w rozwój firmy decydują się dopiero w sytuacji, kiedy na przykład odłożą swoje pieniądze lub mają znaczne nadwyżki. Tymczasem dobrze przemyślane inwestycje mogą bardzo szybko się zwrócić, a zaciągnięcie pożyczki pozwoli sprostać oczekiwaniom klientów, a nawet wyprzedzić konkurencję, zwiększając szanse firmy na rynku.
Dodatkowo warto pamiętać, że zaciągnięcie kredytu gotówkowego bardziej opłaca się przedsiębiorcy prowadzącemu jednoosobową działalność gospodarczą niż osobie indywidualnej. Fakt ten wynika z możliwości wliczenia w koszty prowadzenia firmy odsetek kredytu oraz innych opłat, które zostały naliczone w związku z przyznanym kredytem. Warunkiem jest jednak wsparcie finansowe wzięte na dowolny cel, związany z prowadzeniem działalności gospodarczej, np. zakup maszyn lub samochodu służbowego.