Z artykułu dowiesz się:
- Ile kosztuje pogrzeb w dużym mieście, a ile na wsi
- Jakie są ceny podstawowych usług pogrzebowych
- Ile kosztuje kremacja
- Jakie są koszty trumny i urny
- Ile wynoszą opłaty cmentarne
- Jakie są dodatkowe koszty związane z pogrzebem
- Ile kosztuje stypa
- Co to jest zasiłek pogrzebowy oraz komu i kiedy przysługuje
Ile kosztuje pogrzeb w dużych miastach, a ile na wsiach?
Koszt organizacji pogrzebu zależy przede wszystkim od lokalizacji. W dużych miastach ceny pochówku mogą być nawet kilka razy wyższe niż w małych miejscowościach lub na wsiach. Różnice związane z wydatkami pogrzebowymi wynikają m.in. z wysokości opłat cmentarnych. W dużych miastach cena placówki pod grób zazwyczaj jest znacznie wyższa niż na wiejskich czy małomiasteczkowych cmentarzach.
Usługi pogrzebowe, podobnie jak inne rodzaje usług, rządzą się prawami rynku. Z reguły więc w dużych miastach jest drożej niż w mniejszych miejscowościach.
W dalszej części artykułu podajemy ceny uśrednione.
Pogrzeb – ceny podstawowych usług pogrzebowych
Dużą część kosztów pochówku stanowią wydatki związane z podstawowymi usługami pogrzebowymi. W przypadku tradycyjnego pogrzebu z trumną należy liczyć się z następującymi kosztami:
- odebranie zwłok, np. ze szpitala lub domu i przewiezienie ich do chłodni – około 300 – 550 złotych w zależności od odległości
- przygotowanie ciała do pochówku – około 150 – 400 złotych
- przechowywanie ciała w chłodni do czasu pogrzebu – około 50 – 100 złotych za dobę jeżeli zakład pogrzebowy korzysta z chłodni szpitalnej lub zakładu medycyny sądowej, przez trzy dni od daty zgonu nie są naliczane żadne opłaty
- organizacja pochówku – około 1000 – 1800 złotych m.in. przewóz ciała do kościoła i na cmentarz, poprowadzenie pogrzebu, opuszczenie trumny do grobu, zasypanie grobu
Wydatki związane z podstawowymi usługami pogrzebowymi wynoszą więc średnio 1450 – 2500 złotych.
Zapoznaj się również z artykułem: Odnowienie nagrobka – ile kosztuje renowacja grobu?
Kremacja – ile kosztuje?
Coraz większą popularność w Polsce zyskuje kremacja. W przypadku kremacji ceny podstawowych usług pogrzebowych kształtują się następująco:
- odbiór i transport zwłok – około 300 – 550 złotych
- przechowywanie ciała w chłodni – około 50 – 100 złotych za dobę
- przygotowanie ciała do kremacji – około 150 – 400 złotych
- trumna kremacyjna – około 300 – 700 złotych
- kremacja zwłok w krematorium – około 500 – 700 złotych
- organizacja pochówku – około 800 – 1500 złotych
Koszty związane z podstawowymi usługami pogrzebowymi w przypadku kremacji wynoszą około 2050 – 3300 złotych.

Trumna i urna – ile kosztują?
Ile kosztuje trumna?
Rozpiętość cenowa w przypadku trumien jest bardzo duża. W głównej mierze koszt zależy od surowca, z którego została wykonana trumna.
Najtańsze są modele wyprodukowane z sosny z plastikowymi antabami już od około 600 złotych.
Trumny dębowe z metalowymi zdobieniami kosztują około 2000 – 3000 złotych.
Najdroższe modele to takie, które zostały wykonane z drewna egzotycznego, na przykład mahoniowego.
Ile kosztuje urna?
Zazwyczaj urna na prochy jest tańsza niż trumna. Wynika to głównie z mniejszej ilości materiału, który potrzebny jest do jej wykonania. Koszt ten waha się od 100 do nawet 2000 złotych.
Najtańsze modele urn wykonane są z metalu. Droższe są urny kamienne oraz mosiężne.
Pogrzeb koszty. Opłaty cmentarne – ile wynoszą?
Wysokość opłaty cmentarnej zależy głównie od rodzaju grobu oraz tego, czy konieczne jest zakupienie nowego miejsca na cmentarzu, czy też możliwe jest dochowanie do już istniejącej mogiły, na przykład grobowca rodzinnego.
Koszt zakupu nowej pojedynczej placówki pod grób to minimum 1000 złotych. Im większy plac na mogiłę, tym jego cena jest wyższa.
W przypadku grobu rodzinnego wydatek ten może sięgnąć kilku, a nawet kilkunastu tysięcy złotych.
Jeżeli rodzina zmarłego zdecyduje się na dochowanie do już istniejącej mogiły, wówczas opłaty cmentarne będą wynosiły w granicach 300 – 500 złotych.
Pogrzebowa uroczystość kościelna – ile kosztuje?
Na koszt pochówku składa się także opłata za uroczystość kościelną. W wielu parafiach obowiązuje zasada „co łaska”. W niektórych natomiast jest odgórnie ustalony cennik usług kościelnych.
Średnio jest to kilkaset złotych.
Pogrzeb – dodatkowe koszty
Na koszt pochówku wpływ mają także wydatki związane z zakupem kwiatów i dodatków. Cena kompozycji kwiatowej zależy od rodzaju wybranego wieńca i może wynosić od 100 do nawet kilkuset złotych.
Tabliczka aluminiowa z nazwiskiem zmarłego, datą urodzenia i zgonu to natomiast koszt około 60 – 150 złotych.
Stypa po pogrzebie – ile kosztuje?
Stypy zazwyczaj organizuje się w restauracjach, rzadziej w prywatnych domach.
Koszt organizacji takiego poczęstunku zależy od standardu lokalu, liczby posiłków oraz liczby gości. W zależności od restauracji może to być wydatek rzędu 30 – 150 złotych za osobę.
Zasiłek pogrzebowy – komu i kiedy przysługuje?
Zasiłek pogrzebowy przysługuje osobie lub innemu podmiotowi, którzy ponieśli koszty związane z pogrzebem. Mogą więc to być nie tylko członkowie rodziny, ale także przyjaciele, gmina, dom pomocy społecznej, kościół czy pracodawca. W przypadku, gdy wydatki związane z pogrzebem zostały rozłożone na kilka osób (podmiotów), zasiłek pogrzebowy jest dzielony proporcjonalnie do poniesionych kosztów na te osoby (podmioty).
Aby otrzymać zasiłek pogrzebowy, trzeba spełnić określone wymogi. Pomoc ta przysługuje w razie śmierci osoby, która:
- podlegała ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu
- pobierała emeryturę lub rentę
- nie pobierała emerytury lub renty, lecz w momencie śmieci spełniała wszelkie warunki do uzyskania takiego świadczenia,
- pobierała zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński lub świadczenie rehabilitacyjne
Zasiłek pogrzebowy przysługuje także w przypadku śmierci członka rodziny osoby ubezpieczonej, pobierającej emeryturę lub rentę. Dotyczy to śmierci: małżonka, rodziców, ojczyma, macochy, dzieci, rodzeństwa, wnuków, dziadków oraz osób, nad którymi została ustanowiona opieka prawna.
Ile wynosi zasiłek pogrzebowy i jak go otrzymać?
Wysokość zasiłku pogrzebowego nie zmienia się od kilku lat. W 2019 roku wynosiła ona maksymalnie 4000 złotych. Innymi słowy, zasiłek pogrzebowy przyznawany jest do wysokości poniesionych kosztów, jednak nie może wynieść więcej niż 4000 złotych.
Wsparcie w tej formie przyznawane jest przez ZUS lub KRUS. Aby otrzymać zasiłek, należy złożyć odpowiedni wniosek wraz z wymaganymi dokumentami. Można to zrobić maksymalnie w ciągu dwunastu miesięcy od daty śmierci osoby. Przekroczenie tego terminu skutkuje wygaśnięciem prawa do zasiłku pogrzebowego. W niektórych przypadkach można wnioskować o przedłużenie tego terminu, na przykład gdy ciało osoby zmarłej zostało odnalezione po roku od śmierci. Konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku z dokumentem poświadczającym przyczyny opóźnienia, na przykład odpis aktu zgonu, zaświadczenie od prokuratury lub policji.
Osoby, które pokrywają koszty pogrzebu, mogą również upoważnić zakład pogrzebowy do złożenia wniosku. Wówczas pieniądze z zasiłku zostaną przelane bezpośrednio na konto tego zakładu.
Aby móc starać się o zasiłek pogrzebowy, należy skompletować dokumenty. Są to:
- akt zgonu – w przypadku dziecka, które urodziło się martwe, może to być akt urodzenia ze stosowną adnotacją
- rachunki dotyczące poniesionych kosztów pogrzebu
- dokumenty, które potwierdzają pokrewieństwo lub powinowactwo z osobą zmarłą
- zaświadczenie o podleganiu ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu
Zasiłek pogrzebowy powinien zostać wypłacony w ciągu trzydziestu dni kalendarzowych od dnia złożenia wniosku.