Dawniej konieczność noszenia okularów nie była powodem do radości, ani dla dzieci, ani dla dorosłych. Czasami okulary były wręcz przyczyną kompleksów i wstydu. Dzisiaj sytuacja diametralnie zmieniła się. Wiele osób zakłada okulary, nawet wtedy kiedy nie ma ku temu wskazań medycznych. Okulary stały się modnym dodatkiem, który podkreśla charakter i indywidualny styl. Dobrze dobrane oprawki modelują kontur twarzy i odwracają uwagę od mniej atrakcyjnych części twarzy. W wielu przypadkach okulary stały się nieodłącznym elementem wizerunku danej osoby. Nikt nie wyobraża sobie Wojciecha Manna czy Jerzego Owsiaka bez oprawek na nosie. Jak wybrać okulary korekcyjne? Ile kosztują oprawki oraz szkła?
Przed zakupem okularów korekcyjnych – wizyta u okulisty
Zanim zdecydujemy się na zakup okularów korekcyjnych, konieczna jest wizyta u okulisty. Jeżeli mamy problemy ze wzrokiem, źle widzimy z bliska lub daleka, nie wyostrzają nam się pewne elementy czy mamy problem z kontrastami, koniecznie zwróćmy się do specjalisty.
Wzrok należy badać regularnie, najlepiej co dwa lata, nawet gdy nie mamy żadnych problemów z widzeniem. Dzięki takiej profilaktyce będziemy w stanie szybko zareagować w razie nieprawidłowości i dobrać właściwe okulary, a tym samym zmniejszyć ryzyko poważnego rozwinięcia się wady.
Wizyta u okulisty pomaga także wykryć choroby oczu, które w początkowym stadium nie dają żadnych odczuwalnych objawów.
Jak wygląda wizyta u okulisty?
Podczas wizyty w gabinecie okulistycznym pacjent poddawany jest kilku testom.
Lekarz okulista badan m.in.:
- ostrość wzroku
- dno oka
- ciśnienie oka
Im dokładniejsze badania, tym lepiej dobrane okulary – to z kolei pozytywnie wpłynie zarówno na aspekt zdrowotny, jak i komfort noszenia. Okuliści najczęściej przeprowadzają wywiad z pacjentem, pytają o wcześniejsze problemy ze wzrokiem, wykonywany zawód, prowadzenie samochodu oraz aktywność fizyczną i hobby. Dzięki temu są w stanie zaproponować lepiej dobrane okulary, np. z dodatkowymi filtrami.
Przy pomocy oprawy próbnej okulista dobiera wartość szkieł. Konieczne jest także zmierzenie rozstawu źrenic. Następnie wypisuje receptę, na której powinny znaleźć się trzy wartości: wartość sfery, cylindra oraz oś astygmatyzmu.
W niektórych przychodniach okuliści przyjmują bezpłatnie w ramach usług świadczonych na NFZ. Prywatna wizyta u specjalisty zależy od miasta oraz zakresu wykonywanych badań. Zazwyczaj jest to koszt około 50 – 200 złotych.
Najlepiej udać się do sprawdzonego, polecanego okulisty, który właściwie rozpozna wadę wzroku i dobierze odpowiednią wartość szkieł.
Zapoznaj się również z artykułem: Ile kosztuje prywatna wizyta u dentysty?
Jak dobrać okulary korekcyjne do kształtu twarzy?
Okulary – zarówno korekcyjne, jak i tzw. zerówki – często zdobią twarze znanych osób, aktorów, piosenkarek, blogerów oraz celebrytów ze świata mody. Modne oprawki stały się wyznacznikiem stylu i cechą charakterystyczną niektórych osób. Okulary powinny zostać dobrane do kształtu twarzy. Pozwala to poprawić jej proporcje.
Męskie okulary korekcyjne
Męskie modele oprawek to najczęściej te nawiązujące swoim kształtem do prostokąta lub zniekształconego okręgu.
Okulary z okrągłymi szkłami nadają twarzy dobrodusznego charakteru. Z tego też względu najczęściej wybierane są przez osoby, które są zawodowo związane z działalnością charytatywną, na przykład Jerzy Owsiak. Po takie modele chętnie sięgają również osoby, które wykonują wolne zawody, na przykład Wojciech Cejrowski oraz z artystyczną, kreatywną duszą jak na przykład Woody Allen.
Oprawki z prostokątnymi szkłami nadają twarzy inteligentny wyraz, kojarzone są z profesjonalizmem. Takie modele bardzo często wybierają osoby, które zawodowo związane są z biznesem, mediami oraz polityką.
Przyjęło się, że oprawki powinny zostać dobrane na zasadzie kontrastu. Kształt okularów powinien być przeciwieństwem kształtu twarzy. Nie jest to jednak zasada, której należy bezwzględnie przestrzegać. Najważniejsze jest to, abyśmy dobrze czuli się w wybranych przez nas oprawkach.
Okulary korekcyjne a kształt twarzy – jak dobrać właściwe oprawki?
- Twarz owalna o regularnych proporcjach, delikatnie zaokrągloną linią w okolicach brody i czoła, szerokim punktem na wysokości kości policzkowych.
Do takiej twarzy pasować będą praktycznie wszystkie modele oprawek standardowych. W przypadku podłużnej twarzy należy zdecydować się na nieco szersze szkła. Aby zachować odpowiednie proporcje, najlepiej wybrać oprawki niewystające poza obrys twarzy.
- Twarz okrągła, z proporcjami charakterystycznymi dla okręgu.
Aby zmniejszyć wrażenie „okrągłości” twarzy, zaleca się postawienie na oprawki prostokątne o bardziej kanciastych kształtach. Efekt wyszczuplenia i wydłużenia twarzy można uzyskać dzięki oprawkom typu „kocie oczy”, grubsze o ciemniejszych kolorach.
- Twarz kwadratowa o podobnej szerokości i wysokości, z kanciastym kształtem.
W przypadku twarzy kwadratowej dobrze będą się prezentować okulary zaokrąglone (okrągłe lub owalne), dopasowane do szerokości twarzy, z wysoko osadzonym mostkiem. Zbyt wąskie okulary mogą optycznie poszerzyć twarz i w ten sposób zaburzać proporcje. Rysy złagodzić mogą intensywne kolory oprawek.
- Twarz prostokątna z kanciastą szczęką i czołem.
Oprawki powinny zakrywać jak największą środkową część twarzy. Pomoże to optycznie ją skrócić i wyrównać proporcje. Dobrze jest również postawić na szersze zauszniki.
- Twarz trójkątna z szerokim czołem i wąskim podbródkiem.
Przy trójkątnej twarzy najlepiej unikać modeli szerokich i kanciastych. Najbezpieczniej jest zdecydować się na oprawki o zaokrąglonej dolnej krawędzi, o łagodnych liniach, bezramkowe. Takie okulary pomogą wyregulować proporcje twarzy.
Ile kosztują okulary korekcyjne?
Oprawki okularów korekcyjnych kosztują od kilkudziesięciu złotych wzwyż. Modele poniżej stu złotych charakteryzować się mogą jednak gorszą jakością. Angelika Rogozińska z salonu optycznego w Gdańsku przekonuje: Trudno znaleźć dobrą jakościowo oprawkę za mniej niż 250 złotych. Warto czasami dopłacić i zdecydować się na modele wykonane z trwalszego materiału, które posłużą dłużej niż kilka miesięcy i będą odporne na ewentualne uszkodzenia.
Marcin Brożek z salonu optycznego w Krakowie zauważa również: Cena oprawy zależy głównie od marki i materiału, z którego jest wykonana, a także miejsca produkcji (…) Produkcja tańszych opraw z acetatu niższej jakości odbywa się w Chinach. Wysokiej jakości włoskie lub japońskie acetaty, ręcznie wykonywane w Unii Europejskiej, mogą kosztować nawet ponad tysiąc złotych.
Angelika Rogozińska dodaje: Okulary z tańszego, niskiej jakości plastiku są mniej wytrzymałe. Mogą się rozciągać pod wpływem ciepła, nie trzymać formy i pękać.
Okulary korekcyjne – od czego zależy ich cena?
Koszt okularów korekcyjnych uzależniony jest także od wybranych soczewek korekcyjnych. Producenci szkieł stosują różnorodne technologie, które mają zwiększyć komfort użytkowania okularów.
- Okulary korekcyjne – Szkła mineralne
Podstawowe szkła mineralne kosztują około 40 złotych za parę. Są one odporne na zarysowania, jednak łatwo je potłuc i są stosunkowo ciężkie. Dodatkowo nie można ich osadzić w każdej oprawie.
- Okulary korekcyjne – Szkła organiczne
Szkła mineralne zazwyczaj zastępowane są organicznymi, plastikowymi. Są bardziej odporne na uszkodzenia, uderzenia i obtłuczenia. Jednak nieco łatwiej jest je zarysować, dlatego też zaleca się wybranie szkieł z dodatkowymi powłokami utwardzającymi. Ponadto zaletą jest szybsze odparowanie na przykład w zimę.
Koszt szkieł organicznych to około 80 złotych za parę.
- Okulary korekcyjne – Szkła z indeksem
Osoby z dużą wadą wzroku mogą zdecydować się na szkła z tzw. indeksem. Są one w specjalny sposób zwężane, co pozytywnie wpływa na komfort użytkowania oraz aspekt estetyczny.
Szkła z indeksem to wydatek rzędu około 250 – 500 złotych za parę.
- Okulary korekcyjne – Soczewki poliwęglanowe
W optyce wykorzystywany jest także poliwęglan. Soczewki poliwęglanowe są cieńsze i lżejsze. Są także odporniejsze na stłuczenia oraz urazy mechaniczne. Polecane są przede wszystkim osobom aktywnym fizycznym oraz pracującym przy obsłudze maszyn. Szkła z poliwęglanu wyposażone są w specjalną powłokę utwardzającą. Chroni ona przed zarysowaniem.
Koszt soczewek poliwęglanowych to około 140 złotych, ale w wersji podstawowej, tj. bez dodatkowych powłok.

- Okulary korekcyjne – Szkła progresywne
Popularne są szkła progresywne, które umożliwiają widzenie zarówno z daleka, jak i bliska. To znakomite rozwiązanie dla osób, które potrzebują dwóch par okularów. Można w nich zarówno czytać, jak i podziwiać dalekie widoki.
Cena soczewek progresywnych jest nieco wyższa i rozpoczyna się od 500 złotych wzwyż.
- Specjalne powłoki na okulary korekcyjne i ich ceny
W ofercie salonów optycznych znajduje się możliwość pokrycia szkieł specjalnymi powłokami, które zwiększają komfort użytkowania. Najpopularniejsze z nich to:
- powłoka antyrefleksyjna – od około 120 – 150 złotych za parę
- fotochromy – powłoka ciemniejąca pod wpływem światła słonecznego – od 120 złotych za parę. Im nowsza generacja, tym droższe szkła
- powłoka hydrofobowa i oleofobowa – odpychająca cząsteczki wody i tłuszczu od szkieł
- powłoka antyrefleksyjna, która eliminuje refleksy i odbicia światła
- blue blocker – powłoka, która neutralizuje niebieskie światło emitowane przez ekrany komputerów, smartfonów itp.
- powłoka elektrostatyczna powoduje, że na szkłach nie osadza się kurzu
- filtr UV, który chroni oczy przed niekorzystnym działaniem promieniowania UV
Czym kierować się podczas wyboru szkieł?
Angelika Rogozińska radzi: Najlepiej powiedzieć optykowi, jaki prowadzimy tryb życia, na jakie czynniki jesteśmy stale wystawieni i do czego potrzebujemy okularów – czy do czytania, czy do pracy, czy wszystko w jednym. Wtedy będzie mu łatwiej dobrać odpowiednie szkła (źródło cytatu: Jak kupować okulary, aby się nie naciąć, http://wyborcza.biz).
Korekcyjne okulary przeciwsłoneczne
Ochrona oczu przed negatywnym działaniem promieniowania słonecznego jest bardzo ważna. Ma to szczególne znaczenie latem oraz zimą, kiedy słońce odbija się od śniegu. Warto wyposażyć się w szkła z filtrem UV. Producenci oferują przeciwsłoneczne okulary korekcyjne, dzięki którym można prawidłowo widzieć i jednocześnie chronić oczy przed słońcem.
Okulary przeciwsłoneczne należy kupować w salonach optycznych. Sama informacja o filtrze może być jedynie chwytem marketingowym, dlatego też szkła z niesprawdzonych źródeł na przykład z bazaru lub sklepu z tanimi przedmiotami mogą nie spełniać żadnych norm.
Podstawowe okulary przeciwsłoneczne dobrej jakości to wydatek od 100 złotych wzwyż.
Osoby, które borykają się z wadą wzroku, mogą zdecydować się na przeciwsłoneczne okulary korekcyjne. W tym przypadku jest to koszt minimum 250 – 400 złotych. Szkła mogą być dodatkowo wyposażone w polaryzację eliminującą odbicia światła od wody, śniegu, szyb itp. Są one szczególnie polecane sportowcom, kierowcom, sternikom łodzi oraz wędkarzom.
Ubezpieczenie okularów korekcyjnych – czy warto?
Niektóre salony optyczne dodatkowo oferują specjalne ubezpieczenie okularów, na przykład na wypadek zniszczenia, zgubienia lub kradzieży. Najczęściej konieczne jest poniesienie niewielkiej opłaty w wysokości kilkudziesięciu złotych. Okres ubezpieczenia to zazwyczaj jeden rok.
Kiedy warto ubezpieczyć okulary korekcyjne?
Jeżeli zdecydujemy się na kosztowne oprawki, jesteśmy osobami aktywnymi fizycznie lub zapominalskimi, warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie. Należy jednak zaznaczyć, że zazwyczaj obejmuje ono tylko jakiś procent wartości naprawy na przykład 70 procent pokrywa salon optyczny, 30 procent osoba ubezpieczona.
Alternatywy dla okularów korekcyjnych – szkła kontaktowe i operacja laserowa wzroku
Alternatywą dla okularów korekcyjnych są szkła kontaktowe lub operacja laserowa wzorku.
Soczewki kontaktowe
Soczewki kontaktowe mogą nosić zarówno osoby z krótkowzrocznością, jak i dalekowzrocznością. Ich cena uzależniona jest od rodzaju oraz miejsca zakupu. W specjalistycznych sklepach internetowych można kupić soczewki kontaktowe w nieco bardziej atrakcyjnych cenach niż w stacjonarnych salonach optycznych.
Cena kompletu dziesięciu soczewek jednodniowych to około 20 – 30 złotych, a więc miesięczny koszt to około 120 – 180 złotych.
Soczewki jednorazowe po jednym użyciu należy wyrzucić.
W przypadku soczewek dwutygodniowych trzeba liczyć się z wydatkiem co najmniej 30 złotych za parę, miesięczny koszt to co najmniej 60 złotych. Konieczne jest dokupienie pojemniczka do przechowywania, około 5 – 20 złotych oraz specjalnego płynu do soczewek – koszt około 20 złotych na miesiąc.
Cena soczewek miesięcznych to również co najmniej 30 – 50 złotych. Jest to najtańsze rozwiązanie, ale trzeba pamiętać o ich odpowiedniej pielęgnacji.
Laserowa korekta wzroku
W przypadku laserowej korekcji wzroku cena uzależniona jest od zastosowanej metody oraz wybranej kliniki.
Koszt takiego zabiegu waha się w granicach 3 500 – 7 000 złotych.
Dodatkowo należy doliczyć wydatki związane z:
- konsultacjami okulistycznymi przed zabiegiem – około 200 – 400 złotych
- wizytami kontrolnymi po zbiegu – około 150 złotych za jedną
- lekami – około 100 – 200 złotych
Operacje laserowej korekcji wzroku nie są wykonywane w ramach NFZ.