Dynamiczny rozwój branży informatycznej sprawia, że na rynku zaczyna brakować wykwalifikowanych programistów. Już od wielu lat słychać głosy, że jest to jedna z tych dyscyplin, w której – o ile ma się odpowiednie kwalifikacje – można znaleźć bardzo dobrze płatną pracę. Specjaliści prognozują, że już niebawem w zawodach, które nawet nie są bezpośrednio związane z nowymi technologiami, konieczne będzie posiadanie co najmniej podstawowych umiejętności z zakresu programowania. Coraz częściej już w szkołach podstawowych na lekcjach informatyki dzieci uczą się podstaw programowania.
Dlaczego warto poszerzać swoją wiedzę w tym zakresie? Ile kosztuje kurs programowania?
Dlaczego warto uczyć się programowania?
spis treści:
Programowanie to nie tylko umiejętność pisania zawiłych formuł niezrozumiałych dla przeciętnego Kowalskiego. To także umiejętność analitycznego myślenia oraz rozwiązywania napotkanych problemów. Coraz częściej można spotkać się z twierdzeniem, że programowanie jest niczym „trzeci język”. Obok języka ojczystego oraz co najmniej jednego języka obcego warto znać jeszcze któryś z języków programowania.
To między innymi za sprawą programowania tak wiele zmienia się we współczesnym świecie. Jako odbiorcy codziennie mamy do czynienia z efektami pracy programistów. Strony internetowe, gry komputerowe, aplikacje mobilne, urządzenia, które nas otaczają mają w sobie elementy programowania.
Dzięki znajomości tajników programowania jesteśmy w stanie lepiej zrozumieć otaczającą nas cyfrową rzeczywistość. Umiejętność ta zwiększa także naszą świadomość dotyczącą najnowszych technologii. Osoby, które potrafią programować pewniej i bezpieczniej czują się jako użytkownicy nowych urządzeń elektronicznych. Potrafią zrozumieć sposób ich działania oraz rozwiązać ewentualne problemy, gdy pojawią się błędy w ich prawidłowej pracy.
Coraz liczniej różne firmy organizują kursy i warsztaty, których celem jest zachęcenie do nauki programowania – zwłaszcza najmłodszych. Specjaliści dostrzegają, jak ważna jest nauka programowania w przypadku dzieci. Szkoły oraz biblioteki i domy kultury wprowadzają zajęcia z programowania jako uzupełnienie działań dotyczących edukacji medialnej i informatycznej.
Nie oznacza to jednak, że tylko dzieci mogą uczyć się programowania. Także dorośli, którzy np. chcą się przekwalifikować lub rozwinąć swoje zainteresowania bądź poszerzyć kompetencje, mogą zdecydować się na taki kurs. Oferta rynkowa jest dość bogata.
Umiejętność programowania niesie za sobą same korzyści
Oto powody, dla których warto uczyć się programowania:
programowanie rozwija zdolność analitycznego, logicznego myślenia
programowanie uczy precyzji myślenia
programowanie rozwija i rozbudza kreatywność
programowanie uczy rozwiązywania problemów
programowanie uczy szukania sposobów na najlepsze rozwiązanie danej sytuacji
programowanie zwiększa świadomość dotyczącą możliwości i zagrożeń związanych ze światem nowych technologii
programowanie pozwala rozwijać zainteresowania związane z najnowszymi technologiami
efektem programowania są własne dzieła – gry, strony internetowe, programy itp.
programowanie jest źródłem satysfakcji, pozwala uwierzyć we własne siły
aż wreszcie – programowanie może być kluczem do sukcesu, który pozwoli znaleźć nową, satysfakcjonującą pracę i spełniać się w zawodzie programisty
Programowanie to inwestycja w siebie
Programowanie to umiejętność, na którą z roku na rok wzrasta zapotrzebowanie w wielu różnych dziedzinach życia oraz na rynku pracy. Dzięki niemu możliwe jest rozwijanie innych kompetencji, np. pracy zespołowej, innowacyjności, umiejętności pracy z wykorzystaniem metody projektowej czy też interdyscyplinarności.
O zaletach programowania przekonuje również specjalista Internet of Things Piotr Rek: Programowanie to nie tylko język. To tak naprawdę sposób myślenia, który prowadzi nas od identyfikacji problemu poprzez znalezienie rozwiązania, wprowadzenie go w życie, aż do samej weryfikacji, czy problem został rozwiązany. Pomaga to w logicznym myśleniu i rozwoju analitycznego podejścia. Programowanie uczy też tego, że jak czegoś nie zrobimy, jak coś pominiemy, to osiągnięty efekt będzie inny niż zamierzony. Ale mimo wszystko uczy też optymalizacji procesów i szukania krótszych dróg do osiągnięcia założonego celu, bo <<jeśli nie muszę pisać 100 linijek kodu, a w zamian za to mogę stworzyć inny algorytm, który zrobi dane zadanie szybciej, to czemu mam go nie użyć?>> (źródło cytatu: Walka o umysły, czyli jak nauka programowania odmieni uczniów [WYWIAD], zielonalinia.gov.pl).
Programowanie – coś dla wolnych strzelców? Jakie są ścieżki kariery?
Większości z nas programista kojarzy się z osobą, która godzinami przesiaduje przed komputerem i tworzy zawiłe formuły ze znaków. Wbrew pozorom Front-end Developer, czyli programista to zawód, który pozwala rozwijać się w wielu kierunkach i dziedzinach, a także realizować różnorodne projekty. Im większa wiedza z zakresu programowania, tym ciekawsze projekty, w które można być zaangażowanym.
IT to bardzo dynamicznie rozwijająca się branża. Wraz z jej rozwojem wzrasta zapotrzebowanie na programistów w różnych obszarach gospodarki. Już dziś często okazuje się, że w wielu sektorach programiści są wręcz niezbędni. To już nie tylko biznes, bankowość, medycyna czy nauka. Z roku na tok przybywa gałęzi, w których Frond-end Developer jest jednym z najbardziej poszukiwanych specjalistów. Zasada jest prosta: im szybszy rozwój nowych technologii, tym większe zapotrzebowanie na programistów.
Zaletą programowania jest to, że umiejętności nabyte w jednym obszarze mogą zostać wykorzystane w innym. Zmiana pracy nie należy do większych problemów. Konieczne jest jednak posiadanie odpowiednich umiejętności, systematyczne budowanie portfolio oraz zdobywanie doświadczenia. Czyli wszystko to, czym później możemy pochwalić się na kolejnej rozmowie kwalifikacyjnej.
Na uwagę zasługuje również fakt, że programowanie nie musi wiązać się z koniecznością przesiadywania w biurze przez osiem godzin. Coraz więcej programistów jest freelancerami, którzy uwielbiają wyzwania i nie chcą na stałe wiązać się z jedną branżą. Jako „wolni strzelcy” sami decydują, które zlecenia przyjmują oraz w jakich godzinach pracują. Wielu pracodawców doceniając umiejętności programistów, umożliwia wykonywanie swoich obowiązków zdalnie – z domu. Nie każdy zawód pozwala na taką elastyczność.
Dla kogo zatem kurs programowania? Czy każdy może się przebranżowić oraz przyswoić sobie te umiejętności? O to w jednym z wywiadów na it-leaders.com.pl zapytano Mateusza, absolwenta jednej ze szkół programowania: Myślę, że prawie każdy może, ale nie każdemu będzie to sprawiało radość i dawało satysfakcję. Ale to nic złego, bo poza programowaniem nowe umiejętności nabyte w trakcie kursu, można wykorzystywać w wielu innych obszarach, niekoniecznie będąc programistą. IT i rynek pracy jako całość, są teraz tak mocno nastawione na technologie i rozumienie technologii, że ta wiedza będzie coraz bardziej potrzebna. Dlatego myślę, że mogę polecić taki kurs każdemu, pod warunkiem, że ma w sobie zapał, żeby przez kilka tygodni ciężko pracować (Źródło cytatu:Wywiad z Mateuszem, absolwentem szkoły programowania Coders Lab, http://it-leaders.com.pl).
Ile kosztują kursy programowania?
Istnieje spora grupa programistów, która wielu rzeczy nauczyła się samodzielnie, w zaciszu własnego mieszkania. Odpowiednie źródła wiedzy oraz materiały to jednak nie wszystko. Samodzielna nauka wiąże się również z koniecznością posiadania wysokiej samodyscypliny i konsekwencją w działaniu. Ma ona także jedną podstawową wadę – nikt z zewnątrz nie jest w stanie zweryfikować nabytych przez nas umiejętności. Nietrudno o wpojenie sobie złych nawyków, a następnie powielanie ich w późniejszej pracy. W większości przypadków zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest kurs programowania przygotowany i poprowadzony przez specjalistów.
Jak zauważa Leszek Wolany z jednej ze szkół programistycznych: Kurs programowania pod okiem doświadczonych praktyków eliminuje ryzyko zmarnowanego czasu. Kursant uczy się najpotrzebniejszych rzeczy, ponieważ program szkoleń jest dostosowany do realiów rynkowych i wymagań pracodawców (źródło: Weź kredyt i… zarabiaj 5 tys. zł miesięcznie!, www.fakt.pl).
Ile kosztuje kurs programowania?
Cena kursu programowania zależy m.in. od wybranej szkoły, intensywności kursu, liczby godzin, stopnia zaawansowania nauki oraz wybranego języka programowania. Oto kilka przykładowych zestawień:
kurs JavaScritp dla początkujących – od 5 000 złotych wzwyż (30 dni)
kurs Python dla początkujących – od 5 000 złotych wzwyż (30 dni)
kurs PHP dla początkujących – od 6 000 złotych wzwyż (30 dni)
kurs Java Developer Web dla początkujących – od 8 000 złotych wzwyż (30 dni)
intensywny kurs programowania dla dzieci – od 2 500 złotych wzwyż
internetowe kursy programowania (do samodzielnej nauki) – od 50 złotych wzwyż
A może zamiast kursu programowania studia informatyczne?
Programista JavaScript i twórca gry scraby.io Łukasz Sałajczyk zapytany o tym, co myśli o studiach informatycznych, odpowiedział: Jestem świeżo po studiach informatycznych, obroniłem inżyniera w marcu tego roku, i jestem zdania, że studia nie mają kompletnie znaczenia. Posunąłbym się nawet dalej, że studia mogą w pewnym sensie przeszkadzać. Osobiście studiowałem w trybie zaocznym, pracując w tygodniu, studiując w weekendy, wiedząc, co chcę zawodowo robić. Ze studiami jest tak, że uczą masy rzeczy, która gdzieś tam buduje niby takie ogólne pojęcie o informatyce i trudno się z tym nie zgodzić, ale jeśli wiesz, w którym kierunku chcesz iść, 90% przedmiotów jest nieprzydatna i nudna (…) Dlatego studia mogą być czasami po prostu stratą swojego czasu i energii. Może jeśli ktoś nie wie jeszcze, w którą stronę chce iść, studia są dla niego dobre. Moim zdaniem zawsze, jeśli jest się w stanie zdobyć doświadczenie kosztem studiów, w ciemno powinno wybierać się doświadczenie. Osobiście mnie nikt nigdy o wykształcenie nie pytał (źródło: Wywiad z Łukaszem Sałajczyk – programista JavaScript i twórca scraby.io, www.javadevmatt.pl).
Co zatem lepsze, kurs czy studia? Na to pytanie każda zainteresowana programowaniem osoba powinna odpowiedzieć sobie sama, mając na względzie swoje plany oraz marzenia o ścieżce kariery.
Programista – ile zarabia?
Jak widać, kurs programowania na pewno nie należy do najtańszych. Nie jest także umiejętnością najprostszą do zdobycia. Wizja przyszłych zarobków może jednak wynagrodzić zainwestowane pieniądze, poświęcony czas oraz włożony wysiłek. Początkujący programista na stanowisku Junior może liczyć na wynagrodzenie w wysokości 5 000 – 7 000 złotych brutto miesięcznie. Osoby z doświadczeniem w zawodzie przynajmniej 2-4-letnim mogą zarobić 8 000 – 11 000 złotych brutto miesięcznie. Natomiast programiści z większym doświadczeniem zarządzający zespołem otrzymują wynagrodzenie rzędu 13 000 – 27 000 złotych brutto miesięcznie. Może zatem warto pomyśleć o rozpoczęciu nauki programowania.