Z artykułu dowiesz się:
- Dlaczego przelewy bankowe są tak ważne
- Od czego zależy czas oczekiwania na przelew
- Czym są przelewy w systemie Elixir
- Jakie dane podczas przelewu należy podać, aby uniknąć błędów
- Jak sprawdzić godziny sesji bankowych
- O której godzinie banki mają swoje sesje
Dlaczego przelewy bankowe stały się tak ważne?
Znaczenie przelewów bankowych w ciągu ostatnich lat bardzo wzrosło i coraz trudniej spotkać osobę, która nie posiadałaby konta osobistego. Zmiany te stanowią nie tylko znaczne ułatwienie, ale również zwiększają bezpieczeństwo naszych transakcji, zwłaszcza w przypadku większych kwot.
Miliony Polaków każdego dnia dokonują transakcji płatniczych kartą w sklepach stacjonarnych, ale również opłacają rachunki, wysyłają pieniądze najbliższym, a także robią zakupy w sklepach internetowych. Przelewy są również bardzo istotne dla przedsiębiorców. Dzięki nim otrzymują oni zarobione pieniądze, a także mogą opłacić należne faktury, uiścić opłaty do Urzędu Skarbowego lub Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Za pośrednictwem przelewów bankowych można uregulować już niemal wszystkie należności, dlatego stały się one dla nas tak ważne.
Przelew bankowy – wygoda i oszczędność czasu
Niekwestionowaną zaletą przelewów bankowych jest ich wygoda. Możliwość wykonania przelewu bankowego zwalnia nas z konieczności częstego odwiedzania banku oraz bankomatu w celu wypłaty gotówki lub też przekazania środków pieniężnych na zamierzony cel. Wszystko można załatwić w zaciszu własnego domu, dlatego wiedza na temat przelewów bankowych jest tak ważna. Orientacja w tej sprawie pozwoli również ocenić, czy pieniądze przesłane rano dojdą do swojego odbiorcy tego samego dnia, czy na wpływy będzie trzeba zaczekać.
Zapoznaj się również z artykułem:


Płatności telefonem – jak to działa?
Rosnąca popularność urządzeń mobilnych powoduje, że pojawia się coraz więcej aplikacji na smartfony. Ich zadaniem jest ułatwienie i przyśpieszenie m.in. niektórych codziennych czynności. Dlatego coraz powszechniejsze stają się również płatności telefonem. Banki oferują swoim klientom aplikacje na telefony, za pomocą których można szybko dokonywać transakcji bezgotówkowych – zarówno w sklepach internetowych, jak i stacjonarnych. Czy takie transakcje są bezpieczne? W jaki sposób można płacić telefonem?
Od czego uzależniony jest czas oczekiwania na przelew?
Czas, w którym otrzymamy wyczekiwany przelew, uzależniony jest od takich czynników jak:
- czas wykonania przelewu – dzień roboczy lub weekend
- rodzaj przelewu, np. Elixir, SORBNET, natychmiastowy
- bank nadawcy
Jednocześnie warto pamiętać, że z reguły przelewy wykonywane wewnątrz tego samego banku przechodzą na konto odbiorcy „od ręki”. Zdarza się jednak, że system może nas zawieść, dlatego lepiej nie odkładać ważnych przelewów na ostatnią chwilę.
Kiedy dostanę przelew – czym są przelewy w systemie Elixir?
Elixir to elektroniczny system rozliczeń międzybankowych w polskich złotych. Zdecydowana większość przelewów wykonywanych przed Polaków to właśnie krajowe przelewy w systemie Elixir. W przypadku takich płatności czas otrzymania przelewu uzależniony jest od godziny jego wysłania, dlatego też warto sprawdzić, kiedy konkretne banki mają swoje sesje.
Każdy polski bank posiada różne godziny sesji wychodzących i przychodzących, dlatego terminów obowiązujących w naszym banku nie można uznać za powszechnie obowiązującą normę.
Wykaz obowiązujących sesji można bez problemu znaleźć na stronie internetowej swojego banku, tak aby każdy mógł w łatwy sposób dowiedzieć się, kiedy otrzyma środki pieniężne na swoje konto. Sesje bankowe mają bardzo duży wpływ na przepływ pieniędzy pomiędzy poszczególnymi bankami. Większość instytucji w ciągu dnia ma trzy sesje przychodzące, zdarzają się wciąż jednak banki, które swoim klientom oferują jedynie dwie sesje.
Nie warto więc nieustannie odświeżać strony banku, aby sprawdzić, czy pieniądze pojawiły się na koncie. W pierwszej kolejności lepiej dowiedzieć się, o jakiej godzinie możemy spodziewać się ewentualnego przelewu w sesji przychodzącej.

Jakie dane podczas przelewu należy podać, aby uniknąć błędów?
Aby przelew dotarł do odbiorcy na czas, należy podać prawidłowe dane, podczas przekazywania środków pieniężnych do realizacji. Wykonując przelew w sesji Elixir, należy więc dokładnie określić:
- nazwę odbiorcy – jego imię i nazwisko lub firmę
- numer konta bankowego, na które ma zostać wysłany przelew – bardzo często zdarza nam się te dane kopiować, dlatego warto dokładnie sprawdzić poprawność wpisanego numeru
- kwotę przelewu, czyli środki pieniężne, jakie chcemy przekazać odbiorcy o wartości nieprzekraczającej stanu naszego konta
- tytuł przelewu określający jasno, za co przekazywane są pieniądze, na przykład numer faktury, którą opłacamy, swoje imię i nazwisko, numer aukcji itp.
- datę przelewu, która w bankowości elektronicznej pojawia się automatycznie, jednak jeśli planujemy przelać środki dopiero za kilka dni, to należy ustawić dokładny dzień realizacji przelewu
Dodatkowo możemy również podać informacje o miejscu zamieszkania lub siedziby firmy, jednak dane te obecnie nie są warunkiem koniecznym do sfinalizowania transakcji.
Kiedy dostanę przelew czyli jak sprawdzić godziny sesji bankowych?
Jak już wspomnieliśmy we wcześniejszej części artykułu, sesje Elixir mają bardzo istotny wpływ na to, kiedy pieniądze zostaną zaksięgowane na koncie w naszym banku. Godziny sesji mogą różnić się od siebie, dlatego aby zaplanować swoje wydatki, musimy sprawdzić, kiedy otrzymamy pieniądze. Możemy to oczywiście zrobić na stronie swojego banku, jednak na szczęście istnieją już o wiele wygodniejsze narzędzia.

Kiedy dostanę przelew – kalkulator przelewów
Używanie kalkulatora przelewów, który łatwo znaleźć w przeglądarce internetowej wpisując hasło „kalkulator przelewów”, jest bardzo przydatnym narzędziem. Jego obsługa jest wyjątkowo prosta, dzięki czemu bez problemu poradzą z nią sobie osoby niedoświadczone – zarówno starsze, jak młodsze.
Żeby uzyskać te informacje kiedy dostanę przelew, w kalkulatorze należy wpisać podstawowe dane:
- kiedy został zlecony przelew
- nazwa banku nadawcy
- nazwa banku odbiorcy
Podanie tych trzech podstawowych informacji pozwala ustalić, kiedy pieniądze powinny znaleźć się na koncie odbiorcy. Minusem tego narzędzia jest jednak konieczność dokładnego ustalenia, kiedy przelew został zrealizowany oraz z jakiego banku. O ile zadanie to nie jest trudne w przypadku kogoś znajomego, o tyle instytucje lub firmy ciężko nieustannie o to wypytywać.
Zapoznaj się również z artykułem:


Zgubiona karta bankowa – co zrobić?
Posiadanie bankowej karty płatniczej to duże udogodnienie. Coraz częściej decydujemy się bowiem na bezgotówkowe transakcje, które same w sobie są bardzo wygodne i bezpieczne. Kartę mamy zwykle zawsze przy sobie, a płatności przebiegają szybciej niż w przypadku obrotu gotówką. Może się jednak zdarzyć, że zgubimy kartę bankową lub zostanie nam skradziona. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak szybko należy działać?
Kiedy dostanę przelew – godziny sesji najpopularniejszych banków
Dla tych, którzy jednak nie chcą lub nie mogą posługiwać się kalkulatorem, przygotowaliśmy spis sesji wychodzących i przychodzących poszczególnych banków, po których możemy spodziewać się środków na swoim koncie.
Sesja przychodząca to godzina, po której środki przekazane powinny się znaleźć na Twoim koncie
Sesja wychodząca to z kolei godzina, o której pieniądze wyszły z Twojego konta do konkretnego odbiorcy.
- Alior Bank: sesje wychodzące – 8:20, 12:20, 15:20, sesje przychodzące – 11:00, 15:00, 17:00
- Bank Millenium: sesje wychodzące – 8:10, 12:10, 14:30, sesje przychodzące – 12:00, 15:30, 17:15
- Bank Pekao S.A.: sesje wychodzące – 8:30, 12:30, 15:00, sesje przychodzące – 11:00, 15:00, 17:30
- BGŻ BNP Paribas S.A.: sesje wychodzące – 8:00, 11:45, 14:15, sesje przychodzące – 11-12:00, 14:30-15:00, 17:00
- BOŚ Bank: sesje wychodzące – 9:30, 13:30, 16:00, sesje przychodzące – 11:00, 15:15, 17:15
- Credit Agricole: sesje wychodzące – 8:00, 12:00, 14:30, sesje przychodzące – 12:00, 16:00, 18:00
- Eurobank: sesje wychodzące – 7:30, 11:30, 14:30, sesje przychodzące -11:00, 15:00, 17:00
- Getin Bank: sesje wychodzące – 8:15, 12:15, 14:30, sesje przychodzące – 10:00, 14:00, 17:00
- ING Bank Śląski: sesje wychodzące – 8:10, 11:30, 14:30, sesje przychodzące – 11:00, 15:00, 17:30
- mBank: sesje wychodzące – 5:55, 9:55, 13:25, sesje przychodzące – 11:15, 15:00, 18:15
- PKO Bank Polski: sesje wychodzące – 8:00, 11:45, 14:30, sesje przychodzące – 11:30, 15:10, 17:30
- Santander (dawniej BZ WBK): sesje wychodzące – 8:15, 12:15, 14:45, sesje przychodzące – 11:00, 15:00, 18:00
Dodatkowo ważne, aby pamiętać, że sesje te obowiązują w tygodniu roboczym, natomiast na weekend praca banków zostaje wstrzymana.
Jeśli więc przelewy są wykonywane w weekend obrębie różnych banków, to niestety pieniądze na koncie mogą się pojawić dopiero w najbliższy dzień roboczy.