Po zaciągnięciu pożyczki mało kto zakłada, że będzie miał problem z jej terminową spłatą. Wystarczy jednak jakaś nagła, nieprzewidziana sytuacja życiowa, np. choroba w rodzinie, konieczność naprawy samochodu czy też inne wydatki, których nie uwzględniliśmy w budżecie. W takich przypadkach możemy stanąć przed wizją braku możliwości spłaty pożyczki w terminie. Czy możliwe jest wówczas przedłużenie okresu spłaty zobowiązania? Jeżeli tak, to jak to zrobić? Z jakimi kosztami należy się liczyć?
Przedłużenie okresu spłaty pożyczki – jak to zrobić? Kiedy jest to możliwe?
spis treści:
Wiele osób zastanawia się, czy przedłużenie okresu spłaty pożyczki w przypadku jakichkolwiek problemów jest możliwe. Wątpliwości w tej sprawie rozwiewają specjaliści z branży pożyczek pozabankowych. Przekonują oni, że firmom pożyczkowym zależy przede wszystkim na zadowoleniu klienta. Większość pożyczkodawców jest świadoma zależności: zadowolony klient równa się dobra opinia na rynku i tym samym rozwój biznesu. Zadowolony pożyczkobiorca po jakimś czasie wróci po kolejny kredyt, może też polecić usługi firmy pożyczkowej swoim znajomym i rodzinie, a także wystawić pozytywną opinię w Internecie. W dobie dużej konkurencji, firmy pożyczkowe starają się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom klientów.
Refinansowanie, przedłużenie spłaty czy niższe raty
Specjaliści z branży są zgodni, że firmy pożyczkowe często oferują pożyczkobiorcom, którzy mają problem z terminową spłatą zobowiązania inne opcje, tj. refinansowanie, przedłużenie okresu spłaty pożyczki czy rozłożenie zobowiązania na komfortowe do spłaty raty. Firmy pożyczkowe doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ważny dla klientów jest kontakt w przypadku wystąpienia jakichkolwiek wątpliwości. Biura obsługi klienta, czaty z konsultantem, a nawet bezpośrednia rozmowa z przedstawicielem pożyczkodawcy – właśnie tego oczekują klienci, a firmy pożyczkowe starają się im to dostarczyć. Eksperci zwracają również uwagę na to, że sprawy sądowe są kosztowne i na ich koniec często trzeba czekać latami. Dlatego pożyczkodawca chce uniknąć takiej sytuacji i stara się znaleźć inne rozwiązanie, które usatysfakcjonuje obie strony. Takie podejście tylko utwierdza w przekonaniu, że warto rozmawiać z firmą pożyczkową o swoich ewentualnych problemach w terminowej spłacie pożyczki.
Jak przedłużyć okres spłaty pożyczki?
Problemy finansowe mogą dotknąć każdego klienta. Pożyczkodawcy są tego świadomi. Konieczna jest jednak szczerość. Należy skontaktować się z przedstawicielem firmy pożyczkowej i jasno nakreślić swoją sytuację. Konsultant zaproponuje rozwiązanie, które będzie satysfakcjonowało obie strony. Z reguły jest to przedłużenie okresu spłaty pożyczki lub jej refinansowanie. Informacje o możliwości przedłużenia okresu spłaty zobowiązania powinny być zawarte w regulaminie pożyczkodawcy oraz w umowie pożyczki lub załącznikach.
Okres spłaty popularnych pożyczek krótkoterminowych, tzw. chwilówek zazwyczaj można przedłużyć o 7, 14 lub 30 dni. W zależności od oferty danego pożyczkodawcy okres spłaty zobowiązania można przedłużyć jeden raz lub kilka razy. Wiązać się to może jednak z dodatkowymi kosztami.
Ile kosztuje przedłużenie okresu spłaty pożyczki?
Przedłużenie okresu spłaty pożyczki może wiązać się z dodatkowymi kosztami. Ich wysokość określona jest w umowie pożyczki lub załączniku, który stanowi tabela opłat. Informację o tym, ile kosztuje przedłużenie okresu spłaty zobowiązania, można otrzymać również podczas bezpośredniej, telefonicznej lub e-mailowej rozmowy z konsultantem pożyczkodawcy. Z reguły jest to opłata, która wynosi kilkanaście procent pożyczonej kwoty.
Opóźnienia w spłacie pożyczki – jakie są tego konsekwencje?
Jeżeli pożyczkobiorca ma problemy ze spłatą zobowiązania w terminie, zazwyczaj firma pożyczkowa kontaktuje się z nim i stara się zaproponować jakieś rozwiązanie. Może to być przedłużenie terminu spłaty, rozłożenie pożyczki na raty czy też jej refinansowanie. Niektórzy pożyczkodawcy początkowo proszą o wyjaśnienie, dlaczego klient zwleka ze spłatą zobowiązania. Dopiero gdy upewnią się, że sprawa wymaga ich ingerencji, proponują pomoc. Z reguły pożyczkodawca i pożyczkobiorca osiągają kompromis.
Opłaty z tytułu nieterminowej spłaty pożyczki
W przypadku nieterminowej spłaty zobowiązania pożyczkobiorca musi się jednak liczyć z naliczeniem opłat z tego tytułu, tzw. oprocentowanie od zadłużenia przeterminowanego. Maksymalna wysokość tej opłaty została określona w Kodeksie cywilnym (art. 481 § 2 [1]). Jest to dwukrotność stopy referencyjnej NBP (Narodowego Banku Polskiego) oraz dwukrotność 5,5%. Obecnie stopa referencyjna NBP wynosi 1,5%, a więc maksymalne odsetki nie mogą przekroczyć 14% w skali roku (1,5% x 2 + 5,5% x 2). Odsetki za zwłokę naliczane są do kolejnej, najbliższej raty pożyczki.
Brak terminowej spłaty zobowiązania wiąże się nie tylko z naliczeniem dodatkowych odsetek. Poza kwestiami finansowymi w grę wchodzą również aspekty psychologiczne. Wiąże się to z narastającym stresem, ewentualnym wszczęciem postępowania windykacyjnego, a w skrajnych przypadkach nawet wpadnięciem w spiralę zadłużenia oraz wpisami do baz dłużników. Niespłacona w terminie pożyczka może skutkować skierowaniem sprawy na drogę sądową i rozpoczęciem postępowania komorniczego.
Jeżeli z jakichkolwiek względów nie jesteśmy w stanie spłacić pożyczki, koniecznie skontaktujmy się z przedstawicielem firmy pozabankowej. „Chowanie głowy w piasek” to najgorsze rozwiązanie, na jakie możemy zdecydować się w takiej sytuacji.
Refinansowanie pożyczki jako alternatywa dla przedłużenia okresu spłaty zobowiązania
Refinansowanie pożyczki uznawane jest za formę przedłużenia okresu spłaty zobowiązania.
Na czym polega refinansowanie pożyczki?
Refinansowanie zobowiązania polega na tym, że pożyczkobiorca otrzymuje pożyczkę z innej firmy, niż z tej, w której została mu udzielona pierwsza pożyczka. Pieniądze jednak nie trafiają na jego konto, a zostają przeznaczone bezpośrednio na spłatę zaległego zobowiązania. W konsekwencji klient pozostaje ze zobowiązaniem, które musi spłacać od początku z nowym harmonogramem spłaty. Niektóre firmy pożyczkowe samodzielnie wyszukują innych pożyczkodawców, którzy zgodzą się na refinansowanie pożyczki. Pożyczkobiorca jednak może samodzielnie znaleźć instytucję, która udzieli mu refinansowania.
Należy jednak pamiętać o tym, że refinansowanie pożyczki wiąże się z dodatkowymi kosztami. Wysokość opłat uzależniona jest od warunków oferowanych przez danego pożyczkodawcę.
Jak spłacić pożyczkę w terminie?
Odpowiedzialne pożyczanie to klucz do sukcesu. Co zrobić, aby spłacić zobowiązanie w terminie? Czy można ustrzec się od nieprzewidzianych wypadków losowych uszczuplających nasze finanse? Specjaliści z branży pożyczek są zgodni – kluczem do sukcesu jest myślenie o spłacie zobowiązania jeszcze przed jego zaciągnięciem.
Pomocna w terminowej spłacie pożyczki jest optymalizacja domowego budżetu. Największym błędem, który można popełnić, decydując się na zaciągnięcie zobowiązania, jest pożyczenie więcej pieniędzy, niż jest nam to faktycznie potrzebne. Jeżeli pożyczamy gotówkę na konkretny cel, przeanalizujmy jego budżet i ustalmy, ile pieniędzy potrzebujemy.
Dodatkowo na stronie pożyczkodawcy można znaleźć kalkulator pożyczek. Po określeniu kwoty, która nas interesuje oraz okresu spłaty uzyskamy informację o tym, ile wynosić będzie jedna rata zobowiązania. Wówczas jesteśmy w stanie odpowiedzieć sobie na pytanie, czy stać nas na pożyczkę i czy będziemy mogli z domowego budżetu wygospodarować odpowiednią kwotę na jej spłatę.
Niestety, przed wypadkami losowymi nie jesteśmy w stanie się ustrzec. Dlatego też warto pamiętać, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze spłatą zobowiązania w terminie, powinniśmy niezwłocznie skontaktować się z przedstawicielem firmy pożyczkowej. Z pewnością pomoże on znaleźć rozwiązanie, które usatysfakcjonuje obie strony, np. przedłużenie okresu spłaty pożyczki.