Zarządzanie własnym budżetem to duże wyzwanie, wymagające rozsądnego planowania i przewidywania przyszłości. Mimo skrupulatnego wyliczania domowego budżetu często jednak zdarzają się nieplanowane wydatki, które mogą zaburzyć równowagę finansową. Na szczęście istnieją pożyczki, które mogą być ratunkiem w najtrudniejszych sytuacjach. Co jednak zrobić, aby takie problemy pojawiały się jak najrzadziej? Jak postępować, aby nie wpaść w niebezpieczną spiralę długów? 17 listopada to Ogólnopolski Dzień bez Długów podpowiadamy jak mądrze zarządzać swoimi finansami i jak odpowiedzialnie korzystać ze wsparcia finansowego firm pożyczkowych.
Z artykułu dowiesz się:
Jak mądrze planować swój budżet
Jak przygotować się finansowo na nieplanowane wydatki
Kiedy zdecydować się na pożyczkę
Jak uniknąć wzrostu zadłużenia
Jak dbać o swój budżet w każdej sytuacji
Dzień bez długów czyli jak mądrze planować swój budżet?
spis treści:
Skrupulatne planowanie budżetu wymaga gruntownego rozeznania w swojej aktualnej sytuacji finansowej. Warto więc zbierać wszystkie rachunki lub spisywać poniesione wydatki, aby – przynajmniej w zaokrągleniu – określić miesięczne koszty związane z opłatami, zakupem jedzenia, paliwa, ubrań oraz innych potrzebnych rzeczy. Zebranie tych danych w formie tabelki lub wykresu to sprawdzony sposób, który pomaga uzmysłowić sobie, ile pieniędzy miesięcznie potrzebujemy. Pozwala również ocenić, czy wszystkie nasze wydatki są naprawdę konieczne.
Spisywanie swoich wydatków dodatkowo ma tę zaletę, że w kolejnym miesiącu nie przegapimy terminów zapłaty rachunków, co z kolei spowoduje, że unikniemy nieprzyjemnych ponagleń do zapłaty oraz odsetek, generujących dodatkowe koszty.
Nie jest tajemnicą, że budżet domowy jest bardziej przewidywalny oraz łatwiejszy do ustalenia, jeśli co miesiąc mamy stałe dochody, na przykład związane z otrzymywaniem pensji w stałej i niezmiennej kwocie. Taka sytuacja sprzyja poczuciu stabilności finansowej oraz przy odpowiednim zaplanowaniu budżetu, staje się mniej stresująca.
Dodatkowo część większych wydatków, które zamierzamy ponieść w przyszłości, również warto zaplanować wcześniej w swoim budżecie. Wydatki takie jak wyjazd na wakacje, organizacja świąt, czy ślub znajomych jednorazowo mogą okazać się dotkliwe dla portfela. Jednak robienie, choćby niewielkich, oszczędności w ciągu roku znacznie ułatwia potem wyłożenie większej ilości pieniędzy.
Oszczędności, czyli jak zabezpieczyć się na nieplanowane wydatki
Dla zapewnienia sobie spokoju oraz zachowania płynności finansowej w trudnych życiowo momentach, warto posiadać oszczędności. Oczywiście nie jest to proste zadanie, kiedy regularnie musimy opłacać rachunki, kupować żywność oraz tankować samochód, o innych wydatkach nie wspominając. Warto jednak zacząć oszczędzać nawet od niewielkich kwot rzędu 50-100 złotych. Z czasem, prawie niezauważalnie stworzymy sobie zabezpieczenie, które może stanowić istotne wsparcie w przypadku braku środków na koncie. Ekonomiści zalecają, aby mieć w zanadrzu przynajmniej sześciokrotność swoich miesięcznych wydatków. Na pierwszy rzut oka wydaje to się dość trudne do zrealizowania. Jednak konsekwentne odkładanie choćby niewielkich sum spowoduje, że po pewnym czasie stanie to się realnie.
Dobrą praktyką jest ustalenie stałej kwoty, która bez względu na wydatki w danym miesiącu, będzie skierowana na konto oszczędnościowe.
Wbrew pozorom prowadzenie budżetu domowego wcale nie musi być trudne lub skomplikowane. Praktycznie każdy z nas jest w stanie wykonać podstawowe obliczenia, które pomogą w efektywnym zarządzaniu gotówką. Dowiedz się, jak zarządzać budżetem domowym.
/ 5.
Kiedy zdecydować się na pożyczkę?
Planowanie własnych finansów nie jest łatwym zadaniem, o czym przekonały się osoby, które ze względu na nieplanowane wydatki zostały bez przysłowiowego grosza przy duszy. W takich sytuacjach rozwiązaniem mogą być pożyczki. Trzeba jednak z nich korzystać z rozwagą.
O czym warto więc pamiętać, decydując się na zaciągnięcie pożyczki bankowej lub pozabankowej?
Uważnie czytaj zapisy zawarte w umowie
Udostępniaj jedynie informacje personalne konieczne do wzięcia pożyczki
Zapoznaj się dokładnie z oprocentowaniem i innymi opłatami związanymi z pożyczką
Poznaj harmonogram spłaty pożyczki
Unikaj nieznanych firm oferujących łatwe pieniądze bez formalności
Po zweryfikowaniu wszystkich powyższych warunków możesz zdecydować się na podpisanie umowy pożyczkowej. Jeśli zdecydujesz się na pożyczkę z domową obsługą, dokumenty wypełnisz i podpiszesz w domu, co pozwala dodatkowo chronić Twoje dane osobowe. Jeśli kwota pożyczki jest stosunkowo niewielka, to z pewnością ominie Cię również wiele skomplikowanych formalności, a pieniądze znajdą się w Twoich rękach jeszcze tego samego lub następnego dnia.
Pamiętaj, że otrzymanie pożyczki nie zwalnia Cię z obowiązku planowania swoich wydatków. Od momentu zaciągnięcia zobowiązania musisz przewidzieć w swoim budżecie również środki na spłatę kolejnych rat. Nieopłacanie ich w terminie prowadzi do rozpoczęcia procesu windykacyjnego, a nawet spotkania z komornikiem i utraty części swojego mienia. Zanim więc ruszysz na nieprzemyślane zakupy, lepiej dobrze przemyśl swoje potrzeby.
Niebezpieczna spirala zadłużenia, czyli jak uniknąć długów
Po podjęciu decyzji o zaciągnięciu kredytu ważnym elementem jest wybór rzetelnej firmy pożyczkowej. Unikaj nieznanych firm, które oferują szybkie pożyczki bez żadnych formalności – bez umowy, bez konieczności okazywania dowodu osobistego itd. Ważne, aby firma pożyczkowa miała stronę internetową, a rozmowa czy spotkanie z przedstawicielem firmy mogła odbyć się w dogodnym dla ciebie czasie.
Decydując się na pożyczkę, należy dostosować ją nie tylko do swoich aktualnych potrzeb, ale przede wszystkim do możliwości finansowych. Krótko mówiąc powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie czy będzie nas stać na spłatę rat kredytowych.
Dobrą praktyką jest posiadanie w danym czasie tylko jednej pożyczki, co pozwala uniknąć wpadnięcia w tzw. spiralę zadłużenia. Nawarstwianie się kilku pożyczek zwykle oznacza problemy ze spłatą kolejnych rat. Jeśli więc chcesz wziąć następną pożyczkę, najpierw zaczekaj, aż spłacisz tę aktualną.
Dzień bez długów – jak dbać o swój budżet w każdej sytuacji?
Aby Twój budżet był stabilny niezależnie od sytuacji życiowej, musisz stosować się do kilku zasad, związanych z zarządzaniem swoim budżetem. Poniżej dekalog racjonalnego gospodarowania swoimi finansami.
Zbieraj paragony oraz regularnie spisuj swoje wydatki, aby poznać miesięczne koszty życia.
Przygotuj zestawienia swoich wydatków, które pokażą Ci, na co konkretnie wydajesz pieniądze. Być może znajdziesz tam punkty, z których łatwo będzie zrezygnować.
Rób zawsze przemyślane zakupy oraz nie ulegaj promocjom lub rabatom. Najlepiej, jeśli na zakupy będziesz chodzić z listą niezbędnych produktów do kupienia.
Korzystaj z wyprzedaży, jednak najpierw upewnij się, czy zakupiony produkt jest rzeczywiście tańszy. Nie daj się nabrać!
Nigdy nie chodź na zakupy spożywcze z pustym żołądkiem. Badania jednoznacznie pokazują, że kupisz wtedy znacznie więcej, niż potrzebujesz.
Postaraj się ograniczyć jedzenie na mieście, a także kupowanie kawy na wynos. Dania i napoje przygotowywane w domu są równie smaczne, a często zdrowsze oraz tańsze.
Przy zakupie sprzętu elektronicznego lub innych niezbędnych przedmiotów zawsze rób dokładne porównanie cen z poszczególnych sklepów. Pamiętaj również o ofertach internetowych, które często są bardziej atrakcyjne.
Odkładaj co miesiąc choćby małą kwotę na konto oszczędnościowe.
Jeśli podczas transakcji płatniczych dokonywanych kartą, tracisz kontrolę nad zakupami, zdecyduj się na płacenie gotówką.
Poszukaj lepiej płatnej pracy oraz okazji na dorobienie sobie do pensji.
Postępowanie zgodnie z tymi zasadami pozwala nie tylko ograniczyć wydatki, ale również wygenerować spore oszczędności. Warto więc zastanowić się nad swoimi nawykami, aby uniknąć konieczności brania pożyczki.
Dzień bez długów – Podsumowanie
Zarządzanie swoim budżetem to niełatwe zadanie. Jednak przy odrobinie samodyscypliny można mu podołać. Mimo że chcielibyśmy w pełni kontrolować swoje wydatki, to jednak nie zawsze jest to możliwe.
Nieplanowane wydatki powodują często dziurę w domowym budżecie, którą bez odłożonych oszczędności ciężko jest załatać. W takiej sytuacji na pomoc przychodzi nam oferta pożyczkowa. Trzeba jednak pamiętać, aby korzystać z niej rozsądnie oraz upewnić się, czy podpisanie umowy nie wpędzi nas w jeszcze większe tarapaty. Nie warto również brać kilku pożyczek jednocześnie, aby nie doprowadzać do zadłużenia, konieczności windykacji, a także spotkań z komornikiem.