Z artykułu dowiesz się:
- Jakie dokumenty są potrzebne, aby otrzymać pożyczkę
- Które dane osobowe należy podać
- Jakie źródła dochodu akceptują firmy pożyczkowe
Jakie dokumenty są niezbędne do otrzymania pożyczki?
Dokumenty, o które może poprosić firma pożyczkowa, mają na celu potwierdzenie tożsamości pożyczkobiorcy oraz wysokości jego zarobków. Pomimo, że formalności zostały okrojone do minimum, pożyczkodawca musi mieć pewność, że klient jest wiarygodny i dysponuje odpowiednimi środkami na to, aby spłacić zobowiązanie. Inaczej mówiąc, dokumenty mają zabezpieczyć interesy firmy pożyczkowej.
Zapoznaj się również z artykułem:


Szybka pożyczka. Dziesięć najczęściej zadawanych pytań
Wielu pożyczkobiorców zanim zdecyduje się na zaciągnięcie pożyczki, ma pewne wątpliwości odnośnie kwestii formalnych. Poniżej znajduje się dziesięć najczęściej zadawanych pytań dotyczących szybkich pożyczek wraz z odpowiedziami.
DOWÓD OSOBISTY – dokumenty potrzebne do otrzymania pożyczki
Podstawowym dokumentem, który jest niezbędny do udzielenia pożyczki, jest dowód osobisty. Dzięki niemu możliwe jest potwierdzenie tożsamości klienta. Z racji tego, że o pożyczkę może starać się wyłącznie osoba z polskim obywatelstwem, dowód osobisty jest niezbędny. Potwierdza on nie tylko obywatelstwo, ale także wszystkie dane osobowe wpisywane we wniosku pożyczkowym.
ZAŚWIADCZENIE O DOCHODACH – dokumenty potrzebne do otrzymania pożyczki
Oświadczenie kredytobiorcy może być weryfikowane przez pożyczkodawcę u pracodawcy. Dlatego też tak ważne jest podanie prawdziwej kwoty. Nie warto zawyżać wysokości dochodów, ponieważ firmy pożyczkowe mają prawo sprawdzić prawidłowość zadeklarowanej kwoty.
Zaświadczenie o dochodach to natomiast oficjalny dokument od pracodawcy. Każda firma musi wydać je na prośbę pracownika. Takie zaświadczenie powinno zawierać m.in.: dane pracownika i pracodawcy, informację o wysokości uzyskiwanego wynagrodzenia oraz najważniejsze informacje o zatrudnieniu, na przykład czas zatrudnienia, czas trwania umowy czy zajmowane stanowisko.
Firma pożyczkowa na podstawie informacji o wysokości dochodów jest w stanie określić czy dany klient będzie w stanie spłacić zobowiązanie. Zarobki pozwalają na ocenę zdolności kredytowej. Jeszcze przed złożeniem wniosku pożyczkowego klient powinien sam zastanowić się, na jaką maksymalną wysokość raty może sobie pozwolić, aby bez trudu regulować należności w terminie i zgodnie z harmonogramem.
WYCIĄG Z KONTA BANKOWEGO – dokumenty potrzebne do otrzymania pożyczki
Czasami osoba starająca się o pożyczkę może być poproszona o wyciąg z konta bankowego. Firma pożyczkowa na podstawie historii transakcji jest w stanie ocenić zdolność kredytową klienta.
W niektórych przypadkach pożyczkodawcy oferują także pożyczki pod zastaw, np. samochodu. Wówczas konieczne jest okazanie dokumentów, które poświadczają prawo własności.
Warto także wspomnieć, że firmy pożyczkowe sprawdzają potencjalnych pożyczkobiorców w bazach informacji, m.in. KRD, BIG czy BIK. W ten sposób mogą dowiedzieć się, czy klient jest zadłużony, na jaką kwotę oraz czy regularnie spłacać poprzednie zobowiązania. Niekorzystna historia kredytowa może skutecznie przekreślić szanse na otrzymanie pożyczki.
Jakie dane osobowe należy podać, aby otrzymać pożyczkę?
Ubiegając się o pożyczkę pozabankową, należy wypełnić odpowiedni wniosek.
W kwestionariuszu klienci proszeni są o podanie następujących danych osobowych:
- imię i nazwisko
- adres zameldowania
- adres zamieszkania – jeżeli jest inny niż adres zameldowania
- numer i seria dowodu osobistego
- numer PESEL
- a także: numer telefonu lub adres e-mail
Jakie źródła dochodów akceptują firmy pożyczkowe?
Firma pożyczkowa może akceptować różne źródła dochodów. Mogą to być m.in.:
- umowa o pracę na czas nieokreślony lub określony
- umowa o dzieło lub umowa zlecenie
- emerytura lub renta
- własna działalność gospodarcza
- dochód z wynajmu
- urlop macierzyński
- alimenty
- stypendia
- prace sezonowe
Umowa na czas nieokreślony to najbardziej pożądana przez pożyczkodawców forma zatrudnienia. Stanowi ona potwierdzenie tego, że przez cały okres trwania umowy pożyczkobiorca będzie miał z czego spłacać kolejne raty.
Umowa o pracę na czas określony jest wiarygodna dla pożyczkodawcy, jeżeli jej okres obowiązywania nie jest krótszy, niż czas spłaty pożyczki. Firma pożyczkowa nie ma bowiem pewności, że po wygaśnięciu umowy, pożyczkobiorca podejmie kolejną pracę i będzie miał środki finansowe na regulowanie zobowiązania.
Wbrew pozorom osoby pracujące na umowę o dzieło lub umowę zlecenie mogą ubiegać się o pożyczkę pozabankową. Wszystko zależy od tego, jakie dochody z tego tytułu uzyskuje pożyczkobiorca. Zazwyczaj do umów cywilno-prawnych po każdym okresie rozliczenia dołącza się rachunek wskazujący wysokość uzyskiwanego dochodu.
Świadczenie emerytalne wypłacane jest bezterminowo, dlatego też jego wiarygodność można porównać do umowy o pracę na czas nieokreślony. Renta natomiast nadawana jest na czas określony, który powinien być dłuższy niż czas spłaty zobowiązania. Zaświadczeniem o przychodach w tym przypadku może być wpływ na konto bankowe lub odcinek od listonosza.
Własna działalność gospodarcza to wiarygodne źródło dochodów, jeżeli uzyskiwane przychody są regularne i stabilne. Pożyczkobiorca może zostać poproszony o okazanie PIT-u. Czasami jednak pożyczkodawcy chętnie udzielają pożyczek nowym firmom, np. na start i/lub rozwój działalności.
Dochód z wynajmu jest pełnoprawny, jeżeli fakt wynajmowania lokalu został zgłoszony do urzędu skarbowego. Podstawą jest umowa najmu.
Firmy pożyczkowe mają nieco mniejsze wymagania co do dokumentów potwierdzających dochody niż banki. Zazwyczaj w przypadku tych drugich instytucji finansowych kredyt można zaciągnąć na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, emerytury lub stabilnych dochodów z własnej działalności gospodarczej.