Jedną z takich oznak jest niezadowalająca temperatura w pomieszczeniach pomimo przekręcenia pokręteł grzejnika na maksimum. Nieszczelne okna mogą powodować nawet 30 procent utraty ciepła. Ich wymiana wiąże się nie tylko z ogromem pracy, ale także wysokimi kosztami. Dlatego też wiele osób zwleka z decyzją o zakupie i montażu nowych okien. Ile kosztują okna? Co warto wiedzieć przed przystąpieniem do ich wymiany?
Z artykułu dowiesz się:
- Na co zwrócić uwagę podczas wyboru okien
- Ile kosztują różne rodzaje okien – PCV, drewniane
- Co ma wpływ na cenę okien i czy warto oszczędzać
- Ile kosztuje montaż nowych okien
- Czy wymiana okien trwa długo
- Jakie mogą być formalności przy wymianie okien w bloku wielorodzinnym
- Czy można wymienić okna zimą
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru okien?
Każdy producent musi określić pewne parametry okien, które informują o ich funkcjonalności. Należy zwrócić uwagę w szczególności na dane o:
- Przenikalności ciepła – czyli współczynniku Uw. Wskaźnik ten informuje o stratach ciepła.
Im niższa wartość parametru, tym lepiej. Standardem są okna o współczynniku Uw mniejszym niż 1,1 W/(m²K). Oznacza to, że przy różnicy temperatur na zewnątrz i wewnątrz równej 1K, należy liczyć się z utratą energii 1,1 wata na metr kwadratowy.
- Właściwościach akustycznych – oznaczone są symbolem literowym Rw.
Im wyższa wartość parametru, tym lepsza dźwiękoszczelność okna. Standardowa wartość to 32 dB.
- Odporności na obciążenie wiatrem – określone symbolem literowo-cyfrowym. Literą oznaczone jest wygięcie ramy, które nastąpi przy działaniu konkretnego ciśnienia. Ciśnienie jest oznaczone cyfrą. Skala wygięcia ma od A do C oraz od 1 do 6. Najbardziej sztywne okna to te oznaczone symbolem C6, natomiast najmniej – A1. W polskim klimacie najpopularniejsze i w pełni wystarczające są okna oznaczone symbolem B3. Oznacza to, że okno ugnie się o 1/200 długości swojej ramy przy prędkości wiatru wynoszącej 158 km/h.
Zapoznaj się również z artykułem:


Remont dachu – rodzaje pokrycia dachowego oraz koszty
Dachy domów narażone są na wiele niekorzystnych czynników, które prowadzą do ich stopniowego niszczenia. Niektóre z nich są naturalne i mają związek ze standardową eksploatacją. Inne związane są m.in. z działaniem różnych zjawisk atmosferycznych. Po pewnym czasie może okazać się, że remont dachu to absolutna konieczność. W niektórych sytuacjach wystarczy naprawa uszkodzeń, w innych konieczny jest generalny remont dachu. Ile kosztuje wymiana pokrycia dachowego?Podpowiadamy.
Wymiana okien – co ma wpływ na cenę okien?
Ceny okien zależą od kilku czynników. W głównej mierze od:
- Liczby szyb – najpopularniejsze są modele dwuszybowe. Im więcej szyb, tym lepsza izolacja termiczna. Różnica w cenie pomiędzy oknem dwuszybowym a trzyszybowym o tych samych parametrach to około 100 – 250 złotych.
- Koloru futryny – najtańsze są modele PCV białe. Futryna z okleiną jednostronną – wewnętrzną lub zewnętrzną – kosztuje około 100 – 150 złotych więcej, z dwustronną natomiast około 200 – 250 złotych więcej od standardowej białej.
- Szprosów – czyli pionowych lub poziomych linii dzielących okno. Zazwyczaj należy dopłacić około 10 – 20 złotych za każdą kwaterę. Jeżeli zdecydujemy się na jeden szpros w pionie i dwa w poziomie, okno zostanie podzielone na sześć kwater, a więc konieczne będzie dopłacenie około 60 złotych. Kolorowe szprosy mogą być nieco droższe.
- Rodzaju uchyłu okna – funkcja stopniowania uchyłu to dodatkowy koszt około 10 – 20 złotych za jedno skrzydło. W przypadku funkcji rozwierno-uchylnej należy liczyć się z dodatkowym wydatkiem w wysokości około 50 złotych.
- Zastosowania okuć antywłamaniowych – wówczas należy liczyć się z dodatkowym kosztem w wysokości 100 złotych za jedno okno.
- Rozmiaru – im większy model, tym droższe okno. Z większym kosztem należy się również liczyć, wybierając okna balkonowe.
- Materiału – okna najczęściej wyprodukowane są z PCV lub drewna. Modele z PCV są tańsze. Okna drewniane mogą być nawet dwukrotnie droższe od okien z PCV.
- Dodatkowych udogodnień – często podczas wymiany okien na nowe, użytkownicy doposażają je w dodatkowe akcesoria. Mogą to być na przykład rolety wewnętrzne – od 50 złotych wzwyż, żaluzje – od 100 złotych wzwyż lub rolety zewnętrzne, najczęściej antywłamaniowe – od 200 złotych wzwyż.

Wymiana okien – ile kosztują okna PCV?
Dwuskrzydłowe, standardowe okno PCV o wymiarach 116,5 x 113,5 cm to koszt około 700 złotych. Trzyskrzydłowy model o rozmiarze 206,5 x 143,5 cm to natomiast koszt około 1200 złotych.
W przypadku drzwi balkonowych o wymiarach 86,5 x 209,5 cm należy liczyć się z wydatkiem rzędu około 600 – 800 złotych.
Podczas wyboru okien PCV z więcej niż dwoma szybami należy zwrócić uwagę na wielkość komór pomiędzy nimi. Aby spełniały one swoją funkcję izolacyjną, powinny mieć szerokość co najmniej 5 milimetrów. Mniejsze komory w żaden sposób nie zwiększą parametru Uw. Zazwyczaj okna o wielu szybach są jedynie chwytem marketingowym.
Wymiana okien – ile kosztują okna drewniane?
Dwuskrzydłowe okno drewniane o wymiarach 116,5 x 113,5 cm to koszt około 1100 złotych. Trzyskrzydłowy model o rozmiarze 206,5 x 143,5 cm to natomiast koszt około 2200 złotych.
W przypadku drzwi balkonowych o wymiarach 86,5 x 209,5 cm należy liczyć się z wydatkiem rzędu około 1000 złotych.
Najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym do produkcji okien jest drewno sosnowe.
W przypadku drewna dębowego cena okna może być wyższa nawet o 50 procent. Okna wykonane z dębu są trwałe, a także bardziej odporne na działanie wilgoci.
Na rynku dostępne są także modele wykonane z mahoniu. Okna mahoniowe mają właściwości zbliżone do sosnowych, wyróżnia je natomiast oryginalny, charakterystyczny kolor. Zazwyczaj są około 20 procent droższe od okien sosnowych.

Wymiana okien – czy warto kupować droższe okna?
Droższe okna, czyli takie, które mają dodatkowe funkcje. Mogą to być szyby antywłamaniowe, w które warto wyposażyć się, jeżeli mieszkanie znajduje się na parterze lub w miejscu narażonym na włamania. Wówczas należy liczyć się z kosztem co najmniej 30 procent wyższym niż w przypadku standardowych okien. Szyby antywłamaniowe trudno rozbić. Stanowią bardzo dobrą alternatywę dla zewnętrznych rolet antywłamaniowych.
Niektórzy decydują się na montaż okien o podwyższonej dźwiękoszczelności. Tego typu rozwiązanie świetnie sprawdzi się w przypadku osób mieszkających w pobliżu ruchliwych ulic, dworca kolejowego, linii tramwajowych czy lotniska. Okno o dźwiękoszczelności 44 dB kosztuje średnio około 25 procent więcej od modelu o standardowej dźwiękoszczelności 32 dB.
Na rynku dostępne są również modele o niższym wskaźniku Uw. Pomagają one osiągnąć niższe straty energii, a tym samym zmniejszyć koszty ogrzewania mieszkania. W tym przypadku należy liczyć się z ceną okien około 20 – 30 procent wyższą w porównaniu do standardowych modeli.

Ile kosztuje montaż nowych okien?
Wymiana okien to czynność, której nie powinno się podejmować samodzielnie. Aby okna odpowiednio spełniały swoją funkcję, powinny być dobrze uszczelnione. Nieumiejętna odróbka może skutkować dużymi stratami ciepła, a tym samym zwiększeniem rachunków za ogrzewanie mieszkania.
Koszt demontażu starych oraz montażu nowych okien liczony jest na podstawie obwodu ramy.
Dla przykładu w przypadku okna o wymiarach 116,5 x 113,5 cm jest to około 140 złotych, czyli około 30 złotych za metr bieżący obwodu.
Czasami konieczne jest tynkowanie wokół otworu okiennego. Wówczas należy doliczyć około 60 – 80 złotych za każdy metr bieżący. Cena ta obejmuje zazwyczaj również koszt materiałów.
Dodatkowym kosztem jest montaż parapetów. W przypadku wewnętrznych parapetów jest to około 50 – 55 złotych za metr bieżący. Cena samego parapetu z PCV o szerokości 20 centymetrów to średnio 50 – 70 złotych. Drewniany model o tych samych wymiarach to wydatek co najmniej 150 złotych.
Wymiana okien – co to jest tzw. ciepły montaż?
Coraz popularniejszym rozwiązaniem staje się tzw. ciepły montaż okien. Polega na umieszczeniu okna na warstwie ocieplenia, które znajduje się pomiędzy warstwami muru. Warunkiem koniecznym są co najmniej dwuwarstwowe ściany. Jest to rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić więcej energii i znacząco zminimalizować utratę ciepła. Koszt takiego montażu może być jednak nawet dwukrotnie wyższy od standardowego.
Ile czasu trwa wymiana okien?
Okna w mieszkaniu ekipa wymienia zazwyczaj w jeden dzień. Demontaż starego okna trwa około 20 – 30 minut. Zamontowanie nowego przez fachowca może trwać około 60 – 80 minut. Więcej czasu wymaga wymiana okna wraz ze zmianą wielkości otworu okiennego.
Zapoznaj się również z artykułem:


Ocieplanie domu – koszty, metody ocieplania
Okazuje się, że około 70 procent budynków jednorodzinnych jest nieocieplonych lub zostały ocieplone zbyt cienką warstwą izolacji. Szacuje się, że przez nieizolowane ściany traci się średnio około 20 – 25 procent ciepła, a to przekłada się na koszty ogrzewania. Czy ocieplanie domu może się opłacić? Jakie są tego korzyści? Co warto wiedzieć o metodach ocieplania domu oraz ile kosztuje ocieplenie domu?
Wymiana okien zimą – można czy nie?
Każdy producent określa w instrukcji optymalne warunki montażu okien. Zaleca się jednak, aby okien drewnianych nie montować podczas ujemnych temperatur oraz w przypadku wysokiej wilgotności powietrza. Może to grozić wypaczeniem się ram.
Okna PCV są mniej podatne na warunki atmosferyczne. Można je montować w temperaturze do minus 10 stopni Celsjusza. Konieczne jest jednak dobranie odpowiedniej pianki montażowej, która służy do uszczelniania okien. Musi być to produkt przeznaczony do stosowania w ujemnych temperaturach.
Wymiana okien w bloku wielorodzinnym a formalności
Podczas planowania wymiany okien w mieszkaniu w bloku, należy uwzględnić to, że budynki wielorodzinne mają swój określony projekt. Mogą znajdować się w nim wytyczne dotyczące konkretnej wielkości, kształtu oraz koloru okien. Zmiana wielkości czy też kształtu uznawana jest za ingerencję w konstrukcję budynku. To natomiast wymaga zgłoszenia prac budowlanych lub też uzyskania pozwolenia na budowę.
W przypadku niezastosowania się do zapisów projektu właściciel lub zarządca budynku może zażądać przywrócenia pierwotnego wyglądu i układu okien. Zwłaszcza gdy montaż nowych okien spowoduje znaczące zmiany w wyglądzie elewacji.
Zazwyczaj bez problemu można zmienić okna PCV na drewniane lub odwrotnie. Problem może natomiast pojawić się, gdy okna będą miały inny kolor. Po stronie zewnętrznej futryna powinna mieć taki kolor jak pierwotnie. Możliwe jest jedynie dokonywanie zmian po stronie wewnętrznej.