Z artykułu dowiesz się:
- 1. Jakie funkcje powinny spełniać osłony okienne – rolety, zasłony, żaluzje
- 2. Jakie są rodzaje rolet i czym się charakteryzują
- 3. Czy warto zamontować żaluzje
- 4. Jakie są zalety zasłon
- 5. Czy verticale sprawdzają się tylko w biurach
Osłony okienne – główne funkcje
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów osłon okiennych, a ogrom materiałów do wyboru pozwala idealnie dopasować je do swojego wnętrza. Bez względu na to, czy mieszkanie urządzone jest w stylu nowoczesnym, industrialnym, minimalistycznym, czy klasycznym, to przy odrobinie chęci można znaleźć materiały dla siebie. Wybór właściwych osłon okiennych ma jednak nie tylko znaczenie estetyczne. Są one oczywiście ważną dekoracją każdego pomieszczenia, jednak powinny pełnić również szereg innych funkcji, o których nie można zapominać.
Rolety, zasłony, żaluzje, verticale czyli bezpieczeństwo i odrobina intymności w domu
Dobre osłony okienne powinny być przede wszystkim funkcjonalne i wygodne podczas codziennego użytkowania. Ich ważną funkcją jest odgrodzenie mieszkania od świata zewnętrznego. Grube oraz ciemniejsze materiały sprawią, że oko sąsiada nie będzie w stanie zobaczyć, co dzieje się w środku, a domownicy będą mogli pozwolić sobie na komfortowy wypoczynek.
Rolety, zasłony, żaluzje, verticale lub inne osłony okienne pełnią również funkcję pewnego zabezpieczenia. Ograniczenie widoczności z zewnątrz powoduje, że potencjalni złodzieje nie mają możliwości obserwacji naszego mieszkania oraz znajdujących się w nich sprzętów. Brak wglądu do wnętrza domu ogranicza także możliwość poznania codziennych nawyków mieszkańców. Fakt ten jest bardzo istotnym czynnikiem, pozwalającym uniknąć kradzieży.

Ochrona przed nadmiernym nagrzaniem mieszkania – rolety, zasłony, żaluzje
Ważną funkcją osłon okiennych jest również regulacja ilości promieni słonecznych, wpadających do wnętrza. To szczególnie istotny element podczas upalnego lata, kiedy to pomieszczenia mają tendencję do silnego nagrzewania się, a brak klimatyzacji lub wentylatora utrudnia codzienne funkcjonowanie.
Niektóre rolety i żaluzje świetnie sobie radzą również z akustyką mieszkania, co pozwala ograniczyć natężenie hałasu dostającego się do domu z zewnątrz.
Zapoznaj się również z artykułem:


Wymiana okien – jakie okna wybrać, ile kosztuje wymiana okien?
Wymiana okien to spora inwestycja. Okna wymieniamy zazwyczaj z kilku powodów. Jednym z nich jest poprawa wyglądu wnętrza, innym zapewnienie mu lepszej wentylacji. Jednak najczęściej głównym powodem wymiany okien jest zabezpieczenie pomieszczenia przed nadmiernymi stratami ciepłego powietrza. Nieszczelne okna mogą powodować nawet 30 procent utraty ciepła, a w konsekwencji wyższe koszty ogrzewania. Ile kosztuje wymiana okien? Co warto wiedzieć przed wymianą okien? Podpowiadamy.
Rolety – rodzaje, cena i funkcjonalność
Rolety wewnętrzne to nie tylko świetna dekoracja pomieszczeń, ale również funkcjonalna osłona okienna. Ich manualna obsługa sprawia, że użytkownicy mogą dostosowywać je do swoich własnych potrzeb. Dodatkowo w odróżnieniu od zasłon i firan, rolety nie zajmują wiele miejsca wokół okna, co pozwala optycznie powiększyć pomieszczenie. W zależności od wyboru, rolety mogą przepuszczać światło słoneczne lub całkowicie zaciemniać wnętrze.
Na rynku dostępne są następujące rolety:
- gładkie
- rzymskie
- austriackie
- plisowane
- dzień i noc
Rolety gładkie
Rolety gładkie to jeden z najchętniej wybieranych modeli. W zależności od wielkości okna oraz rodzaju materiału ceny zaczynają się już od około 35 złotych za roletę o wymiarach 140 na 35 cm, a wybierać jest naprawdę z czego. Szeroka kolorystyka oraz łatwa, manualna obsługa sprawiają, że rolety gładkie to świetny wybór do okien o standardowych wymiarach. Tradycyjnie tkanina nawijana na rolkę ma długość od 150 do 240 cm oraz szerokość od 35 do nawet 120 cm. Rolety gładkie najczęściej występują w wersji z grubej tkaniny bambusowej, poliestrowej lub jutowej, które łatwo utrzymać w czystości. W przypadku rolet termicznych materiał dodatkowo wzbogacony jest o specjalną gumową lub aluminiową powłokę, która chroni przed stratami ciepła. Dodatkowo zabezpiecza pomieszczenia przed nadmiernym nagrzewaniem przez promienie słoneczne. Wybierając ten typ rolet do kuchni i łazienki, warto zadbać, aby materiał był impregnowany, co zapobiega wchłanianiu wilgoci.
Rolety rzymskie
Rolety rzymskie w zależności od wielkości i rodzaju materiału można je kupić już za kwotę około 40 złotych. W tym przypadku tkanina po zwinięciu układa się w piękne, dekoracyjne plisy, a obsługa polega na manewrowaniu zamontowanym sznurkiem lub łańcuszkiem. Zaletą rolet rzymskich jest ich elegancki wygląd, który dodaje każdemu wnętrzu wiele przytulności i domowego charakteru. Na rynku dostępne są różne rodzaje materiałów, a ich grubość ma istotny wpływ na sposób układania się w fałdy, co warto sprawdzić przed zakupem. Standardowo rolety rzymskie dostępne są w szerokościach od 50 do 100 cm oraz o długości około 140 cm. Podobnie jak w przypadku rolet gładkich, można również znaleźć materiały podszyte aluminiową powłoką izolacyjną.

Rolety austriackie
Rolety austriackie, które niektórzy nazywają również wiedeńskimi, angielskimi, kaskadowymi lub festonowymi, ich główną zaletą są marszczenia, które stanowią piękną dekorację okienną. W miarę podnoszenia rolety za pomocą specjalnych linek ozdobne kaskady układają się warstwowo, tworząc efektowne fale.
Rolety plisowane
Rolety plisowane z materiału poliestrowego, który rozciąga się w formie harmonijki wzdłuż całego okna. Ich niewątpliwą zaletą jest dowolne manewrowanie materiałem od góry i od dołu, dzięki czemu łatwo dostosować je do swoich potrzeb. Rolety plisowane posiadają bezinwazyjny montaż, dzięki czemu nie wymagają naruszenia okna. Najtańsze kupimy już za około 20 złotych, a ich długość waha się od 150 do 210 cm, szerokość natomiast od 42 do 97 cm.
Rolety dzień i noc
Rolety dzień i noc wyróżniają się na tle innych osłon okiennych dużą funkcjonalnością. Wykonane z pasów tkaniny półprzeźroczystej i zaciemniającej, co pozwala dowolnie manewrować przepuszczalnością światła do wnętrza. Taka podwójna budowa sprawia, że roleta spełnia jednocześnie funkcję firany i zasłony w zależności od pory dnia. Roletę dzień i noc na małe okno można kupić już za około 30 złotych. Dzięki czemu cieszą się dużym powodzeniem u klientów, szczególnie tych, którzy wybierają standardowe wymiary, na przykład 140-215 cm długości oraz od 35 do 105 cm szerokości.
Zasłony dla miłośników tradycji
Zasłony to dobre rozwiązanie dla osób, które lubią często zmieniać wystrój mieszkania. są stosunkowo tanie, a ich montaż nie jest skomplikowany. Dodatkowo łatwo uszyć je nawet do niestandardowych wymiarów okna. Do wyboru są aż trzy rodzaje zasłon:
- dekoracyjne – idealne do pomieszczeń posiadających okna od strony północnej, gdzie będą przepuszczały więcej światła
- zaciemniające – skutecznie ograniczają dopływ promieni słonecznych z zewnątrz, ułatwiając sen i odpoczynek
- panelowe – idealne jako element podziału przestrzeni oraz jako osłona przechowywanych na zewnątrz przedmiotów

Żaluzje – skuteczna ochrona przed światłem i spojrzeniami sąsiadów
Żaluzje wykonane są z wąskich pasków zamocowanych poziomo obok siebie. Mogą być one wykonane z aluminium, PCV lub drewna w wielu kolorach. Podczas użytkowania żaluzji można zmieniać kąt nachylenia lamelek za pomocą specjalnego pokrętła. Ułatwia to regulację dopływu światła z zewnątrz. W razie potrzeby za pomocą specjalnego sznurka można je również całkowicie odsłonić, zaciągając do góry. Żaluzje można zamontować zarówno we wnęce okna, jak i ramie okiennej, a ich czyszczenie ułatwia specjalna szczotka do czyszczenia lamelek. Tańszym wyborem są żaluzje aluminiowe, których ceny zaczynają się od około 130 złotych za żaluzje o wymiarach 40×100 cm. Mimo że często są kojarzone z latami 90., to aktualnie wracają do łask.
Verticale, czyli żaluzje nieco inaczej
Żaluzje, których paski zamocowane są pionowo do specjalnych szyn pod sufitem, nazywamy verticalami. Rozwiązanie to dekoratorzy wnętrz chętnie wykorzystują w biurach, aulach oraz salach konferencyjnych. Poszczególne paski wykonuje się w tym przypadku z PCV, lakierowanego aluminium, drewna lub tkanin, a każda plisa wyposażona jest w specjalny obciążnik, dzięki któremu paski zawsze wiszą pionowo. Mimo że są one stosunkowo rzadko wybierane do przestrzeni domowych, to stanowią świetną alternatywę dla żaluzji i rolet w przypadku dużych okien o niestandardowych wymiarach, np. okrągłych, półokrągłych lub trapezowych. Ceny verticali zaciemniających rozpoczynają się od około 60 złotych za metr kwadratowy.