Z artykułu dowiesz się:
- Jak wybrać odpowiednią zmywarkę do swojej kuchni
- Jakie są klasy energetyczne i klasy zmywania
- Ile wody zużywają zmywarki
- Jaką pojemność zmywarki wybrać
- Ilość programów do wyboru
- Ile kosztuje zmywarka i czy warto wybrać opcję „pożyczka na zmywarkę” przy zakupie sprzętu
Jak wybrać zmywarkę odpowiednią do swoich potrzeb?
Wybór właściwej zmywarki będzie wymagał od nas odpowiedzi na pytanie jakie mamy potrzeby, jeśli chodzi zmywanie, a także przeglądu specyfikacji poszczególnych sprzętów. Zakup powinien być dobrze przemyślany, aby zmywarka była funkcjonalna w codziennym użytkowaniu i ekonomiczna. Z reguły sprzęt lepszej jakości będzie nieco droższy, jednak taka inwestycja na pewno stopniowo się wróci. Niższy pobór wody i prądu to realne oszczędności dla gospodarstwa domowego.
Zmywarka wolnostojąca, czy pod zabudowę?
Na rynku znajdziemy zmywarki wolnostojące oraz przeznaczone pod zabudowę. Mimo, że zasada ich działania jest identyczna, to mogą się one nieco od siebie różnić rozmiarami i ustawnością. Zmywarki wolnostojące są bardziej uniwersalne i można je ustawić praktycznie w dowolnym miejscu w kuchni. Jedynym warunkiem jest obecność przyłącza wody i możliwość jej odpływu. Zmywarki pod zabudowę natomiast kupujemy z myślą o konkretnym miejscu. Zdarza się, że mają one nietypowe rozmiary, a ich front należy dopasować do mebli kuchennych. Bardzo często zmywarki pod zabudowę są nieco droższe niż te wolnostojące. Spowodowane jest to możliwością dostosowania sprzętu do własnych potrzeb oraz atrakcyjniejszym wyglądem.
Klasy energetyczne i klasy zmywania
Klasę energetyczną zmywarek można określić na dwa sposoby. Decydując się na zakup nowej zmywarki, z pewnością znajdziemy na niej informację o zużyciu prądu dla jednego cyklu mycia standardowego oraz o przybliżonym zużyciu rocznym w kW/h. Innym spotykanym określeniem jest wykorzystanie symboli literowych. Skala z reguły ma rozpiętość od A do G, gdzie A oznacza największą oszczędność, a G największe zużycie prądu. Na rynku często spotykamy również symbol plusa, co określa dodatkową energooszczędność. Zmywarki o najlepszych parametrach będą więc oznaczone symbolem A+++.
Innym parametrem, który dostarcza informacji o poszczególnych urządzeniach, jest klasa zmywania. Mówi ona o efektach, jakie możemy uzyskać, wykorzystując poszczególne zmywarki. Podobnie jak w przypadku klasy energetycznej, wykorzystywane są tutaj symbole literowe. A oznacza w pełni wydajne czyszczenie oraz usuwanie nawet zaschniętych zabrudzeń podczas jednego cyklu mycia. Symbole kolejne będą oznaczały nieco gorsze parametry.
Zapoznaj się również z artykułem: Pożyczka na lodówkę – jak zdobyć finansowanie, na co zwrócić uwagę przy wyborze lodówki?
Ile wody zużywają zmywarki?
Jednym z najważniejszych parametrów zmywarek, który zwykle najbardziej interesuje kupujących, jest poziom zużycia wody. Każde urządzenie powinno być wyposażone w etykietę z informacją o średnim zużyciu wody, obliczonym na podstawie standardowego cyklu mycia naczyń. Na ten parametr w dużej mierze ma wpływ pojemność zmywarki. Jednak średnie zużycie wody zwykle waha się od 6 do 12 litrów. Jak widać nawet najmniej oszczędne zmywarki zużywają znacznie mniej wody, niż tracimy podczas ręcznego mycia naczyń.
Szacuje się, że podczas jednego mycia tradycyjnego, zużywamy nawet 20 litrów wody, co znacznie podnosi rachunki za wodę. Z drugiej strony nadmierne zużycie wody negatywne wpływa na środowisko.

Jaką pojemność zmywarki wybrać?
Producenci określają pojemność zmywarki przez podanie liczby kompletów naczyń, które można umyć podczas jednej sesji pracy zmywarki. Aby zmywarka była bardziej oszczędna, pojemność warto dopasować do swoich potrzeb.
Zmywarki pod zabudowę mogą mieć nieco inne parametry i wielkości, jednak sprzęt wolnostojący zwykle występuje w trzech podstawowych pojemnościach:
- 55×45 cm – umożliwia umycie 7 kompletów naczyń jednocześnie. Sprzęt tej wielkości zaleca się osobom stołującym się na mieście lub rzadko przebywającym w domu
- 45×85 cm – umożliwia umycie 10 kompletów naczyń jednocześnie. Zmywarka sprawdzi się u niewielkich rodzin 2- lub 3-osobowych oraz w jednoosobowych gospodarstwach domowych
- 60×85 cm – umożliwia umycie 15 kompletów naczyń jednocześnie. Urządzenie rekomendowane jest dla gospodarstw kilkuosobowych
Dostępne programy zmywania
Dostępne na rynku zmywarki aktualnie oferują około 6-7 trybów zmywania naczyń. Wśród nich znajdziemy tryb higieniczny oraz zmywanie w podwyższonej temperaturze, które sprawdzi się zwłaszcza podczas wyparzania butelek dla niemowląt oraz usuwania bakterii z zabrudzonych naczyń.
Do codziennego użytkowania warto natomiast wykorzystywać oszczędny i szybki tryb ECO. Z praktycznego punktu widzenia, bardzo przydatny jest również program do naczyń delikatnych, umożliwiający mycie cienkiego szkła, kryształów i porcelany.
Inne programy zmywarek.
Mycie naczyń:
- wstępne – oznacza kilkuminutowe namaczanie, które ułatwia usuwanie zaschniętych resztek pokarmu
- normalne – około półgodzinny program do średnio zabrudzonych naczyń
- intensywne – blisko 120-minutowy program o podwyższonej temperaturze, który wspiera usuwanie bakterii
- przyspieszone (ekonomiczne) – ułatwia szybkie mycie w obniżonej temperaturze
- naczyń delikatnych – idealny do mycia cienkiego szkła, kryształów i porcelany
a także:
- połowa wsadu – pozwala na sporą oszczędność wody, kiedy zmywarka nie jest w pełni załadowana
- tryb automatyczny – sam dostosowuje się do stopnia zabrudzenia naczyń i zapełnienia zmywarki
- timer – pozwala ustawić konkretną godzinę rozpoczęcia i zakończenia mycia według własnego uznania.
Ile kosztuje zmywarka?
Urządzenia z podstawowym wyposażeniem oraz średniej klasy energooszczędności i mycia kupimy już za kwotę 800 – 1 000 złotych.
Zmywarki tego typu mają niewielką pojemność i ograniczoną liczbę dostępnych trybów, jednak w pełni wystarczą na zaspokojenie podstawowych potrzeb niewielkich gospodarstw domowych.
Jeśli domowy budżet pozwala nam na wydatek rzędu 1 000 – 1 500 złotych, możemy pozwolić sobie na zmywarkę w klasie energetycznej A++. Tego typu urządzenia są znacznie bardziej oszczędne zarówno w przypadku poboru wody, jak i energii elektrycznej. Poza tym posiadają więcej programów mycia do wyboru.
Urządzenia w cenie powyżej 1 500 złotych z reguły oferują nam pełną funkcjonalność i ekonomikę pracy, a także najwyższą klasę energetyczną czyli A+++.
Mimo że wydatek wydaje się stosunkowo wysoki, to możemy być niemal pewni, że zwróci się on w ciągu kilku miesięcy. Osoby zmywające dotychczas naczynia w sposób tradycyjny, szybko zauważą oszczędność czasu i obniżenie rachunków za wodę. Droższe urządzenia często wykonane są również z lepszej jakości materiałów, które gwarantują większą trwałość. Jeśli zapewnimy mu właściwą konserwację, urządzenie będzie więc pracowało bezawaryjnie przez wiele lat.
Pożyczka na zmywarkę
Ograniczeniom w rodzinnym budżecie można zaradzić, decydując się na przykład na zakup zmywarki na raty. Aktualnie wiele sklepów ze sprzętem RTV i AGD oferuje korzystne raty. Dzięki temu spłacamy jedynie zakupiony sprzęt, bez dodatkowych opłat. Decydując się na to rozwiązanie, nie tylko znacznie odciążamy budżet, ale również szybciej odczujemy oszczędności, wynikające z mniejszych opłat za wodę.
Innym sposobem sfinansowania zakupu sprzętu do zmywania jest pożyczka na zmywarkę, którą możemy wziąć w banku lub firmie pożyczkowej. Firmy pożyczkowe oferują szybkie pożyczki gotówkowe na dowolny cel przy minimum formalności, a pieniądze można otrzymać praktycznie od ręki. Pożyczka na zmywarkę to dobre rozwiązanie, jeśli nie dysponujemy wystarczającą ilością gotówki lub chcemy rozłożyć zobowiązanie na raty.