Z artykułu dowiesz się:
- Na co zwrócić uwagę podczas zakupu pralki – ważne parametry
- Jak działa pralko-suszarka
- Na co zwrócić uwagę podczas zakupu pralko-suszarki
- Ile kosztuje pralka a ile pralko-suszarka
- Pralka czy pralko-suszarka – co wybrać
- Pożyczka na pralkę – czy to dobry sposób na sfinansowanie zakupu sprzętu
Pralka – na co zwrócić uwagę podczas zakupu urządzenia?
Poszukiwania idealnego modelu pralki powinno rozpocząć się od zmierzenia miejsca, które możemy przeznaczyć na to urządzenie. Podstawowe parametry sprzętu z reguły są dostępne na etykiecie energetycznej w formie naklejki umieszczonej na każdym modelu.
Podczas zakupu pralki należy zwrócić uwagę przede wszystkim na:
- sposób załadunku
- pojemność pralki
- klasa energetyczna oraz zużycie energii
- zużycie wody
- prędkość wirowania
- poziom hałasu
- ilość i rodzaje dostępnych programów
- zastosowane zabezpieczenia
- sposób obsługi
- dodatkowe funkcje
Zapoznaj się również z artykułem:


Pożyczka na lodówkę – jak zdobyć finansowanie, na co zwrócić uwagę przy wyborze lodówki?
Każdy, kto ma własne mieszkanie, wie, że nie uniknie pewnych wydatków. Mowa tu między innymi o zakupie mebli czy sprzętu AGD. Konieczność zakupu nowych urządzeń gospodarstwa domowego najczęściej spowodowana jest ich awarią lub po prostu zużyciem. Skąd wziąć pieniądze na zakup lodówki? Czy pożyczka na lodówkę jest dobrym rozwiązaniem? Na co zwrócić uwagę przy wyborze lodówki?
Pralka – sposób załadunku
Podstawową kwestią, na którą należy zwrócić uwagę podczas wyboru pralki, jest sposób jej załadunku. Powinien on być dopasowany zarówno do dostępnego miejsca, jak i indywidualnych preferencji użytkowania. W przypadku niewielkich łazienek polecana się modele, które można załadować od góry. Zazwyczaj są one węższe, lecz dłuższe od pralek ładowanych od frontu.
Wśród mniejszych urządzeń popularne są te o wymiarach 60 cm x 40 cm. Wybierając sprzęt, czy to ładowany od góry, czy to od dołu, należy zadbać o to, aby drzwiczki otwierały się wygodnie. Pralki z załadunkiem od góry zazwyczaj kupują osoby starsze lub z problemami z kręgosłupem. Ograniczają one bowiem konieczność schylania się podczas wyjmowania prania z bębna.
Tradycyjne pralki ładowane od przodu są szersze, lecz płytsze od modeli z załadunkiem od góry. Z tego też względu wymagają nieco więcej miejsca. Tego typu urządzenie najczęściej wybierają osoby, które decydują się na model pod zabudowę lub umieszczenie sprzętu piorącego w kuchni.
Atutem modeli ładowanych z przodu jest możliwość kontrolowania prania – pralki wyposażone są w przezroczyste drzwiczki. Warto zdecydować się na model z szerszym otworem, do którego bez problemu zmieszczą się większe sztuki odzieży czy bielizny pościelowej.
Pralka – pojemność
Podczas zakupu pralki należy także zwrócić uwagę na jej pojemność. Inny model powinny wybrać osoby mieszkające samotnie lub pary, a inny rodziny wielodzietne.
W pierwszym przypadku w zupełności wystarczą urządzenia o pojemności do 5 kilogramów. Natomiast przy większej liczbie domowników warto zadbać, aby sprzęt miał pojemność co najmniej 7 kilogramów. Informacja o ładowności pralki powinna znaleźć się na karcie produktu. Jest ona określona w litrach. Zazwyczaj jednak znajduje się także wzmianka o wsadzie w kilogramach.
Pralka – klasa energetyczna oraz zużycie energii
Na karcie informacyjnej powinna się również znaleźć informacja o klasie energetycznej urządzenia. Najmniej energooszczędne są klasy oznaczone literą „G” na czerwonym tle, natomiast najbardziej energooszczędne te określone symbolami: „A”, „A+”, „A++” oraz „A+++” na zielonym tle.
Rodzaj klasy energetycznej ma wpływ na koszty eksploatacji urządzenia. Na plakietce może się również znaleźć informacja o średnim szacunkowym zużyciu energii elektrycznej.
Wybór pralki o lepszej klasie energetycznej może pomóc w obniżeniu rachunków za prąd, co w ogólnym rozrachunku wpłynie na dodatkowe oszczędności w domowym budżecie oraz ochronę środowiska.
Pralka – zużycie wody
Warto także zwrócić uwagę na średnie zużycie wody na rok. Dzięki temu można oszacować koszty użytkowania pralki i wysokość rachunków za wodę. Niektóre modele wyposażone są w funkcję, która automatycznie dostosowuje ilość pobieranej wody do wagi załadunku. Dobrze jest zdecydować się na takie rozwiązanie, gdy często pierzemy pojedyncze sztuki ubrań.
Pralka – prędkość wirowania
Prędkość wirowania w pralkach oznaczona jest liczbą obrotów na jedną minutę. Najczęściej spotykane modele to te, które oferują od 500 do 2800 obrotów na minutę. Warto zdecydować się na model, który pozwala na ręczną zmianę tego parametru tak, by móc dostosować go do własnych oczekiwań oraz w razie konieczności do rodzaju prania. Zmniejszenie prędkości wirowania jest niezbędne w przypadku m.in. delikatnych materiałów. Niektóre pralki pozwalają również na całkowite wyłączenie wirowania.
Pralka – poziom hałasu
Pracująca pralka generuje hałas. W zależności od modelu pralki poziom hałasu jest inny. To kolejny ważny aspekt, który powinniśmy wziąć pod uwagę. Ciche urządzenie można z powodzeniem włączyć, gdy pozostali domownicy śpią – bez obaw o to, że odgłosy prania obudzą któregokolwiek z nich. Zaleca się, aby podczas prania poziom hałasu wynosił maksymalnie 60 dB, natomiast podczas wirowania – 80 dB.
Pralka – liczba i rodzaje programów
Każda pralka oferuje użytkownikom różne rodzaje i liczbę programów. Najtańsze modele wyposażone są w kilka podstawowych ustawień, droższe w bardziej zróżnicowane programy. Najczęściej sprzęt piorący oferuje plany prania odpowiednie do gatunku materiału: wełny, bawełny, odzieży sportowej, materiałów delikatnych, czy materiałów syntetycznych. Poza tym programy krótkie do 20 minut, gotowanie – pranie w 80 – 90 stopniach Celsjusza lub też plan mieszany, tj. do prania różnego rodzaju odzieży.
Niektórzy producenci tworzą także programy przeznaczone do konkretnych części garderoby, m.in. butów, koszuli, swetrów, odzieży wierzchniej czy też ubrań dziecięcych. Plany prania różnią się od siebie temperaturą wody, czasem trwania prania, mocą wirowania, a często także sposobem pracy bębna. Dzięki doborowi odpowiedniego programu rozmiar i kształt ubrań pozostanie bez zmian, a jakość materiału nie ulegnie pogorszeniu.
Niektóre modele umożliwiają ręczne dopasowanie parametrów, np. do informacji zawartych na metkach ubrań, jak również zastosowanie prania wstępnego czy dodatkowego płukania.
Pralka – zastosowane zabezpieczenia
Pralki mogą być również wyposażone w zabezpieczenia. Dotyczy to również tańszych modeli. Podstawowym zabezpieczeniem jest blokada drzwiczek. Uniemożliwia ona otwarcie ich podczas trwającego prania. Niektóre modele mają podwójną szybę w drzwiczkach. To z kolei zabezpiecza przed przypadkowym poparzeniem w trakcie programu z wysoką temperaturą wody. Po takie rozwiązanie powinny sięgnąć osoby, w których mieszkaniu są małe dzieci.
Inne zabezpieczenia pralek:
- zabezpieczenie przed zalaniem – co uchroni przed wyciekiem wody oraz zalaniem sąsiada mieszkającego piętro niżej
- system ochrony przed skokami napięcia w gniazdkach elektrycznych – zabezpieczają przed uszkodzeniem urządzenia w przypadku wystąpienia problemów z elektrycznością
- system informujący o awarii – to zabezpieczenie posiadają najczęściej modele z wyświetlaczami elektronicznymi. Na ekranie wyświetli się symbol lub kod błędu, gdy pralka ulegnie awarii
Pralka – sposób obsługi
Dzisiaj wiele urządzeń jest tak zaawansowanych technologicznie, że ich obsługa może nastręczyć nieco problemów, szczególnie osobom starszym. W sklepach najpopularniejsze są trzy modele pralek. Mianowicie z:
- pokrętłami
- wyświetlaczem – dotykowym lub z przyciskami
- pokrętłami i wyświetlaczem
Najlepiej zdecydować się na model, który będzie dla użytkownika najbardziej intuicyjny i bezproblemowy w obsłudze.
Warto także wspomnieć, że niektóre najbardziej zaawansowane urządzenia umożliwiają połączenie bezprzewodowe ze smartfonem. Wówczas możliwe jest zdalne zlecenie prania, a w przypadku usterki pralka automatycznie powiadomi o tym użytkownika, wysyłając wiadomość tekstową w aplikacji mobilnej zainstalowanej na telefonie.

Pralka – dodatkowe funkcje
Wśród dodatkowych funkcji, które mogą posiadać pralki, warto wspomnieć o m.in.:
- wbudowanym timerze – umożliwia zaprogramowanie pralki w taki sposób, aby rozpoczęła pranie o wyznaczonym czasie. Rozwiązanie to ma zastosowanie w przypadku różnych stawek taryfy za energię elektryczną w zależności od pory dnia. To także świetne rozwiązanie, jeżeli użytkownik chce, aby pranie było gotowe np. po jego powrocie z pracy.
- automatyczne dobieranie ilości wody do wagi pranej odzieży – pozwoli to oszczędzić na rachunkach za wodę.
- wyposażenie w system ECO – pozwala na maksymalne wykorzystanie dodanych do prania detergentów. Pojemnik na płyn i proszek po każdym praniu będzie dokładnie wypłukany. Dzięki temu nawet mniejsza ilość środka piorącego spełni swoje zadanie. Droższe modele mogą również sygnalizować, że dodane zostało zbyt dużo detergentów. Takie rozwiązanie pozwala nie tylko chronić środowisko, ale także zaoszczędzić na środkach piorących.
- możliwości łatwego demontażu lub czyszczenia pojemnika na środki piorące – stare detergenty mogą osadzać się w pojemniku i zmniejszać efektywność prania. Dobrze jest więc mieć łatwy dostęp do wyczyszczenia tego elementu. Niektóre pralki mają funkcję samooczyszczenia.
- możliwości dokładania prania w trakcie pracy urządzenia – dzięki tej funkcji możemy dorzucić do trwającego już prania odzież, o której zapomnieliśmy.
- funkcji odświeżania parą – odzież jest wówczas łatwiejsza do prasowania, a także zdezynfekowana.
- wzornictwie pralki – warto dopasować design sprzętu do pomieszczenia, w którym ma znaleźć się urządzenie. Modele dostępne są w klasycznej bieli, kolorze srebrnym lub czarnym. Niektórzy producenci oferują bardziej zróżnicowane kolorystycznie pralki, jednak zazwyczaj są one droższe.
Zapoznaj się również z artykułem:


Pożyczka na zmywarkę
Zmywarka to bardzo praktyczny sprzęt AGD, który coraz częściej pojawia się w polskich domach. Nie ma w tym nic dziwnego. Dzięki zmywarce można oszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze. Jak wybrać dobrą zmywarkę? Ile kosztują tego typu sprzęty i czy pożyczka na zmywarkę jest dobrym sposobem na sfinansowanie zakupu? Odpowiadamy.
Jak działa pralko-suszarka?
Pralko-suszarka to nic innego jak połączenie tradycyjnej pralki bębnowej z suszarką. Tego typu modele ładowane są wyłącznie od frontu. Najpierw odzież jest prana i odwirowana, a następnie suszona strumieniem gorącego powietrza. Wszystko to odbywa się w jednym bębnie – nie ma więc konieczności przekładania ubrań pomiędzy dwoma różnymi urządzeniami.
Zalety pralko-suszarki
- Łatwość obsługi – obsługa tego urządzenia jest prosta. Wystarczy opanować instrukcję jednego, a nie dwóch sprzętów, aby w pełni korzystać z funkcjonalności pralko-suszarki.
- Oszczędność miejsca, ponieważ pralko-suszarka to jedno, a nie dwa osobne urządzenia. Pozyskaną przestrzeń można zagospodarować w inny, dowolny sposób. Poza tym nie potrzebujemy miejsca na rozstawianie suszarki, na której rozwiesimy mokre pranie.
- Oszczędność czasu – po pierwsze, nie ma konieczności przekładania prania z jednego urządzenia do drugiego. Po drugie, nie ma potrzeby wywieszania mokrej odzieży na sznurki lub suszarkę. Użytkownik wyjmuje suche ubrania bezpośrednio z bębna.
Pralko-suszarka – na co zwrócić uwagę podczas zakupu urządzenia?
Podobnie jak w przypadku pralki, kupując pralko-suszarkę, należy zwrócić uwagę głównie na:
- pojemność
- klasę energetyczną oraz zużycie energii
- poziom emitowanego hałasu
Ponadto warto uwzględnić również inne kwestie, w tym:
- dostępne tryby pracy
- efektywność prania i wirowania
- awaryjność silnika
- dodatkowe funkcje
Pralko-suszarka – podstawowe parametry
Podstawowym parametrem, na który należy zwrócić uwagę podczas wyboru pralko-suszarki, jest jej ładowność. Warto pamiętać, że ilość wsadu odzieży do prania oraz suszenia nie jest taka sama.
Dla przykładu, pralko-suszarka z ładownością do 5 kilogramów ubrań do prania będzie miała wsad około 2,5 kilograma odzieży do suszenia. Większe modele oferują ładowność nawet 13 kilogramów ubrań do prania, przy około 8 kilogramach odzieży do suszenia.
Ograniczenie to wynika z tego, że im bardziej załadowany bęben, tym trudniej jest wysuszyć jego zawartość.
Warto również zwrócić uwagę na parametr określający zużycie energii oraz wody. Tak samo, jak w przypadku tradycyjnych pralek występuje kilka grup energetycznych – od „A” do „G”. Pralko-suszarka pobiera podobną ilość wody jak tradycyjna pralka. Dobrze jest zdecydować się na model ECO, który ogranicza zużycie energii elektrycznej oraz wody.
Kolejnym parametrem jest poziom hałasu. Podobnie jak w przypadku pralki jest to maksymalnie 60 dB w trakcie prania oraz 80 dB podczas wirowania i suszenia.
Pralko-suszarka – dostępne tryby pracy
Większość modeli pralko-suszarek oferuje różne tryby pracy. Najczęściej spotykane to:
- suszenie delikatne – przeznaczone do materiałów delikatnych
- suszenie bez zagnieceń – ubrania pozbawione zagnieceń lub są to niewielkie zagniecenia, które bardzo łatwo rozprasować
- odświeżanie – tryb ten pozwala na szybkie odświeżenie ubrań, które długo wisiały w szafie oraz umożliwia usuwanie nieprzyjemnych zapachów, którymi nasiąkł materiał
- suszenie dla alergików – w tym trybie wykorzystywana jest wysoka temperatura, około 90 stopni Celsjusza, która pomaga w eliminowaniu grzybów i bakterii – nawet do 99 procent.
Pralko-suszarka – efektywność prania i wirowania
W pralko-suszarce należy zwrócić uwagę zarówno na efektywność prania, jak i wirowania. Błędem jest skupianie się tylko i wyłącznie na funkcji suszenia.
Aby być w pełni zadowolonym z działania urządzenia, konieczne jest odpowiednie upranie odzieży. Informacja o efektywności prania powinna być zamieszczona na karcie informacyjnej produktu. Wirowanie – podobnie jak w przypadku tradycyjnej pralki – wyraża się w obrotach na minutę. Dobrze, gdy urządzenie ma kilka trybów wirowania.
Pralko-suszarka a awaryjność silnika
Wiele osób ma obawy co do awaryjności pralko-suszarek. Czy nie ulegają one częstszym usterkom niż tradycyjne pralki? Urządzenie działa intensywniej ze względu na konieczność uprania, a następnie wysuszenia odzieży. Trwałość poszczególnych komponentów zależy od ich jakości. Za najmniej awaryjne silniki uchodzą tzw. silniki inwerterowe. Działają one przy wykorzystaniu magnesów, a nie szczotek. To pozwala wyeliminować tarcie, a tym samym zmniejszyć poziom eksploatacji.
Pralko-suszarka – dodatkowe funkcje
Pralko-suszarka może być wyposażona w dodatkowe funkcje. Są to m.in.:
- możliwość dorzucenia ubrań podczas prania
- opóźnienie startu – umożliwia zaprogramowanie czasu startu pracy z wyprzedzeniem
- automatyczne uruchomienie suszenia bezpośrednio po praniu – bez konieczności ręcznego zlecania suszenia
- możliwość połączenia pralko-suszarki z aplikacją mobilną na smartfonie
Pożycza na pralkę – ile kosztuje pralka, a ile pralko-suszarka?
Pralka – cena
Koszt zakupu pralki zależy od zaawansowania technologicznego modelu.
Najtańsze urządzenia, z podstawowymi programami, dostępne są już od około 500 – 800 złotych.
Sprzęt ze średniej półki cenowej to wydatek rzędu około 1000 – 1500 złotych. Te zazwyczaj wyposażone są już w nieco więcej trybów prania.
Natomiast najnowocześniejsze modele, które wykorzystują zaawansowane technologie, mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych.
Pralko-suszarka – cena
W przypadku pralko-suszarek należy liczyć się z kosztem na poziomie 1700 – 3000 złotych.
Urządzenia z tej półki cenowej dostępne są w dobrej klasie energetycznej. Im więcej funkcji posiada sprzęt, tym wyższy koszt zakupu.
Pożyczka na pralkę lub pralko-suszarkę
Pralka i pralko-suszarka to jedne z podstawowych urządzeń gospodarstwa domowego. Awaria tego sprzętu może znacznie utrudnić codzienne obowiązki. Najczęściej starego urządzenia nie opłaca się naprawiać, a korzystniejszym rozwiązaniem jest zakup nowego sprzętu. Co zrobić, gdy nie dysponujemy odpowiednimi środkami na ten cel? Wówczas z pomocna może okazać się pożyczka na pralkę.
Bardzo często urządzenia gospodarstwa domowego psują się, gdy skończy się okres gwarancji. W takich przypadkach za każdą naprawę musimy zapłacić z własnej kieszeni. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, nie każde usunięcie usterki jest opłacalne. Pożyczka na pralkę pozwala na zakup urządzenia, dzięki któremu unikniemy ręcznego prania. Niektóre sklepy oferują wykupienie dodatkowej opcji, którą jest wydłużenie okresu gwarancji. Warto skorzystać z takiej możliwości. Zazwyczaj nie jest to wysoki koszt.
Pożyczka na pralkę to także idealne rozwiązanie, jeżeli wahamy się, czy kupić tańszy używany sprzęt, czy nowe urządzenie. Lepiej dopłacić nieco pieniędzy i wybrać nową pralkę z gwarancją producenta. Używany sprzęt to większe prawdopodobieństwo wystąpienia awarii.
Pożyczka na pralkę – czy warto ją wziąć?
Podobnie jak i w przypadku innych zobowiązań, także i tu ważna jest terminowa spłata. Jeżeli pożyczka na pralkę zostanie spłacona w terminie, nie poniesiemy żadnych dodatkowych kosztów. Uregulowane na czas zobowiązanie pozwala również na budowanie pozytywnej historii kredytowej, co ułatwi uzyskanie kolejnych pożyczek lub kredytów w przyszłości.
Pralka czy pralko-suszarka – co wybrać?
Pozostaje jedynie pytanie, które urządzenie wybrać? Czy lepsza będzie tradycyjna pralka, czy może pralko-suszarka?
Pralko-suszarka to dobre rozwiązanie, dla osób które:
- dużo i często piorą
- nie mają miejsca na sznurki lub rozstawianie suszarki z mokrym praniem
- pozostawiają pranie na ostatnią chwilę. Wówczas z urządzenia wyjmowane jest suche pranie, które pozostaje, co najwyżej uprasować
Jeżeli jednak użytkownik jest przekonany, że nie będzie w pełni korzystał z funkcjonalności pralko-suszarki, może pozostać przy decyzji o zakupie tradycyjnej pralki.