Jak zauważa Piotr Woś z serwisu eSKY.pl: Od kilku lat bardzo duży nacisk kładziony jest na promocję naszego kraju. Dotyczy to nie tylko większych miast, ale i małych miasteczek, i poszczególnych regionów… Chcemy poznać lokalne zwyczaje i produkty. Egzotyki nie musimy szukać za granicą, wystarczy, że odwiedzimy mniej oblegane miejscowości na terenie własnego kraju (Źródło cytatu: Majówka w Polsce. Ile za nią zapłacimy? , www.esky.pl).

Majówka 2019 w Polsce – gdzie się wybrać?
W 2018 roku największą popularnością w wycieczkach krajowych wśród Polaków cieszyły się miasta Zakopane, Sopot, Gdańsk, Świnoujście, Kołobrzeg, Wrocław, Kraków, Gdynia, Karpacz oraz Międzyzdroje.
Według Mateusza Goliata, eksperta Noclegowo.pl: Za stolicą Tatr znalazły się dwie miejscowości położone nad morzem, czyli Sopot oraz Gdańsk. Jeżeli jednak weźmiemy pod uwagę ogół obiektów położonych w górach i nad morzem, to okazuje się, że Polacy nieco częściej wybierają właśnie ośrodki nadmorskie (Źródło cytatu: Majówka 2018 – koszty i preferencje Polaków, biznes.newseria.pl).
Kamila Miciuła z serwisu nocowanie.pl zauważa także, że Polacy chętnie wyjeżdżają na majówkę do dużych miast. Ten trend wynika z faktu, że pogoda w okresie majówki często jest niepewna. A Warszawa i inne miejskie aglomeracje, niezależnie od pogody gwarantują szeroką ofertę atrakcji – przekonuje ekspertka (Źródło cytatu:Majówka 2018. Gdzie pojadą Polacy? , www.newsweek.pl).
Wiele wskazuje na to, że Polacy także w tym roku zdecydują się na majówkę w tych popularnych miejscowościach. Podpowiadamy, ile kosztuje weekend majowy 2019 w polskich górach, nad morzem oraz na Mazurach.
Majówka 2019 w Polsce – w górach
Na majówkę w górach decydują się zazwyczaj osoby, które lubią aktywny wypoczynek. Maj to dogodny czas na wędrówkę po górskich szlakach oraz podziwianie przyrody w pełnej krasie. Polacy bardzo chętnie odwiedzają Zakopane, jednak nie brakuje także amatorów Bieszczad, Gór Świętokrzyskich, czy Gór Stołowych.

Zakwaterowanie
Podstawową kwestią, jaką należy wziąć pod uwagę podczas planowania wyjazdu w góry, jest nocleg. Podróżni mają do wyboru pokoje w domach prywatnych, gospodarstwa agroturystyczne, domki, pensjonaty oraz hotele. Wybór miejsca pobytu powinien być uzależniony od indywidualnych preferencji. Osoby, które chcą zrelaksować się w SPA, powinny postawić na hotele ze strefą Wellness. Natomiast podróżnym, którzy planują całe dnie spędzić na szlakach i cieszyć się otaczającą ich przyrodą, wystarczy domek lub pokój w gospodarstwie agroturystycznym.
Koszty zakwaterowania w polskich górach kształtują się następująco:
- pokój w domu prywatnym – ok. 30 – 80 złotych za nocleg dla jednej osoby
- gospodarstwo agroturystyczne – ok. 40 – 150 złotych za nocleg dla jednej osoby
- domek – ok. 200 – 800 złotych za wynajem całego domku, zwykle dla 5 – 6 osób
- pensjonat – od 50 do 150 złotych za nocleg dla jednej osoby
- hotel – od 100 do 500 złotych za nocleg dla jednej osoby, w zależności od standardu obiektu i liczby gwiazdek.
Wyżywienie
Kolejną równie ważną kwestią jest wyżywienie. W niektórych hotelach, pensjonatach, a nawet gospodarstwach agroturystycznych i prywatnych domach możemy skorzystać z wyżywienia na miejscu. Najczęściej do wyboru mamy pełne wyżywienie – śniadanie + obiadokolacja – lub samo śniadanie. Opcje te są dodatkowo płatne. Możemy także zdecydować się na wyżywienie we własnym zakresie. Wówczas należy przeznaczyć ok. 30 – 100 złotych na dzienne wyżywienie za osobę. Wszystko zależy od tego, czy będziemy się stołować w lokalnych restauracjach, czy też samodzielnie przyrządzać posiłki.
Podczas pobytu w polskich górach warto spróbować lokalnych potraw. Oto najpopularniejsze regionalne dania wraz ze średnimi cenami:
- oscypek – ok. 10 – 30 złotych za sztukę
- kwaśnica – ok. 10 – 20 złotych
- placek po zbójnicku – ok. 20 – 60 złotych
Majówka – atrakcje w górach
Majówka w górach to znakomita okazja do tego, aby skorzystać z lokalnych atrakcji, przede wszystkim tych związanych z ruchem na świeżym powietrzu.
Poniżej znajdują się średnie ceny przykładowych dodatkowych atrakcji:
- wypożyczenie kijków do nordic walking – ok. 5 – 10 złotych za godzinę
- wypożyczenie roweru – ok. 5 – 12 złotych za godzinę
- przejażdżka quadem – ok. 100 – 150 złotych za godzinę
- bilet wstępu do parku narodowego – ok. 3 – 10 złotych za osobę
- nauka jazdy konnej – ok. 30 – 100 złotych za godzinę
- jednodniowe wycieczki do krajów ościennych – ok. 70 – 200 złotych za osobę
Coraz więcej osób wyjeżdża w góry, by spędzić weekend w hotelu ze SPA. W tym przypadku należy liczyć się z nieco wyższymi kosztami. Ceny noclegów wraz z zabiegami kosmetycznymi i pielęgnacyjnymi dostępnymi w obiekcie zaczynają się od 300 złotych wzwyż. Koszty takiego pobytu uzależnione są od wybranych zabiegów, standardu hotelu oraz opcji wyżywienia.
Majówka 2019 w Polsce – nad morzem
Miejscowości nadmorskie to także popularny kierunek wypadów na weekend majowy. Chociaż temperatura wody w morzu w maju nie zachęca do zażywania kąpieli, turyści mogą korzystać z wielu innych atrakcji, m.in. zwiedzać lokalne zabytki, spacerować po plaży i przede wszystkim wdychać zdrowe powietrze przepełnione życiodajnym jodem.

Organizacja noclegu
Podobnie jak w przypadku wyjazdu w góry, także pobyt nad morzem wymaga wcześniejszego znalezienia i rezerwacji noclegu. Na urlopowiczów czeka cały wachlarz możliwości i szeroki wybór obiektów. Rodzaj zakwaterowania zależy od indywidualnych preferencji.
Koszty zakwaterowania nad polskim morzem kształtują się następująco:
- pokój w domu prywatnym – ok. 30 – 100 złotych za nocleg dla jednej osoby
- gospodarstwo agroturystyczne – ok. 30 – 160 złotych za nocleg dla jednej osoby
- domek – ok. 200 – 600 złotych za wynajem całego domku, zwykle dla 5 – 6 osób
- pensjonat – od 60 do 180 złotych za nocleg dla jednej osoby
- hotel – od 100 do 600 złotych za nocleg dla jednej osoby, w zależności od standardu obiektu i liczby gwiazdek
Ze względu na duże zainteresowanie turystów wynajmem kwater na majówkę, ceny noclegów w tym okresie są zazwyczaj wyższe niż kwietniu czy pozostałą część maja. Koszty zakwaterowania zależne są także od miejsca pobytu. Najdrożej będzie w największych miastach na polskim wybrzeżu oraz najbardziej znanych i prestiżowych kurortach. Natomiast taniej w mniejszych i mniej popularnych miejscowościach.
Wybierając morze jako cel majowej podróży, warto sprawdzić, jakie dodatkowe atrakcje oferują poszczególne lokalizacje na wypadek gdyby pogoda nie dopisała. Dobrze wówczas wiedzieć, gdzie w najbliższej okolicy można miło spędzić czas pod dachem. Może to być np. wycieczka do pobliskiego muzeum, czy parku wodnego.
Cena wyżywienia nad morzem podczas majówki
Kwota, jaką przeznaczymy na jedzenie uzależniona jest od wybranego przez nas sposobu wyżywania, czy będzie to stołowanie się w miejscu noclegu, czy też na własną rękę. Średnio jednak na wyżywienie należy przeznaczyć około 30 – 100 złotych dzienne za osobę. Nie zapomnijmy także uwzględnić w majówkowym menu lokalnych przysmaków.
Oto najpopularniejsze propozycje wraz ze średnimi cenami:
- smażona ryba – ok. 30 – 60 złotych
- rosół z gęsi – ok. 10 – 15 złotych
- pomorska gęsina – ok. 20 – 40 złotych
- gofry – ok. 4 – 12 złotych
- lody – ok. 5 – 10 złotych
Ceny dodatkowych rozrywek, które czekają na urlopowiczów nad polskim morzem:
- wypożyczenie kijków do nordic walking – ok. 5 – 15 złotych za godzinę
- wypożyczenie roweru – ok. 5 – 20 złotych za godzinę,
- rejs statkiem po morzu – ok. 20 – 80 złotych za osobę
- rejs dla wędkarzy – ok. 100 – 200 złotych za osobę
- wypożyczenie sprzętu wędkarskiego – ok. 10 – 50 złotych
- opłata za rybołówstwo rekreacyjne – ok. 10 – 20 złotych za tydzień
Osoby, które postanowią spędzić czas nad morzem w hotelu ze SPA, powinny liczyć się z kosztem noclegu od 300 złotych wzwyż. W przypadku niepogody z pewnością będzie to bardzo dobre rozwiązanie, a czas spędzony w basenie, jacuzzi czy saunie zrekompensuje złą aurę.
Majówka 2019 w Polsce – na Mazurach
Mazury to Kraina Tysiąca Jezior. To niezmiennie bardzo chętnie obierany punkt na mapie majówkowych wyjazdów Polaków, tuż za górami oraz morzem. Majówka na Mazurach to świetna propozycja dla osób, które chcą zaznać relaksu w otoczeniu natury i wody w aktywny sposób.
Ile kosztuje zakwaterowanie i wyżywienie na Mazurach podczas majówki?
Standardowo przygotowania do majówki należy rozpocząć od wyboru miejsca zakwaterowania. Również w Krainie Tysiąca Jezior wachlarz lokalizacji jest bardzo bogaty.
Koszty noclegu na Mazurach kształtują się następująco:
- pole namiotowe – ok. 10 – 50 złotych za nocleg dla jednej osoby
- pokój w domu prywatnym – ok. 30 – 120 złotych za nocleg dla jednej osoby
- gospodarstwo agroturystyczne – ok. 50 – 120 złotych za nocleg dla jednej osoby
- domek – ok. 150 – 1000 złotych za wynajem całego domku, dla 5 – 6 osób
- pensjonat – od 60 do 250 złotych za nocleg dla jednej osoby
- hotel – od 100 do 500 złotych za nocleg dla jednej osoby w zależności od standardu obiektu i liczby gwiazdek
Zapoznaj się również z artykułem: Majówka 2019 – dokąd wyjechać? Zaplanuj już dziś
Ile środków należy zarezerwować na wyżywienie? Podobnie jak w górach i nad morzem jest to uzależnione od rodzaju wyżywienia, jednak należy przyjąć, że będzie to ok. 30 – 100 złotych dziennie za osobę. Mazury czekają na turystów ze swoimi przysmakami. Odwiedzając Krainę Tysiąca Jezior, nie sposób domówić sobie:
- kartacze – ok. 15 – 30 złotych
- smażona ryba – ok. 25 – 50 złotych
- deska domowych wędlin – ok. 40 – 50 złotych
Majówka na Mazurach czyli sposób na aktywny wypoczynek
Fani aktywnego wypoczynku, nie tylko na wodzie z pewnością znajdą na Mazurach wiele sposobów na ciekawe spędzenie czasu. Ponieważ atrakcje związane z ruchem na świeżym powietrzu mogą wiązać się z dodatkowymi kosztami, warto je uwzględnić w budżecie na majówkę.
- wypożyczenie kajaku – ok. 10 – 30 złotych za godzinę
- wypożyczenie roweru wodnego – ok. 15 – 40 złotych za godzinę
- wypożyczenie roweru – ok. 7 – 10 złotych za godzinę
- wypożyczenie kijków do nordic walking – ok. 5 – 10 złotych za godzinę
- rejs turystyczny po jeziorze – ok. 10 – 50 złotych
Również na Mazurach można znaleźć liczne hotele ze strefą SPA. Ceny noclegu za jedną osobę rozpoczynają się od 250 złotych wzwyż.
W przypadku kosztów zakwaterowania należy podkreślić, że zazwyczaj za najmłodsze dzieci, śpiące z rodzicami w jednym łóżku nie ponosi się żadnych kosztów. Niektóre obiekty na dzieci do lat 10 – 12 dają zniżka w wysokości ok. 20 – 50%.
Początek kwietnia to ostateczny termin na znalezienie odpowiedniego noclegu w przystępnej cenie. Kamila Miciuła podkreśla: Im wcześniej, tym lepiej, szczególnie jeśli zależny nam na konkretnym miejscu. Większy wybór gwarantuje oszczędność zarówno czasu, jak i pieniędzy.