Przygotowania do remontu pokoju?
Podczas planowania remontu jakiekolwiek pomieszczenia, należy zwrócić uwagę zarówno na samą aranżację wnętrza, jak i jego funkcjonalność. Odpowiednie urządzenie przestrzeni sprawi, że korzystanie z pokoju będzie komfortowe. Konieczne jest także uwzględnienie potrzeb osoby, która będzie na co dzień zamieszkiwała dane pomieszczenie. Inaczej będzie urządzony pokój małego dziecka, inaczej nastolatka, a jeszcze inaczej salon czy sypialnia.
Jeżeli pomieszczenie ma być zamieszkiwane przez dziecko, dobrze jest sam projekt skonsultować właśnie z nim. Wspólna aranżacja i urządzanie pokoju może być świetną zabawą. Ponadto będziemy mieli wówczas pewność, że wnętrze spełni oczekiwania naszej pociechy i będzie chętnie spędzała w nim czas – na zabawie, odpoczynku oraz nauce.
Określ budżet na remont pokoju
Przygotowania do rozpoczęcia remontu pokoju powinniśmy rozpocząć od oceny naszych możliwości finansowych. Dobrze jest już na samym początku określić maksymalną kwotę, którą chcemy przeznaczyć na ten cel. Czasami ograniczony budżet może stanąć na drodze do realizacji planów. Warto jednak pamiętać, że remont pokoju wykonuje się zwykle raz na kilka lat.
Wysokość budżetu ma również wpływ na decyzję dotyczącą tego, czy będzie to remont generalny, czy tylko odświeżenie pomieszczenia. W niektórych przypadkach zmiana pojedynczych elementów pozwoli całkowicie zmienić wystrój wnętrza i sprawić, że zapanuje w nim zupełnie inny klimat.
Projekt i zakres prac remontowych
Aby zmieścić się w zakładanym budżecie, należy przed remontem sporządzić dokładny projekt wraz z zakresem prac remontowych. To pomoże zaoszczędzić nieco funduszy oraz będzie okazją do znalezienia atrakcyjnych promocji np. mebli do pokoju czy wymarzonego wzoru tapety. Warto porównać ceny poszczególnych artykułów w kilku sklepach.
Projekt powinien uwzględniać przede wszystkim podział pomieszczenia na strefy.
Strefa:
- relaksu – mogą znaleźć się m.in. fotele, stolik, przedmioty związane z naszym hobby
- użytkowa, tj. do nauki, pracy – m.in. biurko, krzesło, półka na książki, pomoce naukowe, np. globus
- odpoczynku – m.in. łóżko, szafka i lampka nocna
- konieczne jest także wyposażenie pokoju w szafy, które posłużą do przechowywania ubrań oraz innych akcesoriów
Jeżeli zdecydujemy się na bardziej zaawansowane prace, np. wyburzanie ściany lub wymianę podłogi na nową, konieczne będzie wynajęcie kontenera budowlanego. Dzięki temu w szybki sposób pozbędziemy się odpadów po remoncie i zachowamy porządek w najbliższym otoczeniu.

Harmonogram prac remontowych
Samo wykonanie remontu powinno poprzedzać sporządzenie harmonogramu prac. Poniżej znajduje się proponowana kolejność działań. Nie wszystkie z tych punktów trzeba uwzględniać w każdym przypadku.
1. Wyburzanie ścian – czasami konieczne jest wyburzenie ściany np. w celu powiększenia pomieszczenia. Takie posunięcie pozwala na zwiększenie funkcjonalności pokoju. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie ściany można wyburzyć. Należy to skonsultować ze specjalistą.
2. Wykonanie zabudowy z płyt gipsowych – z płyt można wykonać półki, które poprawią zarówno funkcjonalność, jak i estetykę pomieszczenia.
3. Wymiana instalacji elektrycznej – czasami konieczna jest wymiana instalacji elektrycznej w pomieszczeniu, np. w starych budynkach. Na tym etapie konieczne jest także określenie, w którym miejscu umiejscowić gniazdka elektryczne oraz włączniki. Gniazdka elektryczne powinny znaleźć się tam, gdzie będą znajdowały się urządzenia elektryczne, np. komputer, lampka nocna. Włączniki światła należy umiejscowić bezpośrednio przy drzwiach. Można także zdecydować się na włączniki przy łóżku.
4. Wybór systemu oświetlenia – jeżeli zdecydujemy się na halogeny, pamiętajmy, że wymagają one odpowiedniej zabudowy. W pokojach najczęściej jednak pojawiają się żyrandole, kinkiety ścienne oraz stojące lampy.
5. Wymiana podłóg – zazwyczaj w pokojach pojawiają się panele, parkiet lub podłoga z drewna. Pomieszczenie to jest codziennie użytkowane, dlatego też warto zdecydować się na materiały, które będą trwałe i odporne na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. Podczas zakupu paneli, parkietu lub desek, konieczne jest nabycie około 10 – 20 procent materiału więcej, niż wynika to z metrażu. Jest to związane z tym, że równe ułożenie podłogi wiąże się z koniecznością docinania paneli lub desek, a powstałe skrawki nie zawsze można wykorzystać.
6. Malowanie ścian – przed malowaniem ścian może pojawić się konieczność wyrównania powierzchni oraz zagruntowania jej. Dodatkowo możemy zdecydować się na tapetę, fototapetę lub ozdobny tynk.
7. Montaż listew, gniazdek elektrycznych oraz włączników.
8. Dobór mebli oraz dodatków do pokoju.
Zapoznaj się również z artykułem: Remont kuchni – jak zaplanować i przeprowadzić? Ile kosztuje remont kuchni?
Ile kosztuje remontu pokoju – co ma największy wpływ na cenę?
Wpływ na ostateczny koszt remontu pokoju ma przede wszystkim zakres prac. Kompleksowy remont będzie większym wydatkiem niż kosmetyczne zmiany, np. samo pomalowanie ścian. Wpływ na cenę remontu mają również:
- wielkość pomieszczenia
- rodzaj i jakość wykorzystanych materiałów
- wynagrodzenie dla ekipy remontowej
Niektórych kosztów nie da się przewidzieć na etapie planowania remontu. Dlatego zawsze warto przygotować się na nieco wyższy wydatek, niż wychodzi to z szacunkowych obliczeń – średnio dolicza się około dwadzieścia procent więcej.

Ile kosztuje remont pokoju?
Nieodłącznym elementem planowania remontu pokoju powinno być przygotowanie kosztorysu. Dzięki temu będziemy mogli oszacować, jaką kwotę pochłoną prace oraz określić, czy jesteśmy w stanie pozwolić sobie na taki wydatek finansowy.
Inną kwotę uzyskamy, gdy prace remontowe postanowimy wykonać samodzielnie, a inną, gdy zdecydujemy się zatrudnić ekipę remontową.
Oczywiście najtaniej jest przeprowadzić remont na własną rękę. Jednak, aby samodzielnie wykonać prace remontowe potrzebne są pewne umiejętności i doświadczenie w tym zakresie. Być może pomalowanie ścian nie będzie dużym problemem, ale już naprawa i wyrównanie powierzchni, położenie tapety, zbudowanie półek z karton gipsu czy położenie nowej podłogi wymagają fachowej wiedzy.

Szacunkowe koszty czyli ile kosztuje remont pokoju?
Oto szacunkowe koszty poszczególnych prac związanych z remontem pokoju:
- pomalowanie ścian i sufitu – od 15 złotych za metr kwadratowy
- pomalowanie ścian z wykorzystaniem szablonów – od 20 złotych za metr kwadratowy
- tapetowanie ścian – od 20 złotych za metr kwadratowy
- wykonanie ściany z karton-gipsu – od 30 złotych za metr kwadratowy
- położenie paneli podłogowych – od 30 złotych za metr kwadratowy
- montaż oświetlenia – około 50 złotych
- montaż drzwi – około 150 -200 złotych
- wynajęcie kontenera budowlanego – od 250 złotych wzwyż, w zależności od pojemności kontenera
Ile kosztuje remont pokoju – zakup materiałów
Przed rozpoczęciem remontu pokoju konieczne jest także zakupienie niezbędnych materiałów:
- panele podłogowe oraz akcesoria niezbędne do ich położenia – od 45 złotych za metr kwadratowy
- farba do pomalowania ścian oraz sufitu – od około 10 złotych za litr farby kolorowej, od około 7-8 złotych za litr farby białej
- podkład gruntujący – około 5 złotych za litr farby gruntującej
- oświetlenie – około 200 – 400 złotych
- komplet mebli – od około 2000 złotych
- drzwi z ościeżnicą – od około 500 złotych
Koszt generalnego remontu pokoju o powierzchni 20 metrów kwadratowych wraz z zakupem nowych mebli to wydatek rzędu co najmniej 5 500 złotych.
Samo pomalowanie ścian oraz ułożenie paneli to łączny koszt około 2500 złotych wraz z robocizną.
Jak sfinansować remont pokoju?
Koszt remontu pokoju, zwłaszcza generalnego, nie należy do najniższych. Skąd zorganizować pieniądze na taki wydatek?
- Oszczędności – jeżeli remont zaplanujemy stosunkowo wcześniej, możemy spróbować zaoszczędzić określoną sumę pieniędzy na ten cel.
- Kredyt gotówkowy w banku – kredyt wymaga jednak odpowiedniej zdolności kredytowej, nie każdy może go otrzymać, szczególnie w sytuacji gdy ma szereg innych zobowiązań.
- Pożyczka pozabankowa – zdecydowanie mniej formalności w porównaniu do tradycyjnego kredytu bankowego.
Zapoznaj się również z artykułem: Ile kosztuje wykończenie mieszkania od dewelopera?
Dlaczego warto wziąć pożyczkę na remont pokoju?
Czasami lepiej jest zainwestować nieco więcej gotówki i wykonać remont solidnie, od podstaw. Wyremontowany pokój będzie nam służył przez wiele lat, bez konieczności inwestowania w doraźne naprawy.
Odpowiednie zaaranżowanie przestrzeni pokoju może pochłonąć wiele czasu, wysiłku oraz środków finansowych. Nie zawsze jesteśmy w stanie zaoszczędzić określoną sumę pieniędzy, dlatego też skorzystanie z pożyczki pozabankowej może okazać się jednym ze sposobów na wykonanie remontu zgodnie z naszą koncepcją.
Dlaczego warto wziąć pożyczkę na remont pokoju:
- to szybki i bezpieczny sposób na pozyskanie dodatkowych funduszy na remont
- całość zobowiązania podzielona jest na wygodne raty, co pozwala na rozłożenie kosztów remontu w czasie
- możliwość realizacji marzeń dotyczących remontu pokoju bez żadnych wyrzeczeń i kompromisów
- to doskonałe rozwiązanie, gdy wykonanie remontu koliduje z innymi wydatkami na przykład wyjazdem na wakacje, naprawą samochodu czy koniecznością zakupu nowego sprzętu AGD
Remont pokoju może okazać się dużym przedsięwzięciem. Warto jednak zastosować się do zasady „raz – a dobrze” i wykonać wszystkie niezbędne prace, które pozwolą uczynić pomieszczenie funkcjonalnym i atrakcyjnym wizualnie na wiele kolejnych lat.