Święta Bożego Narodzenia kojarzą się z przyjemnym oczekiwaniem, choinką, prezentami, pięknymi zapachami tradycyjnych potraw, ale także i z dużymi wydatkami. Przygotowanie i organizacja świąt to znaczne obciążenie finansowe dla większości polskich gospodarstw domowych. Święta Bożego Narodzenia, to w Polsce czas szczególny, w związku z tym rzadko kiedy Polacy oszczędzają na świętach. To właśnie na święta kupuje się wszystko, co najlepsze. Ile tak naprawdę kosztują święta Bożego Narodzenia? Skąd można wziąć pieniądze na ich organizację?
Ile kosztują święta Bożego Narodzenia?
spis treści:
Raport dotyczący wydatków na święta Bożego Narodzenia przygotowała firma audytorska Deloitte. Badania statystyczne zostały przeprowadzone w 2017 roku. Zgromadzone dane nadal pozostają aktualne.
Firma Deloitte ustaliła, że w 2017 roku statystyczne gospodarstwo domowe planowało wydać średnio 882 złote na organizację świąt Bożego Narodzenia. Jest to jednak wartość średnia i jak wiadomo, niektóre rodziny mogą wydać zdecydowanie więcej, a inne zaś zdecydowanie mniej. Z roku na rok można jednak zaobserwować pewien trend. Polacy deklarują, że wydają coraz więcej pieniędzy na przygotowanie świąt. Wśród powodów wzrostu wydatków na święta są m.in. rosnący poziom wynagrodzeń, coraz mniejsze bezrobocie, świadczenia socjalne dla rodzin wielodzietnych 500+, ale również wzrost cen produktów spożywczych. Niektóre rodziny kupują na święta dokładnie tyle samo produktów, ile kupowały kilka lat temu, a znaczny wzrost cen spowodował, że ich wydatki na Boże Narodzenie wzrosły.
Pomimo wzrostu wydatków na święta nasi rodacy nadal wydają mało w porównaniu do innych krajów Europy. Potwierdzają to słowa Magdaleny Jończak, Liderki Zespołu ds. Sektora Dóbr Konsumenckich, Partnera w dziale Konsultingu firmy Deloitte: Spośród wszystkich ankietowanych krajów Polacy przewidują, że wydadzą najmniej. Oprócz nas równie oszczędni będą Holendrzy, którzy chcą wydać średnio niespełna 240 euro. Na drugim biegunie znajdują się Hiszpanie i Brytyjczycy, którzy zadeklarowali, że wydadzą odpowiednio 526 i 550 euro. W tym porównaniu trzeba brać jednak pod uwagę poziom PKB danego kraju, średnie dochody, siłę nabywczą, ale też tradycję świąteczną.
Z badania przeprowadzonego przez Deloitte wynika również, że Polacy coraz chętniej robią świąteczne zakupy online. Świąteczne prezenty kupowane są wcześniej, tak aby uniknąć wydatków na ostatnią chwilę. Zauważono również, że najpopularniejszym prezentem pod choinkę w 2017 roku były książki.
Wydatki na Boże Narodzenie – na co wydajemy najwięcej?
Zgodnie z raportem Deloitte świąteczne wydatki dzielone są na trzy podstawowe grupy. Jak się można łatwo domyślić, są to:
artykuły spożywcze
prezenty
spotkania świąteczne
Artykuły spożywcze
Według badania Deloitte na artykuły spożywcze na święta w 2017 roku Polacy planowali wydać średnio 342 złote. Wysokość wydatków uzależniona jest od kilku czynników. Między innymi od tego, ile potraw planujemy przygotować lub też czy święta spędzamy w domu, czy udajemy się w odwiedziny do najbliższych. Wydatki na świąteczne jedzenie uzależnione są także od tego, czy potrawy przygotowujemy samodzielnie, czy korzystamy z oferty firmy cateringowej. W drugim przypadku koszty organizacji świąt mogą znacząco wzrosnąć. Niektórzy sprzedawcy w okresie bożonarodzeniowym podnoszą ceny popularnych produktów, m.in. ryb, mięsa, ciasta oraz alkoholu.
Ekspert ds. handlu i rynku detalicznego Andrzej Faliński zauważa: Wydamy w tym roku więcej niż w latach ubiegłych także ze względu na podwyżki cen żywności. Podrożało mięso, warzywa, owoce, zwłaszcza cytrusowe, a także typowo bożonarodzeniowe przysmaki, jak np. bakalie.
Prezenty pod choinkę
Dane ankietowe zgromadzone przez firmę Deloitte wskazują, że w 2017 roku Polacy planowali wydać na prezenty pod choinkę średnio 451 złotych. Jest to ponad 50% deklarowanego świątecznego budżetu. Wysokość wydatków na prezenty zależy m.in. od liczby osób obdarowywanych oraz wartości samych upominków. Im więcej osób, tym z reguły większe wydatki na prezenty.
Wśród najczęściej kupowanych podarunków wymienia się:
książki
kosmetyki
alkohol
ubrania
gry komputerowe
vouchery na zakupy
biżuterię
zabawki dla dzieci
Spotkania świąteczne
Spotkania świąteczne generują dodatkowe koszty. Zazwyczaj kupujemy alkohol lub upominki dla najbliższych i znajomych. Czasami także przygotowujemy potrawy na spotkanie. W święta Bożego Narodzenie chętniej korzystamy z usług taksówkarzy, którzy dowożą nas na spotkania i przywożą z powrotem do domu. Według badania Deloitte średnio łączne koszty spotkania świątecznego wynoszą 89 złotych.
Czy na świętach Bożego Narodzenia warto oszczędzać?
Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas w roku. Czy warto na nich oszczędzać? Warto, ale mądrze i z głową. Wystarczy wyszukać promocje i korzystając z nich np. kupić prezenty. Wiele sklepów w okresie przedświątecznym kusi atrakcyjnymi okazjami. Cenę produktu należy jednak sprawdzić np. w Internecie, aby mieć pewność, że faktycznie jest promocyjna. W wyszukiwaniu atrakcyjnych ofert mogą pomóc internetowe wyszukiwarki i porównywarki cen.
Nie powinniśmy jednak oszczędzać na świętach Bożego Narodzenia poprzez odmawianie sobie wszystkiego – jedzenia, prezentów, przyjemności czy spotkań z najbliższymi. To magiczny czas, którym należy się cieszyć w gronie najbliższych. Zawiązane więzi i miłe wspomnienia będą towarzyszyły nam przez cały rok.
Jak finansowo przygotować się do świąt Bożego Narodzenia?
Finansowe przygotowania do świąt Bożego Narodzenia warto rozpocząć nieco wcześniej. Wiele osób praktykuje comiesięczne odkładanie niewielkiej sumy pieniędzy. W ten sposób wydatki świąteczne zostają rozłożone na kilka miesięcy, a budżet domowy nie odczuwa znacznego obciążenia. Z niektórych rzeczy można zrezygnować, jednak chyba nikt z nas nie wyobraża sobie świąt bez choinki, skromnych upominków oraz barszczu czerwonego z uszkami.
Osoby, które zostawiają zakup prezentów na ostatnią chwilę, mogą wpaść w przedświąteczną gorączkę i stres z tym związany. Warto wybrać się na zakupy nieco wcześniej, aby uniknąć długich kolejek w sklepach oraz braków niektórych produktów. Wcześniejszy zakup upominków to także rozłożenie świątecznych wydatków w czasie.
Zakupy spożywcze powinniśmy planować rozsądnie. W święta większość sklepów jest zamkniętych, dlatego też musimy zrobić „zapasy”. Podczas kupowania produktów spożywczych, warto zwrócić uwagę na datę ważności i sięgnąć po te z bardziej odległym terminem przydatności do spożycia lub te, które można zamrozić. Przed przygotowaniem świątecznego menu przeanalizujmy potrawy z poprzedniego roku i wyeliminujmy te, które nie cieszyły się powodzeniem, a po świętach wylądowały w koszu.
Świąteczne wyjazdy – nowy trend
Większość osób nadal spędza święta w tradycyjny sposób, czyli w domu w gronie rodziny. Z roku na rok można jednak zauważyć coraz wyraźniejszy trend, czyli świąteczne wyjazdy. Osoby, które nie mają siły lub czasu na przygotowania świąteczne, pakują całą rodzinę i wyjeżdżają. Święta Bożego Narodzenia można spędzić zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jest to jednak wydatek rzędu 700 – 2500 złotych za jedną osobę.
Ekspert z branży turystycznej Fly.pl zauważa, że wyjazdy świąteczne stają się coraz popularniejsze: Notujemy (…) większe zainteresowanie krajami egzotycznymi, takimi jak Karaiby, Jamajka, Kuba, Dominikana, Meksyk, czy też krajami azjatyckimi, Tajlandią, Indonezją, Sri Lanką, Malediwami, czy południowymi Indiami. Tradycyjnie też wyjazdami narciarskimi, głównie w kraje alpejskie.
Brak środków na organizację świąt? Pożyczaj odpowiedzialnie
Osoby, które nie dysponują odpowiednimi środkami pieniężnymi na organizację świąt Bożego Narodzenia, korzystają z pomocy np. firm pożyczkowych. Oferta tych instytucji jest różnorodna. Można znaleźć darmową chwilówkę lub też pożyczkę rozłożoną na dogodną liczbę rat.
Jeżeli zdecydujemy się na skorzystanie z oferty jakiejkolwiek firmy pożyczkowej, powinniśmy pożyczać odpowiedzialnie. Gdy brakuje nam określonej sumy pieniędzy (np. na zakup prezentów), pożyczmy dokładnie tyle, ile potrzebujemy. I przede wszystkim tyle ile jesteśmy w stanie spłacić w określonym terminie. Im wyższa kwota pożyczki, tym trudniej ją później spłacić. W ofercie pożyczkodawców można znaleźć pożyczki już od 100 złotych do nawet kilku tysięcy.