Możliwość spędzenia czasu wspólnie z rodziną to w dzisiejszych czasach prawdziwy luksus. Często mamy dla siebie wolne chwile jedynie podczas urlopu lub w niektóre weekendy. Jeżeli więc nadarzy się okazja, aby spędzić trochę czasu razem, warto efektywnie ją wykorzystać. Być może uda się odkryć nowe, wspólne pasje, nadrobić zaległości albo po prostu jeszcze bardziej się do siebie zbliżyć. Poniżej prezentujemy pomysły na to co robić w domu z rodziną.
Z artykułu dowiesz się:
Jak zaplanować czas wolny w domu
Co można robić z dziećmi w wolnym czasie
Co robić w domu z rodziną – jak zaplanować czas wolny z dziećmi?
spis treści:
Czas wolny od pracy i zajęć szkolnych to świetny moment na nadrobienie zaległości we wzajemnych, rodzinnych relacjach. Aby jednak nie zaburzyć całego dotychczasowego rytmu dnia, warto zadbać o dokładny plan, który sprawi, że po kilku, kilkunastu dniach laby bez problemu będzie można wrócić do normalnych obowiązków.
Wspólne wolne ma duży potencjał, jednak inicjatywa powinna pozostać po stronie rodziców, aby nie zmarnować tych chwil na nudę i snucie się z kąta z kąt. Dobrą praktyką jest ustalenie rodzinnego harmonogramu i powieszenie go na przykład na lodówce. Może on obejmować takie poranne czynności jak wstawanie, toaleta i ścielenie łóżek, ale również wspólne zabawy, czas na naukę, obowiązki domowe, czytanie i rozrywkę. Aby zapewnić dziecku atrakcje, trzeba zakupić kilka niezbędnych rekwizytów, które wypunktowaliśmy poniżej.
Gra na instrumencie to nie tylko cenna umiejętność, ale także doskonały sposób na odstresowanie, świetnie ćwiczenie dla mózgu i okazja do poprawienia koncentracji. Na naukę nigdy nie jest za późno, choć najczęściej przygodę z instrumentami zaczyna się już w wieku dziecięcym. Gdzie można nauczyć się gry instrumencie? Ile to kosztuje? Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedź w artykule. Zapraszamy do lektury.
/ 5.
Co można robić z dziećmi w wolnym czasie?
Przedstawiamy dziesięć pomysłów na działania, w które można zaangażować całą rodzinę.
Zabawy ruchowe – co robić w domu z rodziną
Dzieci mają olbrzymie pokłady niespożytkowanej energii, dlatego rodzice powinni poszukać skutecznego sposobu na jej rozładowanie. Najlepszym rozwiązaniem będą oczywiście zabawy ruchowe, które nie tylko stanowią świetną rozrywkę, ale również okazję do aktywności fizycznej. Dodatkowo ćwiczą i wyrabiają spryt i koncentrację.
Jeśli nasze mieszkanie nie należy do najmniejszych i znajduje się w nim kilka pomieszczeń, świetną propozycją jest znany wszystkim berek lub zabawa w chowanego. Posiadacze nieco mniejszych powierzchni mieszkalnych mogą natomiast pomyśleć o uwielbianej przez maluchy bitwie na poduszki oraz rzucaniu do celu. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie zakup zabawkowej tarczy z rzutkami lub piłeczkami na rzepy, które będą bezpieczniejszym rozwiązaniem dla najmłodszych. Na szczęście w łatwy i szybki sposób można robić zakupy online, a dostarczoną przesyłkę odebrać z paczkomatu lub od kuriera w przeciągu maksymalnie dwóch dni roboczych.
Ograniczony metraż mieszkania wydaje się problemem, jednak tak naprawdę liczy się kreatywność. Samodzielnie można wymyślić razem z dziećmi wspólny układ taneczny albo wziąć udział w zabawie, która polega na powtarzaniu przez dzieci ruchów rodzica lub odwrotnie.
Podczas składania zamówienia na tarczę można od razu pomyśleć o zakupie skakanek, gum do skakania, szarf lub piłek do skakania. Wszystkie te przedmioty posłużą jako rekwizyt i pomoc do organizacji rodzinnych zawodów sprawnościowych. Jeśli uda się w tym czasie zrezygnować z Internetu i gier komputerowych, szybko okaże się, że maluchy same mają świetne pomysły na ciekawe zabawy.
Zajęcia plastyczne – co robić w domu z rodziną
Długotrwałe przebywanie dzieci w domu niewątpliwe oznacza nudę. Dlatego warto zaopatrzyć się w różne przybory plastyczne, które przydadzą się podczas wykonywania twórczych prac. Tradycyjne kredki i flamastry to oręże dla dzieci, które uwielbiają rysować. Natomiast bibuła, bloki techniczne, papiery kolorowe oraz klej sprawdzą się u maluchów preferujących na przykład wydzieranki.
Liczba dostępnych w sklepach internetowych materiałów kreatywnych jest obecnie praktycznie nieograniczona, dlatego wspólnie z dziećmi można wykonać wiele ciekawych i oryginalnych prac plastycznych. Inspiracje i instrukcje najprościej znaleźć w Internecie.
Innym ciekawym pomysłem jest samodzielne wykonanie wazonu. Przede wszystkim trzeba znaleźć kształtny słoik, na przykład po zużytej kawie rozpuszczalnej. Do tego plastelina, różnorodne koraliki, naklejki, włóczka oraz klej. Tak wykonane dzieło może stać się ciekawą ozdobą pokoju dziecka, prezentem dla ukochanych dziadków lub po prostu pamiątką.
Gra w planszówki – co robić w domu z rodziną
Dzieci uwielbiają gry komputerowe, a tablety i telefony to ich główne źródło zainteresowania. Aby jednak zapobiec ciągłemu przesiadywaniu przed ekranami warto wyposażyć swoją rodzinę w gry planszowe. Planszówki to fantastyczna okazja do wspólnego spędzania czasu. Niektóre są naprawdę wciągające i niezwykle kształcące. W wyborze najlepszych tytułów gier mogą być pomocne internetowe rankingi.
Jeśli jednak wszyscy członkowie rodziny preferują zabawy multimedialne, może to być najlepszy czas na zakup upragnionej konsoli do gier. Interaktywne gry na konsole mogą nauczyć dziecko zręczności, refleksu, strategicznego myślenia, a nawet tańca i śpiewu. Wiele tytułów stwarza możliwość jednoczesnej gry przez kilka osób.
Czytanie bajek i książek – co robić w domu z rodziną
Młodsze dzieci uwielbiają, kiedy rodzice poświęcają im swój czas. Jak się okazuje jedną z ulubionych wspólnych czynności jest czytanie bajek. W przypadku nadmiaru wolnego czasu nie musi to oznaczać jedynie czytania dziecku przed snem. Jeśli maluch zna na pamięć wszystkie swoje książeczki, można zdecydować się na zakup obszernych zbiorów z wieloma bajkami lub opowiadaniami. Innym rozwiązaniem jest zakup e-booków z bajkami, dzięki którym dostęp do nowych pozycji można zyskać praktycznie od ręki.
Komputer do gier to rozbudowane urządzenie, które wyposażone zostało w bardzo wydajne podzespoły. W przeciwieństwie do urządzeń służących do przeglądania Internetu lub prac biurowych sprzęt gamingowy musi sprostać dużo większym wymaganiom. Wśród najważniejszych komponentów, które wpływają na efektywność pracy komputera, wymienia się procesor, kartę graficzną i pamięć RAM.
/ 5.
Prace domowe – co robić w domu z rodziną
Czas wolny od szkoły nie powinien oznaczać dla dziecka pełnego rozluźnienia. Warto więc dbać o przydzielanie maluchom dostosowanych do ich umiejętności obowiązków domowych, które nauczą ich poczucia obowiązku oraz samodyscypliny.
Nauka i nadrabianie ewentualnych zaległości
Podczas długiego czasu wolnego ważne jest również zadbanie o edukację dziecka. Oferowane przez nauczycieli zajęcia online co prawda pozwalają na przyswojenie pewnej części nowych zagadnień, jednak może się to okazać niewystarczające. Jeśli dziecko ma zaległości, na przykład z matematyki, fizyki lub języka angielskiego warto rozważyć korepetycje online. Godzinne zajęcia wykwalifikowanego nauczyciela z dzieckiem to koszt około 40-60 złotych.
Zabawy fotograficzne – co robić w domu z rodziną
Fotografie to świetna pamiątka, do której praktycznie każdy chętnie wraca. Aby jednak zabawy fotograficzne nieco urozmaicić, warto zaopatrzyć się w aparat typu Instax z możliwością natychmiastowego wywoływania zdjęć na specjalnych wkładach. Z całą pewnością całej rodzinie sprawi to wiele frajdy.
Po zakończonej sesji zdjęciowej z wykonanych fotografii można samodzielnie wykonać album. Ewentualnie można je powiesić na wolnej ścianie w domu. Wystarczy umieścić na ścianie jutowy sznurek i przypiąć do niego zdjęcia małymi, drewnianymi spinaczami. Koszt aparatu to około 230 – 350 złotych. Natomiast dwadzieścia wkładów kupimy za blisko 60 złotych.
Własny teatrzyk – co robić w domu z rodziną
Długotrwałe, wspólne przebywanie w domu to duża lekcja cierpliwości. Dlatego można urozmaicić sobie ten czas organizując własny mini-teatrzyk. Głównymi aktorami mogą być w nim maskotki i lalki, czy zakupione pacynki na palce lub dłonie. Dodatkową atrakcją będzie samodzielne wykonanie postaci na przykład z drewnianej łyżki kuchennej. Kiedy aktorzy będą gotowi, a scenariusz sztuki dopracowany do perfekcji, występ można nagrać za pomocą telefonu lub aparatu fotograficznego i przesłać swoim bliskim. Owacje na stojąco gwarantowane.
Wspólne gotowanie
Pasją do gotowania warto zarażać dziecko już od najmłodszych lat. Bez obaw można zaprosić malucha do kuchni i powierzyć mu kilka bezpiecznych zadań, takich jak zagniatanie ciasta lub mieszanie posiekanych warzyw. Nauka przez zabawę świetnie sprawdzi się w przypadku niejadków, którzy z pewnością chętnie spróbują tego, co udało im się samodzielnie przygotować. To świetna aktywność również dla starszych dzieci.
Lekcja szycia
Szycie to cenna umiejętność, która bardzo przydaje się w dorosłym życiu. Tego typu aktywność skierowana jest jednak do starszych dzieci, które nie zrobią sobie krzywdy igłą oraz ostrymi nożycami. Wspólnymi siłami można zacerować przetartą skarpetkę, uszyć własną torbę na zakupy lub poszewkę na poduszkę.