Z artykułu dowiesz się:
- Czy budowa garażu na działce wymaga pozwolenia
- Gdzie usytuować na działce wolnostojący garaż
- Od czego zależy koszt budowy garażu
- Jaki rodzaj garażu wybrać – murowany, drewniany, blaszany
- Ile kosztuje budowa garażu
Budowa garażu a pozwolenie
Pierwszym istotnym zagadnieniem związanym z budową garażu jest pozwolenie. Czy jest ono potrzebne. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego postawienie wolnostojącego garażu może wymagać uzyskania pozwolenia na budowę. Ponadto obiekt ten musi być odpowiednio usytuowany na działce.
Pozwolenie na budowę garażu wolnostojącego można uzyskać w urzędzie miasta, gminy lub starostwie powiatowym. Wszelkich formalności należy dopełnić jeszcze przed rozpoczęciem budowy, aby uniknąć ewentualnych konsekwencji za działania niezgodne z prawem.
Wyjątek stanowią garaże, których powierzchnia nie przekracza 35 mkw. Wówczas pozwolenie na budowę nie jest wymagane. W takim przypadku zamiar budowy należy zgłosić do właściwego miejscowo powiatowego inspektoratu nadzoru budowlanego. Natomiast obiekt o powierzchni powyżej 35 mkw. lub dwukondygnacyjny wymaga uzyskania stosownego pozwolenia.
Warto także dodać, że pozwolenie jest niezbędne, gdy łączna liczba obiektów takich jak garaże, wiaty, oranżerie i przydomowe ganki przekracza dwa na każde 500 mkw. działki.

Budowa garażu – gdzie usytuować na działce garaż wolnostojący?
Przepisy prawa określają także, jak powinien być usytuowany na działce garaż wolnostojący.
Podstawowe zasady:
- garaż powinien stać co najmniej trzy metry od granicy z działką sąsiednią, o ile jest do niej zwrócony ścianą bez okien lub drzwi
- garaż powinien stać co najmniej cztery metry od granicy z działką sąsiednią, o ile jest do niej zwrócony ścianą z oknami lub drzwiami
- powyższe odległości mogą być pomniejszone o m.in. wystający dach czy okap, jednak nie więcej niż 0,8 metra
- w przypadku działki budowlanej o szerokości do szesnastu metrów oraz długości garażu do pięciu i pół metra dopuszczalna jest odległość ściany od granicy wynosząca półtora metra (1,5 m)
- garaż może być umieszczony bezpośrednio przy granicy, o ile na sąsiedniej działce już istnieje garaż lub budynek gospodarczy przylegający do granicy; wówczas jednak obiekt nie może być większy i szerszy od budynku już istniejącego.
Dodatkowe zasady związane z lokalizacją garażu na działce
Oprócz powyższego stosuje się zasady, które ułatwią i uczynią bardziej komfortowym korzystanie z garażu. Jedną z nich jest to, że podjazd do budynku powinien być jak najkrótszy i jak najprostszy. Im dłuższy podjazd, tym także większy koszt związany z jego utwardzeniem.
Warto również pozostawić przed garażem wolną powierzchnię, którą w przyszłości będzie można utwardzić, wykonując tym samym dodatkowe miejsce postojowe dla samochodu, na przykład dla gości. Optymalna wielkość takiego parkingu to co najmniej sześć mkw.
Zapoznaj się również z artykułem:


Budowa basenu ogrodowego, czyli ile kosztuje basen na działce przy domu?
Baseny ogrodowe stają się coraz popularniejsze. Niegdyś można je było zobaczyć wyłącznie w amerykańskich serialach, dzisiaj są już obecne w wielu polskich ogrodach. Własna niecka z wodą przed domem to marzenie nie tylko amatorów pływania, ale także miłośników letniej ochłody. Jaki basen wybrać – stacjonarny czy przenośny? Ile kosztuje budowa basenu na działce przy domu?
Budowa garażu – od czego zależy jej koszt?
Koszt budowy garażu zależy od kilku czynników, w tym głównie:
- rodzaju wybranego garażu
- ceny projektu
- rozmiarów obiektu
- stopnia skomplikowania bryły budynku
- ceny materiałów budowlanych
- ceny więźby dachowej
- lokalizacji budynku na terenie działki
Budowa garażu to procedura obejmująca kilka etapów. Jeżeli zależy nam na tym, by była to inwestycja opłacalna i spełniała nasze oczekiwania, powinniśmy dokładnie przemyśleć wszystkie aspekty związane z pojawieniem się nowego budynku na działce.
Warto także zapoznać się z dostępnymi w Internecie przykładowymi kosztorysami budowy garażu wolnostojącego.
Garaż murowany, drewniany czy blaszany – który wybrać?
Garaż wolnostojący można wykonać z różnych materiałów. Najczęściej spotykane są murowane, drewniane oraz blaszane.

Budowa garażu murowanego
Garaż murowany to inwestycja na lata. Zazwyczaj wykonywany jest z bloczków z betonu komórkowego. Fundamenty mają przeważnie formę ław. Wiele osób decyduje się na dodatkowe ocieplenie całej konstrukcji. Garaż murowany może mieć znacznie bardziej urozmaiconą konstrukcję niż budynki z drewna czy metalu. Ponadto powierzchnia jego ścian nie wymaga tak częstych konserwacji. Budowa garażu murowanego trwa zazwyczaj dłużej niż innych rodzajów tego obiektu.
Budowa garażu drewnianego
Garaż drewniany najczęściej powstaje z iglastych gatunków drzew, tj. sosny lub świerku. Drewno musi być odpowiednio zaimpregnowane, aby odpowiednio chronić konstrukcję. Specjaliści zalecają zarówno impregnację od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Garaż drewniany można zakupić w postaci gotowej konstrukcji lub zdecydować się na własny projekt.
Budowa garażu blaszanego
Garaż blaszany powszechnie zwany „blaszakiem” składa się zazwyczaj z kątowników zimno-giętych oraz profili zamkniętych. Jest to jeden z najczęściej wybieranych rodzajów garaży. Ma to głównie związek z możliwością szybkiej budowy lub kupienia gotowej konstrukcji.
Blaszane konstrukcje często pełnią funkcję tymczasowych obiektów budowlanych, które nie są trwale związane z gruntem. Na przykład powstają na czas budowy domu jako miejsce do przechowywania narzędzi i sprzętu budowlanego. Garaże blaszane mogą występować w różnej kolorystyce, dzięki czemu można je łatwo dopasować do innych budynków już znajdujących się w otoczeniu.
Garaż blaszany, to najtańsze rozwiązanie z przedstawionych. Jednak trzeba wziąć pod uwagę, że żywotność tzw. blaszaka jest zdecydowanie krótsza od innych typów garaży.
Budowa garażu – projekt budowlany garażu
Jeżeli zdecydujemy się na zakup projektu budowlanego garażu, musimy liczyć się z dodatkowym kosztem. Warto skorzystać z tego rozwiązania, gdy zależy nam na stylistyce działki, dopasowaniu obiektu do domu mieszkalnego oraz dostosowaniu garażu do naszych indywidualnych potrzeb.
Cena projektu wykonanego przez architekta zależy głównie od stopnia skomplikowania konstrukcji. Gotowy projekt to natomiast koszt w granicach 300 – 2 000 złotych.

Budowa garażu wolnostojącego – koszty
Koszt budowy garażu zależy od kilku czynników, w tym od rodzaju konstrukcji i materiałów.
- Budowa garażu murowanego jednostanowiskowego to wydatek rzędu około 12 000 – 25 000 złotych
- Budowa garażu drewnianego jednostanowiskowego to koszt około 8 000 – 20 000 złotych
- Zakup garaż blaszanego jednostanowiskowego to wydatek rzędu od 1 500 złotych wzwyż. W przypadku obiektu otynkowanego należy liczyć się z kosztem około 2 500 – 8 500 złotych.
Garaż wolnostojący to najczęściej dopełnienie innych obiektów, które znajdują się na działce. Obecnie większość projektów domów zakłada budowę budynku wraz z garażem jednostanowiskowym lub dwustanowiskowym. Wówczas cena jego budowy wkalkulowana jest już w koszty związane z budową domu.
Decydując się na budowę garażu wolnostojącego, należy odpowiedzieć sobie przede wszystkim na pytanie, do czego będzie on wykorzystywany i czy ma być to rozwiązanie krótkoterminowe, czy długoterminowe.