Baseny ogrodowe stają się coraz popularniejsze. Niegdyś można je było zobaczyć wyłącznie w amerykańskich serialach, dzisiaj są już obecne w wielu polskich ogrodach. Własna niecka z wodą przed domem to marzenie nie tylko amatorów pływania, ale także miłośników letniej ochłody. Budowa basenu ogrodowego wiąże się oczywiście z kosztami. Ich wysokość uzależniona jest przede wszystkim od rodzaju niecki. Ponadto należy liczyć się z wydatkami na akcesoria basenowe, które są konieczne m.in. do utrzymania czystości wody w basenie. Ile kosztuje budowa basenu na działce przy domu?
Basen ogrodowy przenośny czy stacjonarny?
spis treści:
Pierwszym pytaniem, które nasuwa się, gdy podejmiemy decyzję o budowie basenu ogrodowego, jest to, czy wybrać model przenośny, czy może stacjonarny. Na rynku dostępne są różnorodne wersje, od basenów stelażowych i rozporowych po murowane. Atutem niecki rozporowej i stelażowej jest szybki montaż oraz brak konieczności dopełnienia formalności, jak ma to często miejsce w przypadku basenów stacjonarnych. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się na niewielkich powierzchniach.
W większych ogrodach uzupełnieniem aranżacji może stać się basen stacjonarny. Montaż, a właściwie budowa tego typu niecki jest droższa i bardziej czasochłonna, jednak jest zdecydowanie trwalsza i z pewnością posłuży przez wiele lat. Warto jednak pamiętać o tym, że w niektórych przypadkach konieczne może okazać się uzyskanie pozwolenia na budowę.
Baseny zarówno przenośne, jak i stacjonarne, wymagają odpowiedniej pielęgnacji oraz stosowania dodatkowych akcesoriów. W zależności od rodzaju oraz jakości ich ceny mogą wynosić od kilkudziesięciu złotych do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Rodzaje basenów ogrodowych
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów basenów ogrodowych. Główny podział na zbiorniki stacjonarne i przenośne dzieli się na kilka podkategorii. Specyfikacja każdego z nich jest nieco inna.
Budowa basenu ogrodowego – basen stacjonarny
Rodzaje basenów stacjonarnych.
Baseny poliestrowe są szybkie w montażu. Do klienta trafia gotowy produkt w formie niecki z tworzywa sztucznego. Nie jest ona wzmacniana stalową konstrukcją, jednak jest wytrzymała i z powodzeniem może posłużyć przez kilka lat. Gładka powierzchnia poliestru sprawia, że łatwo jest czyścić ten rodzaj basenu.
Baseny drewniane zazwyczaj wykonywane są z drewna sosnowego. Drewniane niecki dobrze utrzymują ciepło wody, są łatwe w montażu oraz demontażu.
Baseny stalowe produkowane są ze stali nierdzewnej ocynkowanej. Niecki tego typu wykorzystywane są zarówno w ogrodach, jak i wnętrzach domów. Powierzchnia stali nierdzewnej jest gładka, ocynkowana, co ułatwia utrzymanie jej w czystości.
Baseny murowane są najdroższą konstrukcją. Ich zaletą jest duża trwałość oraz odporność na warunki atmosferyczne. Do budowy basenów murowanych wykorzystywane są żelbetowe lub betonowe bloczki, które obkłada się płytkami lub specjalną zbrojoną folią.
Budowa basenu ogrodowego – basen przenośny
Tańszym rozwiązaniem są przenośne baseny ogrodowe. Na ich korzyść przemawia prosta w montażu konstrukcja. Konieczne jest jednak demontowanie jej po zakończonym sezonie.
Rodzaje basenów przenośnych:
Baseny dmuchane to najprostszy rodzaj zbiorników. Ich wadą jest mała wytrzymałość oraz duża podatność na uszkodzenia. Niewielkie modele dla dzieci to koszt ok. 30 – 50 złotych. Większe zbiorniki to wydatek rzędu ok. 100 – 300 złotych.
Baseny rozporowe wykonane są z PCV. Woda w basenie rozpiera wnętrze zbiornika, nadając mu pożądany kształt. Niewielkie baseny dla dzieci to koszt ok. 100 złotych. W przypadku większych zbiorników dla dorosłych należy liczyć się z wydatkiem rzędu ok. 200 – 500 złotych.
Baseny na stelażu są solidne i najbardziej wytrzymałe spośród zbiorników przenośnych. Mniejsza niecka o średnicy 3 metrów to koszt ok. 300 – 700 złotych, natomiast o średnicy 5 metrów ze specjalistycznymi akcesoriami – ok. 1000 – 5000 złotych.
Budowa basenu stacjonarnego, którego powierzchnia będzie przekraczała 50 metrów kwadratowych, wymaga pozwolenia na budowę. Konieczne jest stworzenie projektu budowlanego oraz sporządzenie specjalnej dokumentacji. Taka budowa musi być kontrolowana przez kierownika budowy, a wykonaniem projektu powinna zająć się certyfikowana firma.
W przypadku basenów stacjonarnych, których powierzchnia nie przekracza 50 metrów kwadratowych, konieczne jest dokonanie zgłoszenia budowlanego. Niewymagane jest to, aby wykonanie nadzorował kierownik budowy. Wszelkie prace można wykonać we własnym zakresie bez konieczności wynajmowania certyfikowanej firmy.
Powyższe unormowania dotyczą stacjonarnych basenów odkrytych. Kryte zbiorniki wymagają otrzymania pozwolenia na budowę. Brak odpowiedniej dokumentacji w przypadku kontroli wiązać się będzie z nakazem rozbiórki, a nawet koniecznością zapłaty kary za wybudowanie basenu bez stosownego pozwolenia.
Budowa basenu ogrodowego a warunki na działce przy domu
Po podjęciu decyzji o wykonaniu basenu stacjonarnego w ogrodzie, konieczne jest znalezienie odpowiedniej lokalizacji na umieszczenie niecki. Najlepiej wybrać nasłoneczniony teren, dzięki czemu nieco zaoszczędzimy na ogrzewaniu wody w zbiorniku. Należy zwrócić uwagę na to, czy budowa basenu w wybranym przez nas miejscu nie wywoła zwilgotnienia gruntu u sąsiadów.
Co może przeszkodzić w budowie basenu w ogrodzie?
Przeszkodą w budowie basenu ogrodowego mogą być wysokie wody gruntowe. W takim przypadku grunt pod niecką może zacząć się osuwać i spowodować uszkodzenia basenu. Konieczne będzie wykonanie odpowiedniego podwyższenia, które pomoże uniknąć takiej sytuacji. Jednak automatycznie wzrośnie cena budowy basenu ze względu na konieczność zrobienia nasypu gruntowego – koszt około 50-70 złotych za każdy metr kwadratowy.
Przeszkodą w realizacji inwestycji może być także to, że budowa basenu negatywnie wpłynie na poziom bezpieczeństwa konstrukcji innych budynków, które znajdują się na działce. W takim przypadku konieczna będzie rezygnacja z planów budowy basenu stacjonarnego i zdecydowanie się na zbiornik przenośny.
Koszt budowy basenu stacjonarnego na działce
Cena budowy basenu stacjonarnego uzależniona jest od jego wielkości oraz materiału, z którego zostanie wykonana niecka. Poniżej szacunkowe koszty basenu stacjonarnego z uwzględnieniem materiału, z którego został wykonany.
Basen stacjonarny:
poliestrowy – około 13 000 – 25 000 złotych (niecka o wymiarach 8 x 3 x 1,5 m),
drewniany – około 12 000 – 15 000 złotych (niecka o wymiarach 7 x 4 x 1,5 m),
stalowy – około 8 000 – 13 000 złotych (niecka o średnicy 10 m i głębokości 1,5 m),
murowany – około 20 000 – 40 000 złotych (niecka o wymiarach 8 x 4 x 2 m).
Najdroższym rozwiązaniem jest basen betonowy. W tym przypadku konieczne jest zatrudnienie firmy, która dokona wykopów, wybetonuje nieckę, nałoży warstwę izolacyjną oraz naklei płytki ceramiczne. Ponadto konieczne jest zastosowanie instalacji wodnej oraz filtrów. Koszt wykonania takiego zbiornika uzależniony jest od kształtu niecki oraz ogólnej specyfikacji technicznej.
Alternatywą dla basenów betonowych są niecki plastikowe (poliestrowe). Rzadziej stosowane są konstrukcje drewniane oraz stalowe.
Pozostałe koszty związane z budową basenu na działce
Budowa basenu wiąże się z koniecznością zakupu dodatkowych akcesoriów, które są niezbędne podczas korzystania z wodnych atrakcji w ogrodzie. Podstawowe wyposażenie każdego basenu to:
filtr
drabinka (lub schody)
środki uzdatniające wodę
odkurzacz do dna oraz zbieraczka do zabrudzeń z wierzchu wody
tester do badania wody
Dodatkowo można zdecydować się na inne akcesoria, w tym:
pokrycie basenu
akcesoria do podgrzewania wody
oświetlenie podwodne
automatykę pomiarowo-dozującą
dodatkowe wyposażenie, na przykład natryski czy zjeżdżalnie.
Koszt zakupu pompy wraz z filtrami do basenu stacjonarnego to około 500 – 2000 złotych w zależności od ich rodzaju. Woda w niecce szybko ulega zabrudzeniu. Pojawiają się w niej liście, piasek, owady oraz włosy użytkowników. Ich usunięcie jest konieczne nie tylko ze względu estetycznych, ale przede wszystkim higienicznych. W zależności od rodzaju filtra należy go systematycznie wymieniać na nowy lub czyścić.
Kolejnym wydatkiem jest zakup odmulacza lub odkurzacza do dna. Odmulacz kosztuje ok. 30 – 150 złotych, natomiast odkurzacz do dna to wydatek rzędu 200 – 500 złotych. Konieczny jest także zakup środków uzdatniających wodę, około 100 – 350 złotych oraz testerów do wody około 10 – 50 złotych.
Średni koszt użytkowania basenu to około 1 000 – 2 000 złotych na sezon – wraz z zakupem środków chemicznych oraz wydatkami na ogrzewanie.
W Polsce z ogrodowych basenów korzystamy najczęściej przez dwa – trzy miesiące w roku. Dopóki jest ciepło, chętnie pluskamy się w wodzie. Coraz więcej osób decyduje się na zastosowanie specjalnych podgrzewaczy do wody, dzięki którym możliwe jest korzystanie z basenu przez dłuższy czas.
Popularnym sposobem ogrzewania wody w basenie są panele słoneczne, które po zamontowaniu praktycznie nie generują dodatkowych kosztów. Zastosowanie takiego rozwiązania wiąże się jednak z wydatkami związanymi z zainstalowaniem systemu solarnego. Może to być koszt rzędu 5 000 – 10 000 złotych. Alternatywą jest ogrzewanie elektryczne, którego montaż jest nieco tańszy, około 4000 – 5000 złotych. Jednak w tym drugim przypadku należy liczyć się z wyższymi rachunkami za energię elektryczną.
Zadaszenie basenu ogrodowego
Osobną kwestią pozostaje również zadaszenie basenu ogrodowego. Najprostszym rozwiązaniem są folie solarne, które dodatkowo nagrzewają wodę. Trwalszymi sposobami na uzyskanie zadaszenia basenu ogrodowego są rolety z PCV lub poliwęglanowe. Koszt zakupu wytrzymałego zadaszenia w formie okrycia na stelażu, na przykład żaluzje lub zadaszenie segmentowe to kwota około 2000 – 3000 złotych.
Budowa basenu stacjonarnego może wydać się kosztowna inwestycją. Stała konstrukcja pozwoli jednak przez kilka lat korzystać z niecki bez dodatkowych nakładów finansowych co najmniej rzez kilka lat. Stacjonarne baseny nie są tak podatne na uszkodzenia i awarie, jak ma to miejsce w przypadku modeli przenośnych.