Aby cieszyć się estetyczną i funkcjonalną przestrzenią wokół domu, dobrze jest jak najwcześniej zaplanować ogród. Jeżeli szukamy oszczędności, możemy zdecydować się na wykonanie samego projektu ogrodu, a dopiero później – już po wybudowaniu domu – na jego realizację. Wówczas unikniemy sytuacji, w której przestrzeń zostanie zagracona przypadkowymi elementami. Co warto wiedzieć o projekcie i aranżacji ogrodu?
Z artykułu dowiesz się:
- Czy projekt aranżacji ogrodu warto robić samodzielnie, czy lepiej skorzystać z usług profesjonalistów?
- Kiedy zrobić projekt aranżacji ogrodu?
- Ile kosztuje projekt aranżacji ogrodu, a ile wykonanie tego projektu?
- Co powinien zawierać projekt aranżacji ogrodu?
Projekt i aranżacja ogrodu – zrobić to samodzielnie czy skorzystać z usług profesjonalistów?
Niektórzy decydują się na samodzielne zaprojektowanie i wykonanie ogrodu, inni natomiast zlecają to profesjonalnym firmom. Z pozoru wykonanie projektu przydomowej przestrzeni wydaje się proste. Tymczasem konieczne jest posiadanie odpowiedniej wiedzy. Należy uwzględnić m.in. rodzaj gleby, wilgotność podłoża, nasłonecznienie oraz strefy użytkowe.
Podczas wyboru roślin do ogrodu, należy kierować się nie tylko względami estetycznymi, ale również ich wymaganiami. Niektóre kwiaty uwielbiają wilgotne podłoża, inne natomiast nie rosną, gdy gleba jest za mokra. Ponadto nie wszystkie gatunki roślin można sadzić bezpośrednio przy sobie.
Aranżacja ogrodu – ale po co?
Projekty ogrodów powstają po to, aby przestrzeń przydomowa służyła domownikom przez lata i jednocześnie pełniła wszystkie swoje funkcje. Nie bez znaczenia jest także estetyka i piękno otoczenia domu. Dobrze zaprojektowany ogród to taki, który nie wymaga wiele pracy na co dzień. Z tego też względu nic nie może być przypadkowe i chaotyczne.

Aranżacja ogrodu – dlaczego warto wynająć profesjonalną firmę?
Jeżeli zdecydujemy się na skorzystanie z usług profesjonalnej firmy zajmującej się projektowaniem ogrodów, mamy pewność, że oszczędzimy czas i nerwy. Przede wszystkim jednak uzyskamy efekt, na którym nam zależy i który przypadnie nam do gustu.
Zatrudnienie profesjonalisty wiąże się jednak z koniecznością poniesienia większych nakładów finansowych niż w przypadku samodzielnej aranżacji przydomowej przestrzeni. Jeżeli jednak nie mamy odpowiedniej wiedzy na temat roślinności, a chcemy, aby nasz ogród był miejscem estetycznym, lepiej skorzystajmy z usług osób, które znają się na swojej pracy. Błędy projektowe mogą być kosztowne, więc szybko mogłoby się okazać, że samodzielne projektowanie ogrodu jest droższe.
Jak zauważa jeden z projektantów z wrocławskiego biura projektowego, samodzielne zaplanowanie ogrodu nie jest proste i wymaga zaangażowania oraz wiedzy:
Na wstępie powinniśmy przemyśleć funkcje ogrodu, bo wbrew pozorom nie jest to prosta sprawa. Zastanówmy się, do czego głównie będziemy wykorzystywać ogród – do wypoczynku, zabawy, spotkań w większym gronie, a może do oddawania się ogrodniczej pasji? Ułatwi nam to przelanie myśli na papier i naszkicowanie planu uwzględniającego niezbędne miejsca, takie jak taras, plac zabaw, altana grillowa czy warzywniak. Następnie należy wyznaczyć strefę komunikacyjną, czyli wszelkie alejki, podjazdy i chodniki. Dopiero teraz można zająć się zaplanowaniem roślinności, co wymaga sięgnięcia do fachowych źródeł. Zawsze możemy też skorzystać ze specjalnych programów do projektowania ogrodów lub z usług profesjonalnej firmy projektowej. Źródło cytatu: Projektowanie ogrodu – wskazówki dla początkujących; abc-ogrodow.com.pl

Projekt ogrodu na etapie budowy domu – czy warto?
Jeżeli zdecydujemy się na projekt ogrodu na wczesnym etapie budowy domu, możemy liczyć się z dodatkowymi oszczędnościami. W ten sposób unikniemy pewnych działań oraz zapobiegniemy późniejszym poprawkom.
Tym samym ograniczymy koszty:
- ziemi – mając świadomość, ile ziemi potrzeba do wykonania ogrodu, możemy szukać okazji na jej pozyskanie, np. wykorzystać ziemię z wykopywania fundamentów
- roślin – posadzenie niektórych roślin, np. drzew podczas budowy sprawi, że po jej zakończeniu osiągną one odpowiednią wysokość, wpisując się swoją formą w koncepcję projektu
- elementów architektonicznych – mowa tu o tarasach, schodach, podjazdach, ścieżkach, ogrodzeniu – niektóre z nich można wykonać tańszym kosztem już podczas budowy domu
- instalacji ogrodowych – warto równolegle z budową domu wykonać zewnętrzne instalacje, m.in. nawadnianie oraz instalację elektryczną
Przeczytaj również artykuł: Budowa basenu ogrodowego, czyli ile kosztuje basen na działce przy domu?
Projekt ogrodu – ile kosztuje?
Średni koszt projektu ogrodu wynosi kilka – kilkanaście złotych za metr kwadratowy powierzchni działki.
Przeciętnie za plan zagospodarowania działki o powierzchni 2000 metrów kwadratowych należy zapłacić w granicach 2000 – 5500 złotych – w zależności od zakresu opracowania.
Jeżeli zależy nam wyłącznie na doborze roślin z uwzględnieniem naturalnych warunków, zapłacimy mniej, niż w przypadku kompleksowego projektu, na przykład z lokalizacją obiektów małej architektury, dodatkowych elementów.
Koszt szczegółowego opracowania dla takiej działki może wynieść nawet 10 000 – 25 000 złotych.
Czasami można spotkać się z tzw. „okazją” na zakup taniego projektu aranżacji ogrodu. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że wykonanie planu zajmuje sporo czasu. Niezbędna jest wiedza z zakresu ogrodnictwa, a także odpowiedni czas na rozplanowanie przestrzeni i wybór właściwych roślin.
Nie warto także korzystać z usług firm, które oferują wykonywanie ogrodów z projektem gratis. W takich przypadkach może okazać się, że plan został opracowany przez osobę, która uwzględniła wyłącznie względy estetyczne ogrodu. Wówczas posadzone rośliny albo nie będą rosły, albo uschną już po pierwszym sezonie.
Przeczytaj również artykuł: Ogrodzenie działki – ile kosztuje?
Aranżacja ogrodu – ile kosztuje?
Koszt wykonania ogrodu uzależniony jest od kilku czynników. Najważniejszym z nich jest to, czy prace zostaną wykonane samodzielnie, czy przez profesjonalną ekipę. Wykonując niektóre czynności samodzielnie, można zaoszczędzić znaczącą kwotę pieniędzy. Konieczne jest jednak odpowiednie zaplecze techniczne, tj. narzędzia, czasami maszyny oraz wiedza. Z tego też względu większość osób decyduje się na wynajęcie doświadczonej firmy. Co prawda, zwiększa to koszty wykonania ogrodu, jednak wszystkie prace wykonane są na najwyższym poziomie.
Szacunkowe ceny wykonania poszczególnych prac w ogrodzie przez profesjonalną firmę:
- prace porządkowe i przygotowawcze – około 5 000 – 15 000 złotych
- prace i zabiegi ziemne – około 10 000 – 50 000 złotych
- wykonanie budowli, ogrodzenia, murków itp. – około 35 000 – 60 000 złotych
- zakup obiektów małej architektury – około 15 000 – 40 000 złotych
- wykonanie nawierzchni, na przykład tarasu, ścieżek i chodniczków – około 65 000 – 98 000 złotych
- budowa obiektów wykorzystujących wodę lub ogień, na przykład basen, fontanna, oczko wodne – 5 000 – 25 000 złotych
- nawadnianie i odwodnianie – około 29 000 – 46 000 złotych
- wykonanie oświetlenia – około 22 000 – 45 000 złotych
- nasadzenia roślin – około 31 000 – 80 000 złotych
- pozostałe prace ogrodowe, na przykład założenie trawnika, pokrycie rabat korą ściółkową lub żwirkiem – około 21 000 – 50 000 złotych
- wykonanie dekoracji ogrodu – około 8 000 – 30 000 złotych

Co powinien zawierać projekt ogrodu przygotowany przez profesjonalną firmę?
Jeżeli zdecydujemy się na skorzystanie z usług profesjonalnej firmy projektującej ogrody, plan aranżacji powinien zawierać następujące elementy:
- analiza środowiska, gleby, inwentaryzacja elementów istniejących
- analiza funkcjonalno-przestrzenna
- wyznaczenie ścieżek i komunikacji w ogrodzie
- określenie ostatecznego ukształtowania terenu oraz kalkulacje zmian dotyczących rzeźby terenu
- zalecenia dotyczące wymiany gleby lub jej rekultywacji
- opis dotyczący zabezpieczenia istniejących roślin podczas ewentualnych prac budowlanych
- plan wykonania nasadzeń, sposób wykończenia powierzchni pod roślinami oraz rodzaj stabilizacji drzew i krzewów
- określenie rodzaju nawierzchni na ścieżkach, tarasie i innych elementach, a także typu ogrodzenia, mebli i innych obiektów małej architektury
- rysunki konstrukcyjne elementów dodatkowych, niestandardowych, na przykład altanki, zbiorników wodnych
- analiza hydrologiczna wraz z projektem nawadniania i odwadniania
- projekt oświetlenia w ogrodzie
- zalecenia dla osób wykonujących ogród
- wyszczególnienie konkretnych materiałów, wskazanie ewentualnych zamienników
- podsumowanie ilościowe dotyczące materiałów oraz roślin
- szacunkowy koszt materiałów oraz wykonania
- zalecenia dotyczące pielęgnacji ogrodu
Koszty związane z zaprojektowaniem i wykonaniem ogrodu marzeń mogą wynieść nawet kilkanaście – kilkadziesiąt tysięcy złotych. Odpowiednio zaaranżowana przestrzeń będzie jednak tania w utrzymaniu i z pewnością posłuży nam przez lata. Ogród to miejsce spotkań z rodziną oraz znajomymi. Chętnie spędzamy w nim czas, relaksując się na świeżym powietrzu po ciężkim dniu. Warto więc zadbać o to, aby było to miejsce estetyczne i przyjazne wszystkim domownikom.